SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Erdek Körfezi’ndeki genç pinalar Marmara Denizi’nin ekosistemine umut oldu

BALIKESİR (AA) - Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, Erdek Körfezi'ndeki dalışlarında suyu temizleme özelliğiyle ekosistem için büyük öneme sahip genç pinalar tespit ettiklerini bildirdi....

Yayınlanma:
ABONE OL

BALIKESİR (AA) – Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, Erdek Körfezi’ndeki dalışlarında suyu temizleme özelliğiyle ekosistem için büyük öneme sahip genç pinalar tespit ettiklerini bildirdi.

Prof. Dr. Sarı, gazetecilere, başta Erdek Körfezi olmak üzere Marmara Denizi’ne sık sık dalarak araştırmalar yaptıklarını söyledi.

Son dalışlarındaki izlenimlerini aktaran Sarı, “Marmara Denizi ve Erdek Körfezi’ndeki deniz suyu sıcaklıkları ağustos ayındaki gibi hala çok yüksek. Bu durum denizdeki canlıları olumsuz etkiliyor. Bu durum devam ederse denizde sıcağı seven türler çoğalır, ilk üremelerin yaşları ve boyları küçülür.” dedi.

İLGİLİ HABER Sabiha Gökçen Havalimanı’nı Bayram Tatilinde 1 Milyondan Fazla Yolcu Kullandı
BALIKESİR (AA) - Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, Erdek Körfezi'ndeki dalışlarında suyu temizleme özelliğiyle ekosistem için büyük öneme sahip genç pinalar tespit ettiklerini bildirdi....

Sarı, suyu temizleme özelliğine sahip bir midye çeşidi olan pinanın popülasyonunun artmasının, denizler için büyük öneme sahip olduğunu vurguladı.

Dalışlarında pinalara da rastladıklarını dile getiren Sarı, şöyle devam etti:

“Son dalışlarımız şunu gösterdi ki Erdek Körfezi’nde ileri derecede iyileşme var. Kurbağalıdere Plajı’nda yaptığımız dalışlarda 3 metre derinlikte, 1 metrekarelik alanda 6 yavru, genç pina bulunduğunu gördük. Bu yavru pinalar bize Erdek Körfezi’ndeki ekosistemin iyiye gittiğini gösteriyor. Çünkü pinalar, deniz suyundaki kirliliği arıtıyor. 1 pinanın, 1 saatte 6 litre suyu arıttığı biliniyor. Pinalar Akdeniz’de öldü, sadece Erdek Körfezi’nde yaşıyorlar.”

Sarı, 1 Eylül’de başlayan av sezonuna ilişkin, halihazırda istavrit avının iyi göründüğünü, hamsi ve karidesin kötü başlamadığını ancak yakından takip edilmesi gerektiğini anlattı.

Bu sene palamudun çok olmayacağını öngördüğünü kaydeden Sarı, şöyle konuştu:

“Son 20 yıllık veriler ve son 5 yılın ortalamasına bakıldığında, denizlerimizdeki tüm türlerde türlerin azaldığını ve avcılığın geriye gittiğini görüyoruz. Geçen yıl tüm denizlerimizde 40 bin ton palamut avlandı. Avlanan bu palamutların Türkiye’deki yaş ortalaması 4 iken Yunanistan’da 6, İtalya’da ise 9 olduğunu görüyoruz. Yani biz, balıklara büyüme ve yaşlanma fırsatı tanımıyoruz. Balık stoklarımızı bilinçsizce tüketiyoruz.”

Türkiye’nin en iyi denizcilik fakülteleri arasında yer aldıklarını vurgulayan Sarı, uluslararası projelere de katıldıklarını, vizyonlarını sürekli arttırdıklarını belirtti.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi programında bulunan 4’üncü bölümün de açıldığı bilgisini veren Sarı, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü’nün 2 Ekim’den itibaren İngilizce eğitime başlayacağını sözlerine ekledi.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler