SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Balıkesir’de Tarım Çalıştayı Başladı

Balıkesir'de, AGRICITIES tarafından düzenlenen "30 Büyükşehir ve Uluslararası Yerel Yönetimler Tarım Çalıştayı" bu yıl üçüncü kez başladı.

Yayınlanma:
ABONE OL

Avlu Kongre Kültür Merkezi’nde düzenlenen çalıştayın açılışında, katılımcılar stantları ziyaret ettiler, ardından saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı’nı okudular.

Türkiye Belediyeler Birliği ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, tanıtım filmi gösteriminin ardından yaptığı konuşmada, ilde tarımın geliştirilmesi için çiftçi ve üreticilere destek sağladıklarını ifade etti.

Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi’ni (BAÇEM) kurarak üreticileri destekleyip maliyetlerinin azalmasına yardımcı olduklarını anlatan Yılmaz, şöyle konuştu:

İLGİLİ HABER Seydişehir’deki Trafik Kazası Sonucu 2 Kişi Yaralandı
Balıkesir'de, AGRICITIES tarafından düzenlenen "30 Büyükşehir ve Uluslararası Yerel Yönetimler Tarım Çalıştayı" bu yıl üçüncü kez başladı.

“Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak işin şurasındayız: Birincisi, çiftçimiz bilimsel olarak ne yaptığını bilsin istiyoruz. Bunun için BAÇEM diye çiftçi eğitim merkezi kurduk. İkincisi, maliyetlerini azaltsın. Maliyet nasıl olur? Kümeleşme olmadığında ürünün maliyeti artar. Biz kümeleşme olsun. Girdi ve çıktılarını bir bilişim ortamında oluşturmak, onun farkındalığını artırmak, sübvanseler yapmak ve altyapı çalışmalarını yapmakla ilgili kendimizi mükellef gördük. ‘Başarılı mısınız?’ derseniz, bazı şeyler sabahtan akşama olmaz. Bir işletim sisteminin oluşması bazı işlerde kısa sürelerdedir ama biz 3-5 yıl sonra Balıkesir kuzusunda farklı bir yere geleceğimizi düşünüyoruz. Mandayla, aromatik bitki yetiştiriciliği, sözleşmeli tarımla ilgili farklı bir noktaya geleceğini düşünüyoruz.”

AGRICITIES Genel Sekreteri Mücahit Sami Küçüktığlı da birlik olarak 18 ülkedeki şehirleri tarım alanında teşvik etmek için çalışma yürüttüklerini dile getirdi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden gelen Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde KKTC’nin 50 yıllık içme suyunu karşılayacak ve tarımsal alanda kullanılacak su projesinin büyük bir yatırım olduğunu ifade etti.

Konya Sanayi Odası Başkanı Mustafa Büyükeğen ise Konya’nın tarımda öncü bir kent olduğuna işaret etti.

Sanayi ile tarımı birbirinin alternatifi görmediklerini vurgulayan Büyükeğen, “İki sektörü birbirine güç veren kardeş sektörler olarak görüyor, büyüme stratejilerimizi bu odak noktası üzerine kurguluyoruz.” dedi.

Açılışın ardından Genel Sekreter Küçüktığlı’nın moderatörlüğündeki “Başkanlar Oturumu”nda, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, yerel yönetimlerde tarımla ilgili düşüncelerini paylaştı. Oturumlar ve diğer etkinliklerle devam edecek çalıştay, 7 Ekim’de sona erecek.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler