Coronavirus (Covid-19)

  • 21,492,770Coronavirus Vaka Sayısı
  • 766,119Ölü Sayısı
  • 6,480,695Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 20:55

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

Tencerede bu defa yemek değil eğitim pişiriliyor

“Yemekler aşkla, çocuklar eğitimle yoğrulur” mottosuyla hareket eden Parıltım Yemek’in Milas’ın Meşelik Köyü’nde Mart ayında temellerini attığı Hacı Bahattin Aydın Ortaokulu, kısa sürede tamamlanarak kapılarını açtı. Taşıma sistemiyle kilometrelerce uzaktaki okullara gitmek zorunda kalan öğrenciler için de kendi evlerinin yanında ilk ders zili çaldı. 300 öğrenci kapasiteli okul, 8 derslikten oluşuyor.

Kısa süre önce Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Meşelik Köyü’nde kitap okuma evi ile bilgisayar odasını kurarak bilgiye erişimi kolaylaştıran Türkiye’nin en köklü toplu yemek şirketlerinden Parıltım Yemek, “Yemekler aşkla, çocuklar eğitimle yoğrulur” mottosuyla hareket ediyor. Sosyal sorumluluk projelerine bir yenisini daha ekleyen Parıltım Yemek, geçtiğimiz Mart ayında Meşelik Köyü’nde temellerini attığı Hacı Bahattin Aydın Ortaokulu’nu da tamamlayarak açılışını yaptı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Cehalet yenilmesi gereken en büyük düşmandır” sözü ile yola çıktıklarını belirten şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Necat Aydın, “Bu okul adını, eğitime gönül veren, kendi çocuklarının okumasını sağladığı gibi çevresindeki tüm akraba ve arkadaşlarının çocuklarının da okumasına destek veren aile büyüğümüz, merhum babamızın adından aldı. Biz de onun yolundan yürüyoruz” dedi.

Eğitime desteğimiz devam edecek


Çocukların daha sağlıklı ve daha uygun şartlarda eğitim alabilmeleriyle ilgili kaliteden asla ödün vermeden güven esaslı projeleri her zaman desteklediklerini anlatan Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu köyde çocuklar taşıma sistemiyle başka yerlerdeki okullara okumak için gitmek zorunda kalıyordu. Çocuklar evlerine yakın olsunlar, yollarda zaman kaybetmesinler ve eğitimlerine daha çok vakit ayırabilsinler diye köye okul yaptırmaya karar verdik. Bugün de bu hayalimizi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. 100 binlerce kişiye 34 yıldır aşkla yemek hazırlayan Parıltım Yemek’in eğitime verdiği destek ve sosyal sorumluluk projeleri devam edecek.” Aydın, okulun yapım aşamasında kendilerine güvenen ve cesaret veren herkese teşekkür etti.


4 bin 150 metrekarelik bir alanda yapılan 8 derslikli ortaokul binasının açılış törenine Muğla Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, Muğla milletvekilleri Suat Özcan ve Mehmet Yavuz, Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Meşelik Muhtarı Tahir Saylak, Aydın Ailesi, okul yöneticileri ve öğrenciler katıldı.

#Mugla
#Milas
#Ortaokul
#SosyalSorumluluk
#BasinBulteni

 

 

Devamını Oku
Tencerede bu defa yemek değil eğitim pişiriliyor Tencerede bu defa yemek değil eğitim pişiriliyor Tencerede bu defa yemek değil eğitim pişiriliyor

Yeni İsim ve Yeni Yüzle AKALEMLER geldi.

Bir Yıldır yayınlanmakta olan Acemi Kalemler dergisi ikinci cildine isim değişikliği yaparak akalemler olarak başladı.
Geçen bir yıllık yayın süresi içinde önemli çalışmalar yayınlayan, edebiyat tartışmalarına kapı aralayan akalemler gelecek için de yeni yüzü ve muhtevası ile ümit vadediyor.
“Söz Çürümez” başlığı ile çıkan dergi sözün, sanatın ve ciddiyetin önemine vurgu yapıyor. On iki sayısıyla ortaya konulan cesur çıkışlarını ve edebi haretliliği genç kadrolarının oluşuyla açıklayan derginin akalemler olarak ilk sayısında son dönem hikayeciliğimizin önemli isimlerinden Misli Baydoğan ve onunla yapılan söyleşi yer alıyor. Misli Baydoğan “Hu diyen Karga” ve “Yakup’un Kanatları” kitaplarıyla tanıdığımız önemli yazarlarımızdan.
Selim Tunçbilek’in ’21. Yüzyıl Türk Şiiri (Üç Tarzı Estetik)” başlıklı yazısında Türk Kültür ve Medeniyeti ile birlikte Türk Edebiyatının kuramsal yönünü ağırlıklı olarak ele alan hacimli bir yazının geleceği kanaatini okurda uyandırıyor. Yazar “Günlük çekişmelere kurban edilmiş toplum zihninden bir an önce çıkmamız gerekmiyor mu? Fikri zenginlik ve birikimlerimizi günlük kavgalarımıza kurban ederek daha uzun soluklu bir millet ve onun değerlerinin toplamı olan kalıcı bir medeniyet yaratabilme imkânımız var mıdır? “ sorusuyla zihin dünyamıza eleştiriler yönettiği yazısı göz dolduran bir yazı olarak dikkat çekiyor.
Dergide yazı ve şiirleriyle sırasıyla: Selim TUNÇBİLEK, Yüksel AKÇAYIR, Melike ÇELİK, Mustafa YILMAZ, Z. Meral KONŞUK İVECAN, Selçuk ŞAMİL, Misli BAYDOĞAN, Fatma DAĞLI, Kurtuluş ÇELEBİ, Selin Meriç ÜNAL, G. Ebru BULKURCU, Zehra AKKAYA, Şeyma TEMİZSOY ve Burhan KALE çalışmalarıyla yer alyorlar.

#acemikalemler
#akalemler
#kultursanat
#siir
#edebiyat
#basinbulteni
#basinbultenleri
#selimtuncbilek
#yukselakcayir
#melikecelik
#mustafayilmaz
#meralkonsukivecan
#selcuksamil
#mislibaydogan
#Fatmadagli
#kurtuluscelebi
#selinmericunal
#ebrubulkurcu
#zehraakkaya
#seymatemizsoy
#burhankale

Devamını Oku
Yeni İsim ve Yeni Yüzle AKALEMLER geldi.

Dev markaların en zarif kalemleri Çırağan’da

Kalem tutkunları, koleksiyonerleri, sanatçıları ve dünyaca ünlü markalar, ilk kez 2-3 Kasım tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek Penfest'te bir araya gelecek. Kalem ve prestijli ürün gruplarını aynı çatı altında toplayan markakalem.com tarafından düzenlenen festivalde, yüzlerce çeşit özel tasarım harikası kalem yer alacak. Ünlü kalem işleme sanatçılarının gösterileri nefes keserken, koleksiyonların en nadide eserleri bu festivalde bulunacak

Tarihe damgasını vurmuş Fransız komutan Napolyon Bonapart, “Dünyada iki büyük kuvvet vardır. Biri kılıç diğeri kalemdir, fakat kılıç kuvveti de kalem kuvvetine mağlup olur” der, kalemden bahsederken. İbn-i Sina, kalemden “Aletlerin en faydalısı” diye bahseder. Yine İbn-i Sina’ya göre, bir şişe mürekkep bir külçe altından daha değerlidir. İşte o kalemlerin en şık, en zarifleri 2-3 Kasım tarihlerinde markakalem.com tarafından Çırağan Palace Kempinski’de düzenlenecek ve dünyada bir ilk olma özelliği taşıyacak Penfest’te bir araya gelecek.     

Devler bir arada

Festivalde; Cross, De Atramentis, E+M, Faber-Castell, Graf Von Faber-Castell, J. Herbin, Kaweco, Lamy, Montblanc, Montegrappa, Namiki, Noodler’s, Parker, rOtring, S. T. Dupont, Visconti, Diplomat, Scrikss, Tibaldi, Twsbi, Pilot, Rhodia ve Waterman gibi dünyaca ünlü markalar, özel koleksiyonlarını kalem tutkunlarıyla buluşturacak. Koleksiyonerler, koleksiyonları için en nadide parçaları bulabilecek.  

Kalem sanatçılarından şov

Ünlü kalem işleme sanatçılarının gösterileri de yine festivalin en ilgi çekecek kısımları arasında hafızalara kazınacak. Kalem tutkunu ünlü isimlerle yapılacak söyleşiler sonrasında sorular cevaplanırken, canlı müzik eşliğinde festivali gezen kalem severlere firmaların çeşitli sürprizleri de olacak. Ayrıca, kurulacak Mürekkep Bar’da da kalemler farklı mürekkep çeşitleriyle denenebilecek. 

 

Rezervasyonlar başladı

Prestijli kalem markalarını ilk kez böylesine büyük çaplı bir organizasyon ile buluşturacak festivali; kalem tutkunlarının, koleksiyonerlerinin ve sanatçılarının yanı sıra şirketlerin satın alma yöneticileri ile sosyal medyanın stil fenomenlerinin de ziyaret etmesi bekleniyor. Alanında ilk ve tek olan festivale katılmak isteyenler, ayrıntılı bilgiye penfest.com.tr’den ulaşıp rezervasyonunu yaptırabiliyor.  #basinbulteni

#basinbultenleri
#ciragan
#penfest
#İbn-iSina
#CiraganPalaceKempinski
#Cross
#DeAtramentis
#E+M
#Faber-Castell
#GrafVonFaber-Castell
#J. Herbin, Kaweco
#Lamy
#Montblanc
#Montegrappa
#Namiki#Noodler’s
#Parker
#rOtring
#S.T.Dupont
#Visconti
#Diplomat
#Scrikss
#Tibaldi
#Twsbi
#Pilot
#Rhodia
#Waterman

 

 

Devamını Oku
Dev markaların en zarif kalemleri Çırağan’da

Körfez Yarışa Doydu

2018 Türkiye Pist Şampiyonası 4.ayak yarışları, TOSFED Yıldızını Arıyor 2018 final elemeleri ve Egea Gençler Kupası yarışları ile birlikte Kocaeli Otomobil Sporları Kulübü (KOSDER) tarafından 29-30 Eylül tarihlerinde TOSFED Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirildi.

 29 Eylül Cumartesi günü tüm serilerde antrenmanlar ve sıralama turları gerçekleştirilirken, ayrıca 40 erkek 5 kadın finalistin kıyasıya çekiştiği TOSFED Yıldızını Arıyor 2018 eleme yarışı koşuldu. 30 Eylül Pazar günü ise Egea Gençler Kupası’nın iki ayrı yarışı, Türkiye Pist Şampiyonası iki yarışı ve TOSFED Yıldızını Arıyor 2018 ilk yarışı pisti dolduran sporseverler tarafından heyecanla takip edildi.

 Apex Masters drift pilotlarının showları ile renklenen hafta sonunda, Türkiye Pist Şampiyonası 4.ayak ilk yarışı Maxi grupta Galip Atar birinci, Hakan Mete Kutay ikinci ve Metin Çalışkan üçüncü olurken, Süper grupta Ersin Yücesan birinciliği, Osman Demirel ikinciliği ve Uğur Fatinoğlu da üçüncülüğü elde eden isimler oldular. İkinci yarışta Maxi podyumunda sıralama değişmezken, Süper grupta birinci Ersin Yücesan'ı ikinci Ozan Süzgün ve üçüncü Osman Demirel takip ettiler...

 Genç sporcuların büyük çekişmesine sahne olan Egea Gençler Kupası ilk yarışında Hasan Tansu birinci, Emre Şentürk ikinci ve Onat Telkenar üçüncü oldular. Kupanın aynı gün koşulan ikinci yarışında Buğra Can Kılıç birinci olurken, Hasan Tansu ikinciliği ve Berk Durak da üçüncülüğü elde eden isimler oldular.

 TOSFED Yıldızını Arıyor 2018 ilk yarışının galibi Taha Küçükkut olurken, ikincisi Şehabeddin Perçin, üçüncüsü ise Uraz İşcen oldular...

 

#TOSFED
#KOSDER
#TOSFEDyildiziniariyor
#GalipAtar
#HakanMeteKutay
#MetinCaliskan
#ErsinYucesan
#OsmanDemirel
#UgurFatinoglu
#OzanSuzgun
#HasanTansu
#EmreSenturk
#OnatTelkenar
#BugraCanKilic
#BerkDurak
#TahaKuçukkut
#SehabeddinPercin
#UrazIscen
#Otomobil
#Spor
#BasinBulteni
#BasinBultenleri
#ApexMasters
#Kocaeli

Devamını Oku
Körfez Yarışa Doydu Körfez Yarışa Doydu Körfez Yarışa Doydu Körfez Yarışa Doydu Körfez Yarışa Doydu Körfez Yarışa Doydu Körfez Yarışa Doydu Körfez Yarışa Doydu Körfez Yarışa Doydu

Yeni Audi A6’nın güvenliğine 5 yıldız!

 

Konfor, sportiflik ve en ileri teknoloji bağlantı özelliklerini birleştiren Audi A6, güvenlikte de tam not aldı. A6, Euro NCAP tarafından güvenlikte 5 yıldız ile ödüllendirildi.

 Avrupa’da satışa sunulan otomobillerin tasarımlarını, teknik yapılarını ve güvenlik performanslarını, çarpışma testleri sonrasında titiz biçimde denetleyen bağımsız güvenlik kuruluşu Euro NCAP, Audi A6’yı, 5 Yıldız ile ödüllendirdi.

 Audi A6, yetişkin korumasında 100 üzerinden 93, çocuk korumasında 85, yaya güvenliğinde 81 ve sürüş destek sistemlerinde de 76 puan alarak, segmentinin en güvenli otomobilleri arasında yer aldı.

 Tamamen yenilenen sekizinci nesil Yeni Audi A6, tüm motor seçeneklerinde sunulan hibrit teknolojisi, sürüş güvenliğini daha da artıran 39 adet asistan sistemleri, sezgisel kullanım özellikli bilgi ve eğlence sistemleri ve dinamik tüm tekerden yönlendirme sistemi ile otomobilde business class konforunu sunuyor. Yeni Audi A6, bu yılın ikinci yarısından itibaren Türkiye’de sunuluyor.

 

#basinbulteni
#basinbultenleri
#audi
#EuroNCAP
#Otomobil
#A6

Devamını Oku
Yeni Audi A6’nın güvenliğine 5 yıldız!

Cari Açığa Yerli Yazılım ve Mühendislikle Çözüm

Pompa sektörünün en büyük firmalarından Türk UNOPOMP, elektrik faturalarının hızla arttığı bu dönemde şirketlere çözüm önerileri sunuyor. ‘Yerli yazılım ve mühendislik’ hizmeti ile şirketlerinden en büyük gider kalemlerinden birini oluşturan elektrik faturalarından yüzde 25 ila 30 arasında tasarruf imkanı sunuyor.
 
Son dönemde döviz kurunda yaşanan artış, enerjide dışa bağımlı olan Türkiye’nin ithalatını ciddi anlamda arttırıyor. Hükümet bu konuda tasarruf önlemleri alırken, şirketler de enerji tüketimlerini düşürmeye başladı. Enerji tüketimindeki en büyük kalem olan elektrik, birçok şirketin faturalarından kendini iyice hissettirir oldu. Türkiye ekonomisinin durumu göz önüne alındığında tasarruf etmek artık mecburi hale geldi. Şirketler ve sanayi kuruluşlarının en büyük elektrik tüketim kalemlerinden birini oluşturan ‘pompa ve hidrofor sistemleri’ tasarruf yapılması gereken en öncelikli alan olarak göze çarpıyor. Pompa sektöründe Türkiye’nin en eski ve köklü şirketçilerinden UNOPOMP ‘yerli yazılım ve mühendislik’ ile şirketlerin elektrik tüketimlerinden yüzde 25-30 arasında tasarruf yapmalarını sağlıyor. UNOPOMP Yönetim Kurulu Başkanı Haldun Çakmak, başta sanayi ve inşaat şirketleri olmak üzere, oteller, hastaneler, AVM’ler gibi birçok alanda hizmet verdiklerini söyledi.
 
ENERJİ TASARRUFU SAĞLAYAN PANOLAR ÜRETİYOR
Dünyada çapında kullanılan bütün elektriğin yüzde 10’unun pompalar tarafından çekildiğini söyleyen Haldun Çakmak “Elektrik fiyatları sürekli artıyor. Dolayısıyla şirketlerin tasarruf yapması mecburi hale geldi.Bu yüzden pompaların tasarruflu çalışması gerekiyor. Bu noktada bizim ürünlerimiz devreye giriyor. Pompaların tasarruflu çalışması için frekans invertörü kullanılması gerekiyor. Biz enerji tasarrufu sağlayan elektrik panoları üretiyoruz. Bu sistem yeni bir sistem. Biz pompaları Türkiye’de bu sistemle çalıştırmak istiyoruz. AWB ile yaptığımız anlaşmada onların ürünlerini kullanarak kendi elektrik panolarımızı yapıyoruz. Yıllık yüzde 25 yüzde 30 arasında tasarruf sağlıyoruz. Elektrik motorunu alıyoruz ve pompa grubunu alarak üzerinde bir Ar-Ge çalışması yapıyoruz ve kit haline getiriyoruz. Ürünlerin hepsi yazılımla çalışıyor. Bizde yazılımlara ağırlık veriyoruz” diye konuştu.
 
SEKTÖRÜN LİDER MARKALARI İLE İŞBİRLİĞİ
“Suyun olduğu her yer bizim sektörümüz” diyen Çakmak, şirketi ile ilgili şunları söyledi:
"1995 yılında Karaköy’de kurulduk. Ardından büyüme sürecimiz gerçekleşti. Pompa sektörünün dünya çapındaki en büyük firmalarından GRUNDFOS’un Türkiye distribütörü olduk. İlke Mühendislik diye bir servis firmamız var. Bütün sattığımız ürünlerin aynı zamanda servisini de yapıyoruz. Hidrofor üretimimiz de var. Mekanik tesisat sektöründe birçok güçlü markanın dağıtıcısıyız. Aynı zamanda pompalarda hidrofor montajı yapıyoruz. Bu pompaların panolarını yapıyoruz. Dünyaca ünlü ABW elektriğin partneriyiz. Eski olduğumuz için bilinirliğimiz çok fazla. Bu yüzden bu konuda sektörün lider firmalarından biriyiz. A+ ürünler satıyoruz. Teknik bilgilendirme yapıyoruz. Uzun ömürlü tasarruflu optimum ürünler sağlıyoruz. Kaliteli ve tasarruflu ürünler...”


#unopomp
#cariacik
#teknoloji
#basinbulteni
#basinbultenleri
#ekonomi
#halduncakmak

Devamını Oku
Cari Açığa Yerli Yazılım ve Mühendislikle Çözüm Cari Açığa Yerli Yazılım ve Mühendislikle Çözüm Cari Açığa Yerli Yazılım ve Mühendislikle Çözüm Cari Açığa Yerli Yazılım ve Mühendislikle Çözüm

Sen sokak hayvanlarını doyur, biz barınakları doyuralım!

Binin üzerinde ürünü, ortalama 10 dakikada kullanıcılara ulaştıran akıllı telefon uygulaması Getir, “Mama Gönder” sosyal sorumluluk kampanyasının dördüncüsünü gerçekleştiriyor.

HAYTAP desteğiyle hem barınaktaki hem de sokaktaki hayvanların karnının doyması hedeflenen projeyle Getir, ‘Sen sokak hayvanlarını doyur, biz barınakları doyuralım!’ diyor.

Getir, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü kapsamında gerçekleştireceği sosyal sorumluluk kampanyasıyla 1-4 Ekim tarihleri arasında ‘Evcil Hayvan’ kategorisinden sipariş edilen her bir mama için barınaktaki bir hayvanın günlük mama ihtiyacını karşılayacak.

Getir kullanıcılarının sokaktaki minik dostları için aldığı her bir mamanın barınaktakinin de karnını doyuracağı kampanyada, daha çok hayvana ulaşmak için Hayvanları Koruma Günü’ne özel kedi ve köpek mamalarında ekstra yüzde 50 indirim uygulanacak.

Kampanya bitiminde Getir kullanıcıları tarafından ‘Evcil Hayvan’ kategorisinden alınan mama sayısı kadar hayvanın bir günlük maması, Getir tarafından bu yıl da HAYTAP tarafından belirlenecek ihtiyaç sahibi hayvan bakım evlerine ulaştırılacak.

100 bin kişi barınaklara mama ‘Getir’ dedi

“Mama Gönder” projesiyle geçtiğimiz yıl 100 bin kişiye ulaşan Getir, üç yılda Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde mama ihtiyacı olan hayvan bakımevlerine toplam 40 ton mama bağışladı.


Getir Hakkında

Getir, dondurmadan yumurtaya, sudan şarj aletine, bebek bezinden kedi mamasına, deterjandan sandviçe, sütten çikolataya binin üzerinde farklı ürünü dakikalar içinde kullanıcıya ulaştırıyor. Dünyada henüz benzeri bulunmayan bir model olan Getir’de ürünler, banka ya da kredi kartı ile kolay bir şekilde sipariş verilerek ortalama 10 dakikada kullanıcının olduğu noktaya geliyor. Getir, iPhone ve Android telefonlara ücretsiz indirilebiliyor.

 

getir’i AppStore’dan http://apple.co/1K5rNra
Google Play’den ise http://bit.ly/1G9i6kp
Twitter: https://twitter.com/getir_istanbul
Facebook: https://www.facebook.com/getir.istanbul
www.getir.com

#getir
#sokakhayvanlari
#haytap
#basinbulteni
#basinbultenleri
#sosyalsorumluluk

Devamını Oku
Sen sokak hayvanlarını doyur, biz barınakları doyuralım! Sen sokak hayvanlarını doyur, biz barınakları doyuralım!

Vodafone Türkiye Ofislerinde Plastik Kullanımına Son Verildi

      Sürdürülebilirlik konusunda öncü çalışmalarıyla dikkat çeken Vodafone Türkiye’nin İstanbul Maslak’taki Genel Merkez ve Küçükyalı’daki Dijital Operasyon Merkezi binalarında yılda ortalama 2,5 milyon plastik bardak ve 1,3 milyon çeşitli plastik ürün kullanımına son verildi. Vodafone Türkiye çalışanları plastik bardak yerine kâğıt bardak, plastik şişe yerine cam şişe, naylon poşet yerine yeniden kullanılan ambalaj gibi doğa dostu ve geri dönüşümlü ürünler kullanacak.

VODAFONE’DA PLASTİKSİZ HAYAT BAŞLADI 

30 Eylül 2018 – Türkiye’nin ilk ve en uzun süreli “Yeşil Ofis” sertifikalı şirketi olan Vodafone, sürdürülebilir bir dünya için çevre üzerindeki etkisini en aza indirmek amacıyla aldığı önlemlere bir yenisini ekledi. Vodafone’un İstanbul Maslak’taki Genel Merkez ve Küçükyalı’daki Dijital Operasyon Merkezi binalarında yılda ortalama 2,5 milyon plastik bardak ve 1,3 milyon çeşitli plastik ürün kullanımına son verildi. #yeşilisevenkırmızı hareketi kapsamında başlatılan uygulamayla, Vodafone Türkiye ofislerinde yaklaşık 3 bin çalışan, artık plastik bardak yerine kâğıt bardak, plastik şişe yerine cam şişe, naylon poşet yerine doğa dostu ambalaj kullanacak.

 

“Plastiksiz ofis” uygulaması tüm Türkiye’ye yayılacak

Vodafone tarafından düzenlenen tüm toplantı ve organizasyonlarda da plastik kullanımına son verilmesi hedefleniyor. #yeşilisevenkırmızı hareketi ile şirket yemekhanesinde porselen, cam gibi doğa dostu ve geri dönüşümlü ürünler tercih edilecek. Şirket bünyesinde yer alan kafede geri dönüşümlü bardaklarda kahve satışı gerçekleştirilecek. Markette ise cam şişede su satışı yapılırken, naylon poşet yerine doğa dostu ambalajlar kullanılacak. İlk aşamada Genel Merkez ve Dijital Operasyon Merkezi’nde hayata geçirilen “plastiksiz ofis” uygulamasına önümüzdeki dönemde Vodafone’un Türkiye genelindeki diğer binalarında da aşamalı olarak geçilecek.

 

Sürdürülebilirliği temel iş stratejilerinin ayrılmaz bir parçası olarak ele aldıklarını belirten Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Bayram, şunları söyledi:

 

“Vodafone Türkiye olarak, sürdürülebilirlik konusunda atılacak en temel adımın farkındalık yaratmak ve bilinç oluşturmaktan geçtiğine inanıyoruz. Çevresel ayak izimizi küçültmek amacıyla kapsamlı bir çevre yönetim sistemi uyguluyor, faaliyetlerimizin çevresel etkilerini azaltmaya yönelik proje ve programları hayata geçiriyoruz. Karbon ayak izimizi azaltmak için aldığımız aksiyonların, çalışanlarımızın doğal kaynakların bilinçli kullanımı konusundaki farkındalığını artıracağına inanıyoruz. Ofislerimizde plastik kullanımına son verdiğimiz yeni uygulamamızla, plastiğin doğaya verdiği zararı en aza indirmeyi ve çalışanlarımızın doğa dostu ürünleri kullanmasını teşvik etmeyi hedefliyoruz. Bu uygulamayı hayata geçirmemizin daha ilk haftasında geniş biçimde benimsendiğini görmek mutluluk verici. Örneğin, kendi ofisimde yoğun toplantıların ardından günde en az 20-30 pet şişe çöpe gidiyordu. Şimdi, bir cam sürahi ile kâğıt bardaklar kullanmaya başladık. Daha ilk haftadan hemen herkes alıştı. Giderek daha fazla sayıda arkadaşımızın artık toplantılara kendi bardakları veya şişeleri ile girdiğini gözlemliyorum. Bu sayede, hem su israfının hem de plastik atıkların önüne geçiyoruz. #yeşilisevenkırmızı hareketi ile operasyonlarımızı doğal kaynaklara ve insana saygılı olarak yürütmeye devam edeceğiz.”

 

Türkiye’nin ilk yeşil ofisi

Vodafone Türkiye, Nisan 2011’de WWF Türkiye ile başlattığı işbirliği doğrultusunda enerji verimliliği sağlanması ve sera gazı emisyonlarının azaltılması, doğal kaynakların daha tasarruflu kullanımını teşvik eden Yeşil Ofis Programı’nın yaygın bir şekilde uygulanması, çalışanların ve ekosistemindeki bireylerin doğa bilincinin artırılması yönünde çalışmalar yapıyor. Şirketin Maslak’taki Genel Merkez binası 2012 yılında WWF Yeşil Ofis kriterlerine uyum sağlayarak Türkiye’nin Yeşil Ofis Diploması almaya hak kazanan ilk ofisi olurken, Küçükyalı’da 2015 yılında faaliyete geçen Dijital Operasyon Merkezi de çevreci tasarımıyla Türkiye’nin ilk LEED (Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik) Platin Sertifikalı binası oldu.

#teknoloji
#vodafone
#yesilofis
#ekonomi
#basinbultenleri
#basinbulteni
#bulentbayram
#yesilisevenkırmızı
#yesilisevenkirmizi
#LEED

Devamını Oku
Vodafone Türkiye Ofislerinde Plastik Kullanımına Son Verildi

ENKA Systems’ta Hedef Büyük

İnşaat sektörüne teknoloji üreten dünyanın en büyük yazılım firması olma hedefiyle yola çıkan %100 yerli teknoloji şirketi ENKA Systems, 5 yıllık süreçte global ölçekte önde gelen 250 müteahhitlik şirketine ulaşmayı amaçlıyor.

 

Büyük ölçekli ve küresel düzeyde operasyonlar yürüten şirketlerin yazılım ihtiyaçlarını karşılayan %100 yerli teknoloji şirketi ENKA Systems, kurulduğu günden bugüne kadar geldiği noktayı, yazılımlarını, gelecek dönem global hedeflerini İstanbul’da düzenlenen basın toplantısıyla paylaştı. ENKA Systems, ENKA Grubu’nun en genç şirketi olarak, küresel düzeyde inşaat, madencilik ve enerji sektörlerinde operasyonlar yürüten dev şantiyeleri yöneten şirketlerin yazılım ihtiyaçlarını karşılamak üzere kuruldu. İnşaat sektörüne teknoloji üreten dünyanın en büyük yazılım firması olma hedefiyle yola çıkan şirket, 5 yıllık süreçte global ölçekte önde gelen 250 müteahhitlik şirketine ulaşmayı amaçlıyor. Yola çıktığı ilk yıl, planlanandan daha fazla satış yapan ve alanında her biri dünya devi olan inşaat şirketleriyle çalışma başarısı gösteren ENKA Systems, yakın zamanda ilk yurt dışı ofisini açmayı planlıyor.

 

Toplantıda konuşan ENKA Systems Yönetim Kurulu Başkanı Alparslan Tansuğ, ENKA Grubu’nun diğer sektörlerde olduğu gibi inşaat teknolojisi sektöründe de doğru adımlar ve yatırımlarla en önemli oyuncu olacağını ifade etti. ENKA Grubu’nun 60 yılı aşkın inşaat sektörü deneyimini teknoloji alanına da taşıdığını vurgulayan Alparslan Tansuğ, “ENKA’nın sektördeki deneyimlerinden yola çıkarak inşaat sektörüne özel olarak ürettiği teknolojik çözümler, kısa süre içerisinde ulusal ve global büyük şirketlerin kullanımına sunuldu.” dedi.

 

ENKA Systems CEO’su Kenan Özer Kılıçtepe: “Hedefimiz, inşaat sektörüne teknoloji üreten dünyanın en büyük yazılım firması olmak.”

ENKA Systems’ın küresel düzeyde büyük ölçekli inşaat, madencilik ve enerji sektörlerinde operasyonlar yürüten dev şantiyeleri yöneten şirketlerin yazılım ihtiyaçlarını karşılamak üzere %100 yerli bir teknoloji firması olarak kurulduğunu ifade eden ENKA Systems CEO’su Kenan Özer Kılıçtepe, şirketin ana hedefinin inşaat sektörüne teknoloji üreten dünyanın en büyük yazılım firması olmak olduğunu belirtti.

 

ENKA Systems’ın inşaat sektörü için doküman yönetiminden satın almaya, ekipman yönetiminden tedarikçi ağına kadar şirketlerin ana süreçlerini yönetebileceği yazılım çözümleri sunduğunu belirten Kenan Özer Kılıçtepe: “Yeni bir şirket olarak; yapılanma sürecimizin yanı sıra piyasayı ve pazarı tanımaya odaklanarak altyapımızı oluşturduk. Alanında dev inşaat şirketleri ENKA Systems’in sunduğu ürünleri kullanmaya başladı. Hedef önümüzdeki 5 yıllık süreçte dünyanın önde gelen 250 müteahhitlik şirketine ulaşmak.” dedi.

 

Şirketlere önemli oranda maliyet avantajı sağlayacağız

İnşaat sektöründe en önemli konunun sahadaki sorunlara gerçek çözümler sunulamaması olduğunu da belirten Kenan Özer Kılıçtepe: “Piyasada olan ürünler var. Fakat bu ürünler inşaat sektörüne özel olarak yazılmadığından ihtiyaçlara, beklentilere net çözümler sunamıyor, sahada tam verimliliği sağlamıyorlar. Bizim sunduğumuz yazılımların öne çıkan iki özelliği var: İlki, büyük ölçekli operasyonlardaki ihtiyaçları karşılıyor olmamız, ikincisi inşaat sektörünün sahada yaşadığı problemlere gerçekçi çözümler sunmamız. ENKA Systems’ın BIM standartlarına uygun olarak geliştirdiği Küresel Ölçekte Doküman ve Proje Yönetimi EDMS, Küresel Makina Ekipman Yönetim Sistemi EGEM, Küresel Satın Alma Yönetim Sistemi EGPS, Küresel Muhasebe Finans Yönetim Sistemi EGFS, Küresel Tedarikçi Yönetimi Sistemi EGVN ve Küresel Personel Yönetim Sistemi EPS adlı yazılımları mevcut. Büyük ölçekli operasyonlardaki ihtiyaçları karşılayan ve inşaat sektörünün sahada yaşadığı problemlere gerçekçi çözümler sunan bu yazılımlarımızla, şirketlere önemli oranda maliyet avantajı sağlayacağız.” dedi.

 

Türkiye’nin müteahhitlik sektörü özelinde dünyada en ön sıralarda bulunduğunun altını çizen Kenan Özer Kılıçtepe, kullanılan yazılımların genelde yabancı kaynaklı olduğunu, ENKA Systems’ın mevcut durumu tamamen yerli yazılımlarla değiştirmekle kalmayıp, yurtdışına da ürünlerini ihraç edeceklerini ifade etti.

 

#teknoloji
#ENKASystems
#Enka
#ekonomi
#basinbultenleri
#basinbulteni
#alparslantansug
#kenanozerkilictepe

Devamını Oku
ENKA Systems’ta Hedef Büyük ENKA Systems’ta Hedef Büyük ENKA Systems’ta Hedef Büyük ENKA Systems’ta Hedef Büyük

Geleceğe Damga Vuracak Teknolojiler İstanbul’da Konuşuldu

Yapay zekâ, makine öğrenimi, bulut bilişim, nesnelerin interneti, büyük veri ve analizi gibi teknolojiler gelecek 15 yıla damga vuracak. Ancak her iki işletmeden biri önümüzdeki 10-15 yıllık süreçte yeni nesil teknolojilerin işlerini nasıl etkileyeceğini bilmiyor.

 

İstanbul, 30 Eylül 2018 – Bu yıl ilk kez Dell, Dell EMC, Pivotal, RSA, SecureWorks, Virtustream ve ­VMware markalarını bir araya getiren Dell Technologies Forum 2018 kapsamında dönüşüme hazır olmak için gerekenler aktarıldı.

 

Ajandası açıklanan etkinliğin ana konuşmacısı Dell EMC Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Genel Müdürü Mohammed Amin, “Gelecek için İnovasyon” sunumuyla BT profesyonellerinin karşısına çıktı. İnsan ve makine işbirliğinin bir sonraki döneminden söz eden Amin, 2030’da makine öğrenimi ile başka bir dünyada olacağımızı belirtti. İşletmelerin yaşanan değişime ayak uydurmakta zorlandığını dile getiren Amin, Dell Technologies ile Institute of Future tarafından 17 ülkede gelişen teknolojilerin iş modellerini nasıl etkileyeceği üzerine yapılan araştırma sonuçlarını paylaştı. Katılımcıların yanıtları şu şekilde:

  • Yüzde 57’si değişimin hızına ayak uydurmakta zorlanıyor
  • Yüzde 42’si ise önümüzdeki 10 yılla nasıl baş edebileceğini bilmiyor
  • Yüzde 50’si önümüzdeki 10-15 yıl içerisinde bulunduğu sektörün nasıl olacağını bilmiyor
  • Yüzde 93’ü 2030’da dijital bir işletme olmak için çalışıyor

Yapay zekanın etki edeceği alanlar hakkında örnekler veren Amin, insanların yaşam kalitesini artırmak için yapay zekanın dahil edildiği dijital asistan, endüstriyel robotlar ve akıllı evlerin önümüzdeki döneme damgasını vuracağını belirtti. Üretim alanında ise fabrikaların tamamen yapay zekâ ile yönetilen sürece geçeceğini belirten Amin, yapay zeka temelli altyapılarla birlikte sürücüsüz araçlar ve insan eli değmeyen müşteri hizmetleri, iş süreçlerinin 2030 yılında hayatımızın parçası olacağını dile getirdi.

 

İnsan ve makine iş birliği farklı bir noktaya geçecek

İnsan ve makine iş birliğinin geleceği noktayı değerlendiren Dell EMC Türkiye Ülke Müdürü Sinan Dumlu, 'Dijital dönüşümün artık bir zorunluluk haline geldiğini, neyi nasıl yapmaları konusunda müşterilerimizi, ilgilenen son kullanıcıları ve kurumları bilgilendirmeye çalışıyoruz. 2030 yılı için diyoruz ki; insan ve makine iş birliği bir başka noktaya geçecektir. Ortada konuşulan çok sayıda teknoloji var; yapay zeka, makine öğrenimi, bulut bilişim, nesnelerin interneti, büyük veri ve büyük verinin analizi. Aslında bunların her biri kendi içinde çok detaylı ve derin teknolojiler olsa da bir arada çalışmadıkları sürece bir anlam ifade etmiyor. Buzdolabının veya tost makinesinin internete bağlı olmasından bahsediyoruz. Aslında ana hedefimiz bu değil, bu sadece şu anda başlamış küçük bir şey. Aslında varmaya çalıştığımız nokta 'karanlık fabrika' diye söylediğimiz; hiç insanın çalışmadığı, herhangi bir ısıtma ve aydınlatma sisteminin bulunmadığı, bir uçtan ham maddenin veya yarı mamulün girdiği diğer uçta ise ürünlerin çıktığı bir iş modelinden söz ediyoruz. Burada cihazların birbirleriyle (nesnelerin internetiyle) konuştuğu, yapay zeka ile karar verip çalıştığı ortamlar kurmak önem taşıyor'' dedi.

 

Elektronik Atıklardan Üretilen Yüzük İstanbul’da Sergilendi

Dell Technologies Forum 2018, Dell iş birliğiyle ünlü girişimci ve aktivist Nikki Reed tarafından elektronik atık kullanılarak tasarlanan yüzüğe ev sahipliği yaptı. E-atığın veya başka bir deyişle kullanıldıktan sonra atılan elektronik ekipmanların, çevre üzerindeki yaygın etkisini ve döngüsel bir ekonomi geliştirmek için sektörler genelinde iş birliği yapma fırsatını vurgulamak amacıyla hayata geçti. Nikki Reed, markası olan Bayou with Love, The Circular Collection serisini, tamamen Dell’in geri dönüşüm programından elde edilen altından faydalanarak tasarladı.

 

Dell’in pilot programı kapsamında kullanılmış elektronikler, çevreye duyarlı bir çıkarma süreci yürütülerek çevreci ortağı Wistron GreenTech tarafından bağımsız bileşenlerine ayrılıyor. Ana kartlardan çıkarılan altın da bunun sonrasında Dell’in kapalı döngü tedarik zincirinin parçası olarak yeni bilgisayar ana kartlarına geri kazandırılıyor veya başka ürünlere dönüştürülüyor. Dell, Legacy of Good programının bir parçası olarak, 2020’ye kadar 45 milyon kilogramdan fazla geri dönüştürülmüş içeriği ürün portföyüne kazandırmayı hedefliyor.

 

#teknoloji
#dell
#ekonomi
#basinbultenleri
#basinbulteni
#sinandumlu

Devamını Oku
Geleceğe Damga Vuracak Teknolojiler İstanbul’da Konuşuldu Geleceğe Damga Vuracak Teknolojiler İstanbul’da Konuşuldu Geleceğe Damga Vuracak Teknolojiler İstanbul’da Konuşuldu Geleceğe Damga Vuracak Teknolojiler İstanbul’da Konuşuldu