SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Hakkari’de Entegre Katı Atık Tesisi Faaliyete Alındı

Hakkari'de çöp sorununun çözüme kavuşturulması amacıyla inşa edilen Entegre Katı Atık Tesisi'nde çöp ayrıştırma çalışmalarına başlandı.

Yayınlanma:
ABONE OL

Avrupa Birliği (AB), Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İl Özel İdaresi Katı Atık Yönetim Birliği ve Hakkari’deki belediyeler tarafından finanse edilen ve Akçalı-Bağışlı köyleri arasındaki 43,4 hektarlık alana inşa edilen Entegre Katı Atık Tesisi çalışmalarını tamamlandı.

Test çalışmalarının ardından kent genelinden taşınan çöplerin ayrıştırılmaya başlandığı tesiste, atıkların geri dönüşümünden enerji üretilmesi hedefleniyor.
Çukurca Belediye Başkanı ve Katı Atık Yönetim Birliği Başkanı Ensar Dündar, Katı Atık Birliği Müdürü Mesrur Demir, tesiste incelemelerde buldu.
Dündar, gazetecilere, 2020’de inşasına başlanan tesisin faaliyete alındığını söyledi.

Yüklenici firmanın iş başı yaptığını belirten Dündar, şöyle konuştu:

Artık kent merkezi ve ilçelerden toplanan çöpler tesisimize taşınıyor. Çöpler burada ayıklanıp, ekonomiye kazandırılabilecekler ayrıştırılıyor ve düzenli şekilde depolanıyor. Uzun vadede depoladığımız çöplerden elektrik üreterek ekonomiye katma değer sağlamış olacağız. Daha önce vahşi çöp depolama alanlarımız vardı. Onları tamamen kapattık. Buraları yeşil alana çevireceğiz. Sadece kent merkezinde geçici bir depolama alanı oluşturduk. Oradaki çöpleri de buraya taşıyarak o alanı da kapatacağız. Artık Hakkari’de çöp sorunu olmayacak.

author avatar
Özge Tekeli
27 Şubat 1992 tarihinde Eskişehir'de dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde tamamladım ve Gazi Üniversitesi'nden Pedagojik Formasyon eğitimi aldım. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra 2019 yılı itibariyle editörlük mesleğine başladım. Şu anda haberx.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum. 27 Şubat 1992 tarihinde Eskişehir'de dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde tamamladım ve Gazi Üniversitesi'nden Pedagojik Formasyon eğitimi aldım. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra 2019 yılı itibariyle editörlük mesleğine başladım. Şu anda haberx.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

İlgili Haberler