Coronavirus (Covid-19)

  • 12,153,595Coronavirus Vaka Sayısı
  • 551,154Ölü Sayısı
  • 4,581,413Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 02:55

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

NATO'dan Türkiye Hakkında Açıklamalar

Berlin'deki German Atlantic Society adlı kuruluşta bir konuşma yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan Türkiye gibi ülkelerin Avrupa güvenliğinde önemli rol oynadığına işaret etti.

 

Avrupa'nın kendi savunma kabiliyetini geliştirme yönündeki çabalarını memnuniyetle karşıladığını ifade eden Stoltenberg, bunun transatlantik ilişkileri güçlendirecek şekilde yapılması durumunda NATO'yu da kuvvetlendireceğini ifade etti.

 

Türkiye'nin Irak ve Suriye'deki istikrarsızlığa karşı mücadele ettiğini belirten Stoltenberg, "Avrupa'nın güvenliği terörle mücadele konusunda kilit öneme sahip olan Türkiye gibi ülkeler olmadan sağlanamaz." dedi. Stoltenberg, İngiltere'nin birlikten ayrılmasının ardından NATO'nun savunmasının yüzde 80'inin AB üyesi olmayan ülkeler tarafından karşılanacağına da dikkat çekti.

 

#nato 

Devamını Oku
NATO'dan Türkiye Hakkında Açıklamalar

NATO'nun en büyük askeri tatbikatı başladı

NATO'nun Soğuk Savaş'tan bu yana en büyük askeri tatbikatı olan 'Trident Juncture 18' Norveç'te başladı.

Soğuk Savaş'tan bu yana ittifakın en büyük ve kapsamlı askeri tatbikatı olan "Trident Juncture 18" 25 Ekim-7 Kasım arasında yapılacak. Tatbikata 50 bin asker, 250 uçak, 65 gemi ve 10 bin araç katılıyor.

Kuzey Amerika ve Avrupa'nın farklı yerlerinden ağustos ayında harekete geçen tüm askeri personel ve araçlar halihazırda Norveç'e ulaşmış durumda.

Tatbikat, #NATO'nun Napoli'deki Müşterek Kuvvet Komutanlığı Komutanı Oramiral James G. Foggo tarafından yürütülüyor.

5. MADDE CANLANDIRILACAK

NATO üyesi 29 ülke ve ortaklar Finlandiya ve İsveç'in katılacağı tatbikat yoğun olarak Norveç'te yürütülüyor.

Ancak deniz tatbikatı için Kuzey Atlantik ve Baltik Denizi, hava tatbikatları için de Finlandiya ve İsveç'in hava sahaları kullanılıyor.

Katılımcılar tüm müttefiklere kolektif savunma taahhüt eden ittifakın 5'inci maddesini "hayali" ancak "gerçekçi" bir senaryoyla canlandırıyor.
Senaryoda "Güney güçleri" ile "Kuzey güçleri", müttefik Norveç'e yönelik bir saldırı senaryosu çerçevesinde savaşıyor.

#Tatbikat, bir ittifak üyesi saldırıya uğradığında NATO güçlerinin hızlı bir şekilde saldırı altındaki müttefikin "egemenliğini tekrar inşa etmek" için harekete geçme kabiliyetini ölçmeyi amaçlıyor.

Devamını Oku
NATO'nun en büyük askeri tatbikatı başladı

NATO tatbikatında savaş uçağı düştü: 2 ölü

Ukrayna'ya ait Su-27 savaş uçağı, NATO tatbikatı sırasında ülkenin Vinnitsa bölgesi yakınında düştü, 2 pilot hayatını kaybetti.

#Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, ülkede devam eden #NATO tatbikatı sırasında Vinnitsa bölgesinde eğitim uçuşu yapan uçağın düştüğü belirtildi.

Uçaktaki 2 pilotun hayatını kaybettiği bildirilen açıklamada, olaya ilişkin soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

Ukrayna’da, NATO üyesi ülkelerinin katılımıyla 8 Ekim’de başlayan ve 19 Ekim’e kadar devam edecek Açık Gökyüzü-2018 isimli askeri hava tatbikatına ABD ve Ukrayna’nın yanı sıra İngiltere, Belçika, Danimarka, Estonya, Hollanda, Polonya ve Romanya katılıyor.

Devamını Oku
NATO tatbikatında savaş uçağı düştü: 2 ölü

Haluk Levent: Haydi İncirlik'i kapatalım, NATO'dan çıkalım

Haluk Levent, ABD ile yaşanan ekonomik krizle gündeme gelen boykot çağrılarına ilişkin olarak açıklama yaptı. Haluk Levent açıklamasında İncirlik'in kapatılıp NATO'dan çıkılmasını sonuna kadar destekleyeceğini söyledi.
Haluk Levent, kişisel #Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, #İncirlik Üssü'nün kapatılması ve #NATO'dan çıkılması gerektiğini savunarak, "Bana 'Vatanın için #Iphone telefonu kullanma' diyor bazı twitler. Yakında döviz kuru da bana bağlanır. Ben dolarla sümkürenlerden değilim. Yıllardır şarkılarımda vardır anti Amerikancılığım. Haydi İncirliği kapatalım NATO'dan çıkalım. Sonuna kadar varım. Tavır böyle olmalı" ifadelerini kullandı.

Devamını Oku
Haluk Levent: Haydi İncirlik'i kapatalım, NATO'dan çıkalım