SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Erdoğan, Zelenski ile Görüşmesinin Ardından Putin’e Barış Çağrısı Yaptı

Yayınlanma:
ABONE OL

İstanbul’da düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşının sona ermesi gerektiğini vurgulayarak, “Adil bir barışın kaybedeni olmaz. Taraflar arasındaki anlayış farklılıklarına rağmen barış arayışlarına bir an evvel geri dönülmesi en samimi arzumuzdur” dedi. 

Erdoğan, Türkiye’nin Ukrayna’ya olan desteğini de yineledi ve Ukrayna’nın NATO üyeliğini hak ettiğini belirtti. Ukrayna’nın savaş halinde olduğu Rusya’ya önemli mesajlar gönderen Erdoğan, dostluğunun güçlendiğini ve her bakımdan daha da sağlamlaştığını ifade etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenski ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı konuşmada, geçen yılki görüşmelerin ve telefon görüşmelerinin ardından Türkiye-Ukrayna dostluğunun daha da güçlendiğini söyledi. Erdoğan, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını savunmak için savaşan Ukrayna halkının yanında olduklarını belirtti ve çatışmaların önlenmesi için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini ifade etti. 

Erdoğan, geçen yıl mart ayında İstanbul’da gerçekleştirilen müzakerelerin önemine değinerek, Birleşmiş Milletler ile yürütülen arabuluculuk girişimleri sonucunda Karadeniz Tahıl Girişimi’nin hayata geçirildiğini hatırlattı. Erdoğan, bu girişim sayesinde Türk boğazlarından dünyaya açılan bir yol gibi hareket ederek yaklaşık 33 milyon tona yakın tahılın ihtiyaç sahiplerine ulaştığını dile getirdi ve girişimin süresinin uzatılmasını temenni etti. 

Esir mübadelesi konusunda da değinen Erdoğan, Ukrayna ve Rusya ile görüşmelerin devam ettiğini belirtti. Putin’in yakında Türkiye’yi ziyaret edeceğini ve bu konuyu yüz yüze ele alma fırsatı bulacaklarını söyleyen Erdoğan, esir mübadelesi ve takaslar konusunun öncelikli gündem maddeleri olduğunu vurguladı. Erdoğan, Zelenski ile bu konuyu ayrıca görüştüklerini ve konunun takipçisi olacaklarını ifade etti, umutlarının kısa sürede olumlu sonuçlar almak olduğunu dile getirdi. 

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler