SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Balkan Türkleri Mora Katliamı’nı Unutmadı

Yunanistan'ın Edirne Konsolosluğunun önüne, Mora Yarımadası'nda Müslüman Türklere yapılan katliamın 202'nci yılı nedeniyle siyah çelenk bırakıldı.

Yayınlanma:
ABONE OL

Edirne Balkan Türkleri Federasyonu üyeleri, 1821 yılında Mora Yarımadası’nda gerçekleşen ve 40 binden fazla Müslüman Türk’ün hayatını kaybettiği Mora Katliamı’nın 202. yıl dönümünde Yunanistan’ın Edirne Konsolosluğu önünde toplandı.

Türk bayrağı ve “Mora katliamını unutmadık, unutturmayacağız” yazılı pankartlarıyla yürüyüşe geçen grup, konsolosluk kapısına siyah çelenk bıraktı.

İLGİLİ HABER AK Parti Çanakkale Merkez İlçe Başkanlığı Bayramlaşma Programı Düzenledi
Yunanistan'ın Edirne Konsolosluğunun önüne, Mora Yarımadası'nda Müslüman Türklere yapılan katliamın 202'nci yılı nedeniyle siyah çelenk bırakıldı.

Balkan Türkleri Federasyonu Başkanvekili Macit Mutlu, etkinlik sırasında yaptığı konuşmada, Mora Katliamı’nın acı hatırasını yaşatmanın önemine vurgu yaparak, Türk toplumunun unutkan olmadığını ve bu tür trajik olayları asla unutturmayacaklarını belirtti.

Yunanların yaptığı Mora, Tripoliçe, Navarin, Çamerya katliamlarını tarihten silmenin mümkün olmayacağını belirten Mutlu, “Günümüze geldiğimizde Yunanistan’ın yapmış olduğu katliamlar boyut değiştirmiş; kültür, eğitim ve inanç katliamlarına dönüşmüştür.” dedi.

Balkan Türkleri Federasyonu olarak Batı Trakya’da Türklerin kendi haklarını savunduğu her faaliyetin destekçisi olduklarını ifade eden Mutlu, geçmişte yapılan katliamları lanetlediklerini dile getirdi.

Mutlu, “Hangi etnik gruba ve inanca dahil olursa olsun zorbalıkla karşılaşmasını istemiyor, karşılaşanların da yanında olduğumuzu beyan ediyoruz. Balkanlar’da yapılan tüm katliamlarda canını vermiş atalarımızı saygıyla anıyoruz. 202 yıl geçse de biz Mora katliamını unutmadık, unutturmayacağız.” diye konuştu.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler