SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Bursa Keles’in altyapısına dev tesis

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarıyla sudaki kayıp-kaçakta yüzde 20 ile Türkiye’de başkan olan Bursa, atıksu arıtma tesisi yatırımlarında da tepeye yürüyor. Büyükşehir Belediyesi son olarak Keles ilçesinde günlük yaklaşık 15 bin kişinin suyunu arıtma kapasitesine sahip Keles Atıksu Arıtma Tesisinin de temelini attı.

Yayınlanma:
ABONE OL

BURSA (İGFA) – Ulaşımdan etrafa, altyapıdan spora, tarihi mirastan kentsel dönüşüme kadar her alanda Bursa’yı geleceğe taşıyan projeleri hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, ilçelerdeki hayat kalitesini yükseltecek yatırımları da sürat kesmeden sürdürüyor.

İçme suyundaki kayıp kaçak oranını yüzde 20’ler düzeyine indirerek bu hususta Türkiye’de başkan pozisyonunda olan Büyükşehir Belediyesi, atık suların arıtımı ve geri kazanımı için arıtma tesisi sayısını her geçen gün arttırıyor. Bursa’da köyden kente göçün ağır olarak yaşandığı bölgeler olarak bilinen Keles, Orhaneli, Büyükorhan ve Harmancık’ta yatırımlarına her geçen gün yenilerini ekleyen Büyükşehir Belediyesi, son olarak Keles Atıksu Arıtma Tesisinin de temelini düzenlenen merasimle attı. Merasime, Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş’ın yanı sıra Bursa Milletvekilleri Emel Gözükara Durmaz ve Mustafa Yavuz, Keles Belediye Lideri Mehmet Keskin, Keles Kaymakam vekili Ertuğrul Arslan, BUSKİ Genel Müdürü Güngör Gülenç ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, misyona geldikleri günden bu yana eser siyaseti için gecelerini gündüze katarak çalıştıklarını söyledi.

İLGİLİ HABER Sibergöz-32 Operasyonlarında 19 Şüpheli Yakalandı
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarıyla sudaki kayıp-kaçakta yüzde 20 ile Türkiye’de başkan olan Bursa, atıksu arıtma tesisi yatırımlarında da tepeye yürüyor. Büyükşehir Belediyesi son olarak Keles ilçesinde günlük yaklaşık 15 bin kişinin suyunu arıtma kapasitesine sahip Keles Atıksu Arıtma Tesisinin de temelini attı.

Bursa’nın 17 ilçesi ve 1060 mahallenin tamamında Büyükşehir Belediyesi’nin izi olduğunu belirten Lider Alinur Aktaş, yatırımları ve hizmetleri her bir köşeye yetiştirmeye çalıştıklarını söz etti. Altyapısı yapılmayan, asfaltı dökülmeyen, tarlasına takviye verilmeyen, suyu iyileştirilmeyen yer kalmadığını söz eden Lider Aktaş, “Biz bunları yaparken öbürleri, bunların noktasını dahi yapmadıkları üzere yalnızca dedikodu yapıyorlar. Olmayan işleri varmış üzere gösteriyorlar. Bizler hem gönül belediyeciliği yapıyoruz, hem de hizmet üretiyoruz. Ulaşım projelerimizle, kentsel dönüşüm uygulamalarımızla, kültür ve sanat faaliyetlerimizle, toplumsal hizmetlerimizle, kırsal kalkınma hamlelerimizle, gençlik ve eğitim faaliyetlerimizle, kısacası kente ve beşere dokunan çalışmaları bir bir hayata geçiriyoruz. Emelimiz kalite standartlarını yükseltmek. Şayet bir ilçenin arıtma tesisi yoksa, altyapısı kaliteli değilse, içme suyu yoksa kusura bakmayın orada kaliteli bir hayatın olması beklenemez. Bir yandan kentin bugününü imar ederken, bir yandan da geleceğini inşa etmeye çaba ediyoruz” dedi.

KELES’E DEV TESİS

Keles için birçok projenin hayata geçirildiğini lakin iki projenin çok kıymetli olduğunun altını çizen Lider Aktaş, birinin katı atık bertaraf terfi istasyonuyla yabanî depolamanın önüne geçilmesi olduğunu, başkasının ise atıksu arıtma tesisi olduğunu anlattı. Keles Atıksu Arıtma Tesisi’nin ilçe merkezindeki Cuma, Çukur, Ertuğrulgazi, Kirazlı, Küçük Kovacık, Sofular ve Yenice mahallelerine hizmet vermek üzere planlandığını belirtti. Tesisin, besi hususu giderimini de sağlayan ileri biyolojik kentsel atık su arıtma prosesine sahip olduğunu hatırlatan Lider Aktaş, “Arıtılmış atık sular basınçlı kum filtreleri ve ultraviyole dezenfeksiyon sisteminden sonra deşarj edilecek. Günlük yaklaşık 15 bin kişinin suyunu arıtma kapasitesine sahip bir tesis inşa ediyoruz. Tesisimizin KDV ve fiyat farkı hariç toplam maliyeti 65 milyon TL. İnşallah üç buçuk ay içerisinde buradaki çalışmaları bitireceğiz. Tesis hizmete alındığında giren suyun nasıl olduğunu ve çıkanın ne kadar berrak olduğunu daima birlikte göreceğiz. Bunlar geleceğimize yatırım. Bunlar yarınlarımıza yatırım. Yol çalışmalarının da tamamlanmasıyla ilçede çok daha yaşanabilir ortam oluşacaktır. Tesisimiz şimdiden iyi olsun” dedi.

Bursa Milletvekili Emel Gözükara Durmaz, Büyükşehir Belediyesi’nin 17 ilçede insan ve etraf sıhhatinin korunması için çok sayıda kıymetli yatırım yaptığını söz etti. Etraf kirliliğini önlenmesi maksadıyla pek çok düzenlemenin yapıldığını söz eden Durmaz,bu doğrultuda çalışan Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş’a ve BUSKİ Genel Müdürlüğü’ne teşekkür etti.

Bursa Milletvekili Mustafa Yavuz, dağ yöresinin bir evladı olarak bu türlü bir yatırımın temel atma merasiminde bulunmaktan memnunluk duyduğunu lisana getirdi. Tesisin imalinde emeği geçen Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş’a ve BUSKİ Genel Müdürlüğü’ne teşekkür eden Yavuz, tesisin iyi olmasını diledi.

Konuşmalar sonrasında Lider Alinur Aktaş ve beraberindekiler, harç butonuna basarak tesisin birinci harcını dökmüş oldu.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler