SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

TÜSİAD Cumhuriyet’in 100. Yılını Özel Etkinlikle Kutladı

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), Cumhuriyet'in 100. yıl dönümünü kutlamak amacıyla özel bir etkinlik düzenledi.

Yayınlanma:
ABONE OL

TÜSİAD’ın açıklamasına göre, “TÜSİAD Cumhuriyet’in 100. Yılı Kutlama Etkinliği” çerçevesinde, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından sanat içerik danışmanlığı sağlandı ve Türk Eğitim Vakfı ile işbirliği yaparak gençlerin eğitimine katkı sağlandı.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, yaptığı değerlendirmede Cumhuriyet’in, kökleri derin bir tarihe dayanan sağlam bir çınar olduğunu vurguladı.

Turan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş tarihinin halkın gelişme ve kendini dönüştürme yeteneğinin de destanı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

İLGİLİ HABER İsrail’in Gazze’ye Yönelik Saldırıları Protesto Edildi
Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), Cumhuriyet'in 100. yıl dönümünü kutlamak amacıyla özel bir etkinlik düzenledi.

“Cumhuriyet’in ilanıyla kısa süre içinde laiklik, kadın hakları, bütün yurttaşların toplumsal, siyasal ve hukuksal eşitliği gibi devasa adımlar atıldı. Cumhuriyet’in bu kazanımları milletçe benimsendi, derinlere kök saldı ve geri döndürülemez bir nitelik kazandı. Ülkeyi Batı’nın bir parçası haline getirmeyi amaçlayan reformlara dengeli, gerçekçi ve akılcı bir dış politika eşlik etti. Türkiye’nin çağdaş uygarlıklar arasında hak ettiği yeri alması sağlam ilkeler üzerine kurulmuş dış ilişkiler sayesinde olabilecekti. İktisadi planda ise serbest piyasayı esas alarak özel girişimcilerin dinamizmi ile kamunun iktisadi gücü birleştirildi. Ekonomi birinci öncelik haline getirildi. Büyük bir sanayileşme ve kalkınma hamlesi başlatıldı. İleri düzenlemeler ve yeni kurumlar aracılığıyla eğitim, bilim ve teknoloji, kültür ve sanat alanlarında, yeniden doğuş ölçeğinde bir canlanmanın önü açıldı.”

Cumhuriyet’in bütün alanlardaki 100 yıllık kazanımlarının haklı gururunu yaşadıklarını ifade eden Turan, “Bununla birlikte ikinci yüzyıla girerken önümüzde yeni bir dönemeç var. Bu dönemeçte dünyamızı ve ülkemizi ağır sorunlar tehdit ediyor. Yaşamsal ağırlıkta bir dizi sorunla yüzleşmek ve başa çıkmak durumundayız.” değerlendirmesinde bulundu.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler