SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

İkinci El Araç Piyasasında Son Durum! Fahiş Fiyata 300 Bin Liralık Ceza

Ticaret Bakanlığı'nın ikinci el araç piyasasında fahiş fiyatlarla mücadele vermek için kısıtlama getirmesinin etkileri devam ediyor.

Yayınlanma:
ABONE OL

Yasağın üzerinden tam iki ay bir süre geçti. Sektör temsilcileri, “Satışlar, son bir ayda yüzde 8 geriledi ve ikinci el araç alımları avantajlı hale geldi” diye belirtiyor.

Ticaret Bakanlığı, otomotiv sektöründeki fahiş fiyatlarla mücadele etmeyi sürdürüyor. Son olarak bakanlık, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik’te değişikliğe giderek, ikinci el araçların üretici veya distribütör tarafınca önerilen güncel satış fiyatının üstünde fiyattan ilan yoluyla satılmasına 1 Ocak 2024 tarihine kadar kısıtlama gerçekleştirmişti. Uymayanlara da 300 bin lira para cezası kesileceği belirtilmişti. Peki, piyasada son durum ? İşin uzmanları yasağın yarattığı etkiyi anlattı.

ikinci-el.jpg

İLGİLİ HABER Biga’da 1 Kilo 283 Gram Uyuşturucu Ele Geçirildi
Ticaret Bakanlığı'nın ikinci el araç piyasasında fahiş fiyatlarla mücadele vermek için kısıtlama getirmesinin etkileri devam ediyor.

BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE ARTIŞ YAŞANDI

Yasağın sonrasında, ikinci el araç satan bir ilan sitesinde bir önceki aya göre satışlarda yükselme yaşandığı belirlendi. Uzmanlar, bu olayın ikinci el araçların yatırım aracı olmaktan çıkması, al-satçı olarak isimlendirilen kitlenin belli kısıtlamalarla karşılaşmasının etkisi olduğunu dile getiriyor. Söz konusu sitenin ilanlarında, 400-600 bin Türk lirası aralığındaki araçların oranında artış tespit edildi.

2012,2016 VE 2011 SENELERİNE AİT MODELLER REVAÇTA

Sitede en çok ilana koyulan araçlarsa 2012, 2016 ve 2011 senelerine ait modeller. İlanlar içinde en yüksek payı ise yüzde 23,1 oranı ile 800 bin Türk lirası ve üzerindeki araçlar oluşturdu. Eylül ayında ikinci el araç ilanlarının yüzde 70’ini araçlar oluşturdu. Araçları, hafif ticari araçlar, arazi araçları, ticari araçlar ve motosikletler takip etti.

ikinci-el-3.jpg

EN YÜKSEK PAY 800 BİN TÜRK LİRASI VE ÜSTÜ OTOMOBİLLERDE

İlanlar içinde en yüksek pay yüzde 23,1 oranı ile 800 bin Türk lirası ve üstündeki araçlarda yaşandı. 400-500 bin Türk lirası aralığındaki araçlar yüzde 14.2 ile ikinci, 500-600 bin Türk lirası aralığındaki araçlar yüzde 13.4 ile üçüncü sırada yerini aldı. 200 bin Türk lirası ve altı araçların oranı ise yüzde 5,5 olarak kayıtlara geçti.

DİZEL ARAÇLAR ÖN PLANDA

İlanlar, yakıt tipine göre incelendiğinde, dizel araçların ilan oranı yüzde 51,39 seviyesine çıktı. LPG’li araçlar yüzde 25,03 oranı ile ikinci sırada olurken, benzinli araçlar ise ilanların yüzde 22,91 oranıyla üçüncü sırada bulundu.

“YÜZDE 8 GERİLEME” YAŞANDI

Online ikinci el bir araç platformunun Perakende Grup Başkanı olarak çalışan Serdıl Gözelekli, “Online ilan sitelerindeki yüksek liste fiyatlarına rağmen gerçek piyasalardaki ikinci el araç fiyatları son bir ayda ortalama yüzde 8 geriledi. Düşen fiyatlar ile birlikte, ikinci el araç alımları avantajlı hale geldi. Gelinen noktada 2023’ün ilk yarısında yüksek fiyat artışları yaşandı. Takip eden süreçte Ticaret Bakanlığı’nın aldığı önlemler ve piyasaların durgunlaşmasıyla birlikte eylül ayında uzun bir aradan sonra ikinci elde fiyatlar ilk kez düşüş gösterdi” diye belirtti.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler