SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Darıca’nın 860 Yıllık Uluçınar Çınar Ağacı

Kocaeli'nin Darıca ilçesinde görkemli yapısıyla ilgi çeken 860 yıllık çınar ağacı, adeta zamana meydan okuyor.

Yayınlanma:
ABONE OL

Darıca’nın tarihi mirasları arasında özel bir yer tutan Kazım Karabekir Mahallesi’nde, İstasyon Caddesi’ndeki parkta gökyüzüne uzanan kollarıyla adeta bir zaman yolcusu olan Uluçınar, 860 yıllık yaşına rağmen hala göz kamaştırıyor.

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi tarafından 2013 yılında gerçekleştirilen detaylı araştırmalar, bu muazzam çınar ağacının 850 yaşında olduğunu ortaya koydu.

Aynı yıl Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü tarafından “anıt ağaç” olarak tescillenerek koruma altına alınan ağaç, 12 metre gövde kalınlığı ve 15 metre yüksekliğiyle dikkatleri üzerine çekiyor.

İLGİLİ HABER Kocaeli’de Turizm Haftası Kutlandı
Kocaeli'nin Darıca ilçesinde görkemli yapısıyla ilgi çeken 860 yıllık çınar ağacı, adeta zamana meydan okuyor.

Zamanla gövde kısmının ikiye ayrılmasıyla iç kısmında oluşan boşluk adeta mağarayı andıran ağaç, bölgenin önemli sembolleri arasında yer alıyor.

Tüm ihtişamıyla 860 yıldır ayakta duran çınar ağacı, Darıca Belediyesi tarafından yapılan periyodik bakım çalışmalarıyla geleceğe taşınıyor.

“860 yıldır dimdik ayakta duruyor”

Tarihçi yazar Recep Kankal, AA muhabirine, ağacın bölgedeki en yaşlı ağaçlardan biri olduğunu söyledi.

butun-ihtisamiyla-ayakta2.jpg

Kankal, ağacın yaşının 2013’te yapılan çalışmalarla ortaya çıktığını aktararak, “Darıca çınar ağaçlarıyla özdeşleşmiş bir ilçemiz. Bu çınar ağacı ise 850 yıllık yaşıyla Osmanlı dönemlerine şahit olmuş ağaç olarak karşımıza çıkıyor.” dedi.

Ağacın yapısından bahseden Kankal, “Ağaç buradaki diğer ağaçlara göre görkemiyle ve heybetiyle dikkati çekiyor. İnsanların da burada dinlenirken ağacın görkeminden etkilendiğini görüyoruz. İçerisine girdiğiniz zaman adeta bir mağaraya girmiş gibi görüntüsü var. İç kısımlarında görülen siyah renkler yanık veya çürüme değil, yakın zamanda daha uzun ömürlü olması için yapılan ilaçlamanın rengi.” ifadelerini kullandı.

Kankal, 860 yıldır dimdik ayakta durduğunu belirttiği ağacın gölgesinde serinlemek isteyenlerin uğrak noktası olmanın yanı sıra kuşlara da yuva olduğunu sözlerine ekledi.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler