Coronavirus (Covid-19)

  • 19,804,408Coronavirus Vaka Sayısı
  • 729,586Ölü Sayısı
  • 6,353,636Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 05:45

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

Instagram haber kaynağı olarak Twitter'ın yerini alıyor

Instagram, sosyal medyada haber alma platformu olarak Twitter'ın yerini almaya çok yakın.

Reuters Dijital Haberler Enstitüsü'nün yayımlanan son raporuna göre haber kaynağı olarak fotoğraf paylaşım platformu Instagram, #Twitter'ın yerine geçmek üzere.

Rapora göre 2018 yılından beri Instagram'ın haber kaynağı olarak kullanılması oranı iki katına çıktı.

Özellikle bu eğilim gençler arasında çok daha yoğun. İngiltere'de 18-24 yaş arası gençlerin dörtte biri koronavirüsle ilgili olarak haber kaynağı olarak Instagram'ı kullandıklarını söylüyor.

Instagram, araştırmaya katılanların üçte biri tarafından kullanılırken bu oran 25 yaş altı kullanıcılarda üçte iki oranına çıkıyor.

Platformu kullananların yüzde 11'i haber amacıyla #Instagram'a giriyor; bu oran Twitter'ın sadece bir puan altında.

Sosyal medyaya güven az
Diğer yandan sosyal medya platformları en az güvenilen kaynaklar arasında yer alıyor.

Araştırmaya göre kullanıcıların yüzde 26'sı sosyal medyaya virüsle ilgili haber kaynağı olarak güvendiğini söylerken benzer bir oranda kişi de #Facebook #Messenger ve WhatsApp üzerinden gelen haberlere güvendiğini belirtti.

Raporun baş yazarı olan Nic Newman, "Instagram gençler arasında çok popüler bir hale geldi. Hikayelere çok iyi yanıt veriyorlar ve görselle araları iyi." açıklamasında bulundu.

Koronavirüsle haber kurumlarına güven arttı
Koronavirüs krizi döneminde tanık olunan önemli bir araştırma bulgusu ise haber kurumlarına olan güvenin yükselmesi.

Kullanıcıların yüzde 59'u ulusal hükümetler ve haber organizasyonlarına koronavirüs krizi sırasında güvendiklerini belirtti.

Kriz yokken haber kaynaklarına güvendiklerini söyleyenlerin oranı yüzde 39 iken bu oran koronavirüs krizi sırasında yükseldi.

Sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında hükümetlere ve haber kurumlarına güven artarken araştırmacılara göre nisan-mayıs döneminde bu güven yine düşüşe geçerek önceki sürece göre 11 puan azaldı.
BBC

Devamını Oku
Instagram haber kaynağı olarak Twitter'ın yerini alıyor

Facebook, Instagram, WhatsApp ve Messenger tarihin en büyük kesintisini yaşadı

Facebook, sahip olduğu tüm platformlara erişimin 14 saatten fazla süreyle kesintiye uğramasının ardından toparlanmaya çalışıyor.

Olaydan ana şirket Facebook'un yanı sıra sahip olduğu Instagram, WhatsApp ve Messenger da etkilendi.

Facebook kesintinin nedenine dair henüz açıklama yapmadı. Ancak tarihinin bu en büyük kesintisinden "hackerları" sorumlu tutmuyor.

Facebook, en son bu ölçekte bir kesintiye 2008'de maruz kalmıştı. Ancak o dönem aylık kullanıcı sayısı sadece 150 milyondu. Bugün ise bu sayı 2,3 milyarı buluyor.

Dün öğleden sonra başlayan kesinti ancak bu sabah saatlerinde giderilebildi.

Diğer sosyal iletişim ağlarında dolaşan söylentileri yalanlayan Facebook, kesintinin DDoS saldırısı sonucu yaşanmadığını açıkladı.

DDoS, (hizmetin engellenmesi) bir internet hizmetini çok aşırı düzeyde internet trafiğiyle hedef alan siber saldırılara verilen isim.

Amerikan kanalı NBC sorunu "aşırı yüklü" veri tabanlarına bağladı.

Sorun ne kadar yaygındı?
Kesinti Çarşamba günü TSİ 19:00 sularında başladı. Facebook sayfası açılıp güncellenebiliyor, ancak kullanıcılar herhangi bir ileti gönderemiyordu.

Instagram'da ise ne sayfa güncelleniyor ne de yeni ileti paylaşılabildi. Mesaj gönderme platformları WhatsApp ve Messenger'da da benzer sorunlar yaşandı.

Sosyal iletişim ağlarındaki sorunları takip eden DownDetector adlı sitenin verileri kesintinin dünya çapında olduğunu gösteriyordu.

Şirket içi haberleşmede kullanılan Facebook Workplace de kesintiden etkilenmişti. E-postaya ek olarak bu platformu kullanan işyerlerinde kesintinin etkisi büyük oldu.

Dev şirketlerin etkisi sorgulanıyor
ABD ve başka ülkelerde Facebook gibi dev teknoloji şirketlerinin parçalanması gerekir mi şeklinde siyasi tartışmaların yapıldığı bir dönemde kesintinin yaşanması sorunun kapsamını bir kez daha ortaya koydu.

ABD'de Demokrat Parti'nin başkan aday adaylarından Elizabeth Warren, Amerikan New York Times gazetesine yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

"Bu büyük teknoloji şirketlerinin, yasaları kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirmek için siyasi güçlerini, her tür rakibi satın almak veya ortadan kaldırmak için ekonomik güçlerini kullanmalarına son vermek gerekir."

Facebook kullanıcıları bir teknoloji tekelinin iş hayatında veya özel hayatta bu kadar baskın bir yer tutmasının etkilerini sorguluyor.

Facebook ve Instagram kesintisi sırasında birçok kişi Twitter'da olayla ilgili şakalar paylaştı.

#FacebookDown (FacebookÇöktü) ve #InstagramDown etiketlerinin kullanım sayısı 150 bini aştı.

Devamını Oku
Facebook, Instagram, WhatsApp ve Messenger tarihin en büyük kesintisini yaşadı

Hadi 27 Kasım ipucu sorusu ve cevabı: Kale kapılarını yıkmak için ağaçtan ya da metalden yapılan alet nedir?

Hadi 27 Kasım 12:30 ipucu sorusu duyuruldu.

Büyük bir ilgi ve alakayla takip edilen canlı bilgi yarışması 27 Kasım #Hadiipucu cevabı belli oldu. #Hadi #Instagram'dan bir görsel paylaşarak, Tarihte, kale kapılarını yıkmak için ağaçtan ya da metalden yapılan, silindire benzeyen 1 metre civarında aletler kullanılırdı. Günümüzde bu aletlerin benzerini güvenlik güçleri ya da acil servis çalışanları kullanıyor. Bugünkü ipucumuz ise, bu aletin ismi! nedir? diye sordu.
Hadi bugün saat 12.30'da 6.000 TL değerindeki ödülü yarışmayı kazanan takipçileri arasında bölüştürecek.
Soru:Tarihte, kale kapılarını yıkmak için ağaçtan ya da metalden yapılan, silindire benzeyen 1 metre civarında aletler kullanılırdı. Günümüzde bu aletlerin benzerini güvenlik güçleri ya da acil servis çalışanları kullanıyor. Bugünkü ipucumuz ise, bu aletin ismi!
Cevap: Koçbaşı

Koçbaşı, genellikle birkaç kişi tarafından elde taşınarak; vurarak kapı kırmaya, aralamaya ya da duvar yıkmaya yarayan silah. Geçmişte düşman ateşinden korunmak için kulübeye benzer tahta korunaklar içerisinde asılı olarak taşınan varyasyonları da kullanılırdı.

Hadi 27 Kasım 20:30 ipucu sorusu ve cevabı: Fizy’de Sevgiliye İsyan Listesinde Bulunan 8. Şarkı Nedir?

Devamını Oku
Hadi 27 Kasım ipucu sorusu ve cevabı: Kale kapılarını yıkmak için ağaçtan ya da metalden yapılan alet nedir?

Sosyal medya depresyonu körüklüyor

Facebook, SnapChat ve Instagram gibi sosyal medya platformlarının insanları yalnızlığa ve depresyona sürüklediği artık sadece bir iddia değil.

Bu alanda yapılan ilk kapsamlı araştırma sosyal medyaya fazla vakit harcamanın ruh sağlığını olumsuz etkilediğini ortaya koydu.

Journal of Social and Clinical Psychology'de yayınlanan araştırmada, "Sosyal medya kullanımını kısıtlayanların yalnızlık hislerinde ve depresyon seviyelerinde, alışkanlıklarını değiştirmeyenlere oranla önemli ölçüde azalma gözlemlendi. Her iki grupta da kaygı ve huzursuzluk duygularında azalma olmasıysa, sosyal medyaya ne kadar vakit ayrıldığının bireysel olarak gözlemlenmesinin faydalı olduğuna işaret etmektedir." denildi.

Pensilvanya Üniversitesi Psikoloji Bölümünün yürüttüğü araştırmada, 143 öğrencinin sosyal medya alışkanlıkları 4 hafta boyunca takip edildi. İlk hafta tüm katılımcıların telefon uygulamalarına harcadıkları zamanla ruh halleri gözlemlendi. Kalan haftalarda ise kullanıcılar arasından bir grup #Snapchat, #Instagram ve #Facebook uygulamalarına günde sadece 10 dakika ayırırken diğerlerinden ise normal alışkanlıklarına devam etmesi istendi. Katılımcıların her gün sosyal medyaya ne kadar vakit ayırdıkları ise İphone üzerinden, pil kullanım bilgilerine bakılarak takip edildi.

Araştırma ekibi, sosyal ağlara ayrılan vaktin kısaltılmasının insan sağlığına önemli ölçüde olumlu yansıyacağını söylüyor ve günlük 30 dakika ile sınırlandırılmasını tavsiye ediyor.

#euronews

Devamını Oku
Sosyal medya depresyonu körüklüyor

Facebook ve Instagram’a yaş sınırı geliyor!

#Twitter kısa bir süre önce 13 yaşını doldurmayan kullanıcıların hesabını kapatmaya başlamıştı. Hatta 13 yaşını doldurmadan kayıt yapan kişilerin hesabı bile bu durumdan etkilenerek kilitlenmişti. Şimdi de #Facebook ve #Instagram tarafında da 13 yaşını doldurmayan kişilerin hesabına gerekli müdahalelerde bulunulacağı açıklandı. Facebook yaş sınırı ve Instagram yaş sınırı , birçok kullanıcıyı etkileyecek.

Dünyanın en popüler #sosyalmedya platformlarından biri olan Facebook, #TechChurch’e yaptığı açıklamalarla yaş sınırı getireceğini açıkladı. Yaptığı açıklamada, 13 yaşın altındaki kullanıcıların hesaplarını tespit edip kapatacaklarını belirtti. Hesaplarını tekrardan açmak isteyen kullanıcıların Facebook’a kimliğini yollayarak 13 yaşın üstünde olduğunu kanıtlamaları gerekecek.

Devamını Oku
Facebook ve Instagram’a yaş sınırı geliyor!

IGTV Kanalınızda Nasıl Dikkat Çekebilirsiniz?

Instagram’ın yeni video platformu #IGTV !

İçerik oluşturucular Instagram’ın önceki bir dakikalık sınırı yerine artık videoları bir saat kadar uzun bir sürede IGTV’ye yükleyebiliyorlar.

İşte size IGTV kanalınızın harika görünmesine yardımcı olacak bazı ipuçları,

 

Sadece Instagram Hikayenizi Yayınlamayın

Bir #Instagram hikayesinin 24 saat sonra silinmesi gerekiyor. IGTV kanalınızda kaliteli videolar yayınlayın.

Dikey Video Çekin

Takipçilerinizle paylaşacağınız videolar dikey konumda çekilmiş olmalı. Bu çok daha keyifli bir izlenme olanağı sunacağından izlenme sayınız artacaktır.

Mükemmel Videolar Oluşturun

Telefonunuzda çekilen düşük kaliteli videoları yüklemeyin. Bunu Instagram Hikayeleriniz için saklayın. Kanalınızın öne çıkmasını istiyorsanız çektiğiniz videolar gerçekten kaliteli ve mükemmel olmalı.

Kısa Tutun

İzleyicilerin dikkatini 30 ya da 40 dakika boyunca tek bir yerde tutmak oldukça zor. Yani, bir usta görüntü yönetmeni değilseniz video uzunluğunu iki ila beş dakika arasında tutun.

Bir Konsept Oluşturun

Bir konseptiniz varsa etkileşim devam eder. Bir sonraki bölümü görmek istedikleri için, kullanıcıların kanalınıza abone olma olasılığı fazlasıyla yüksek. Senaryolu şovlar, öğreticiler hatta bir oyun konsepti bile deneyebilirsiniz.

Bir Takvime Göre Hareket Edin 

İzleyicilerinizin her hafta belirli bir saatte IGTV videoları yayınlamaya başladığınızı ve programa bağlı kaldığınızdan emin olmasını sağlayın. Bunu bir televizyon programı olarak düşünün.

Videonuzu Tease Edin

Son olarak, videonuzu tanıtmayı unutmayın. Instagram Hikayelerinizde küçük teaser klipler yapın ve takipçilerinize IGTV kanalınızda tam videoyu görebileceklerini söyleyin.

 

Devamını Oku
IGTV Kanalınızda Nasıl Dikkat Çekebilirsiniz?

BTK, 100 beyaz hacker görevlendirdi

BTK’nın özellikle ‘Whatsapp, #Twitter, #Facebook ve #Instagram’ gibi sosyal medya platformlarında ‘manipülatif haberlerin yayılmaması için’ özel bir birim görevlendirdiği belirtildi.

BTK'nın özellikle ‘Whatsapp, Twitter, Facebook ve Instagram' gibi sosyal medya platformlarında ‘manipülatif haberlerin yayılmaması için' özel bir birim görevlendirdiği belirtildi.
Sabah'ın haberine göre, BTK binası içerisinde yer alan Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi'nde (USOM) görev yapacak 100 ‘beyaz hacker'ın ‘provokatif paylaşımların kaynağına ulaşarak' bunu ilgili mercilere iletecek.

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan "Ulusal siber güvenlik çalışmaları kapsamında 970 kurum ve kuruluşta 2 bin 397 kişi Siber Olaylara Müdahale Ekibi personeli USOM tarafından siber tehditlerle ilgili anlık olarak koordine edilmektedir. Seçim öncesi alınması gereken temel güvenlik tedbirleri 25 Nisan itibari ile 970 kurum ve kuruluş ile paylaşılmıştır. USOM Güvenlik Operasyonları Merkezi tarafından iletişim sektöründe yer alan operatörler ve internet servis sağlayıcılar ile altyapı seviyesinde siber saldırılar takip edilmektedir. Kritik kurum ve kuruluşların internete açık servislerinin hizmet sürekliliği takip edilmektedir" dedi.

BTK'dan daha önce yapılan açıklamada da cumhurbaşkanı ve milletvekili seçiminin olduğu gün sosyal medyada ‘anormal yayınlar'ın engellenmesi için ortak çalışma yapıldığı bildirilmişti.

Son olarak, Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, bazı anket şirketlerinin ‘sandık çıkış anketi' adı altında manipülasyon yapabileceğini öne sürmüştü.

Devamını Oku
BTK, 100 beyaz hacker görevlendirdi

Instagram'a bir saatlik video özelliği geliyor

#Instagram bu hafta piyasaya süreceği Instagram TV (IGTV) ile bir saate kadar video yayınlama özelliği getireceğini açıkladı.

Şu anda platformda en fazla bir dakikalık videolar yayınlanabiliyordu.

#IGTV'de yayınlanan videolarda reklam olup olmayacağı ve YouTube gibi diğer platformlarda olduğu üzere yayıncıların para kazanıp kazanmayacağı ise henüz kesinleşmedi.

Instagram'ın kurucusu Kevin Systrom, bu konuda bir karar vermek için aceleleri olmadığını söyledi.

IGTV'deki videolar portre modunda, yani dikey olarak gözükecek. Systrom, bunun insanların doğal telefon tutuş şeklinden kaynaklandığını açıkladı.

Instagram'da paylaşılan videolarda bir dakika, uygulamanın 'hikayeler' bölümünde yayınlanan videolarda ise 15 saniye sınırı bulunuyor. Bu videolar da normalde 24 saat içinde siliniyor.

IGTV, Instagram'ın içinden erişilmesinin yanı sıra ayrı bir uygulama olarak da yayınlanacak.

BBC Newsbeat'e konuşan Systrom, insanların televizyon karşısında daha az, telefon başında daha fazla zaman geçirmesi üzerine böyle bir karar aldıklarını söyledi.

IGTV ile getirilecek bir diğer özellik de kullanıcıların bilgisayar üzerinden video yükleyebilmesi olacak.

Devamını Oku
Instagram'a bir saatlik video özelliği geliyor

Instagram’a sessize alma özelliği geliyor

#Instagram, yeni güncellemesiyle ‘sessize alma’ özelliğini kullanıma sunacak. Kullanıcılar artık paylaşımlarını görmek istemedikleri arkadaşlarını ‘sessize’ alabilecek.

Fotoğraf ve video paylaşım ağı Instagram, yeni güncellemesinde ‘sessize alma' özelliğini tüm kullanıcıların beğenisine sunacağını açıkladı.
Güncelleme ile birlikte kullanıcılar, arkadaş listesinde yer alan ama paylaştıkları gönderi ve hikayeleri görmek istemediği kişileri sessize alabilecek. Böylelikle sessize alınan kişinin ana sayfadaki paylaşımlarının görünmesi engellenmiş olacak.

Bu işlemi yapmak için sessize alınmak istenilen kullanıcının profiline giderek, ekranın sağ üst köşesindeki ikonun altından ‘Sessize Al' seçeneğini işaretlemek yeterli olacak. Ancak bu işleme rağmen sessize alınan kişiler tarafından bir hikayede etiketlenildiğinde bildirim alınmaya devam edilecek.

Özelliğin birkaç hafta içerisinde tüm Instagram kullanıcılarının hizmetine açıklması bekleniyor.

Devamını Oku
Instagram’a sessize alma özelliği geliyor