SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Alzheimer Hastalığı: Psikolojik ve Davranışsal Belirtiler Kişiden Kişiye Farklılık Gösterebilir

Nöroloji Uzmanı Dr. Asuman Ali, Alzheimer hastalığının farklı kişilerde farklı psikolojik, psikiyatrik ya da davranışsal özelliklerle ortaya çıktığını belirterek, erken tanının hayati önem taşıdığının altını çizdi.

Yayınlanma:
ABONE OL

Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Nöroloji Uzmanı Dr. Asuman Ali, Alzheimer hastalığının farklı kişilerde farklı psikolojik, psikiyatrik ya da davranışsal özelliklerle ortaya çıkabileceğini vurgulayarak, erken tanının hayati önem taşıdığını belirtti.

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Dr. Asuman Ali’nin görüşlerine yer verildi. Dr. Ali, Alzheimer’ın “unutkanlık hastalıkları” arasında en yaygın olanı olduğunu aktardı.

Genetik faktörlerin Alzheimer hastalığına etkisinin yüzde 2’yi geçmediğini belirten Dr. Ali, “Bizi en çok ilgilendiren genetik formu belirlenmemiş Alzheimer’dır. Alzheimer hastalığında, dikkat, unutkanlık, yeni görevleri öğrenme veya yerine getirme zorluğu, farklı görevleri aynı anda yapma güçlüğü, epizodik bellek kaybı dediğimiz daha önceki zaman diliminde yaşanmış olayları hatırlayamama, isimleri hatırlamada güçlük, yer ve zaman konularında sıkıntılar ortaya çıkabilir.” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABER Medipol Sağlık Grubu, Parkinson İçin Yeni Bir Tedavi Uygulamaya Başladı
Nöroloji Uzmanı Dr. Asuman Ali, Alzheimer hastalığının farklı kişilerde farklı psikolojik, psikiyatrik ya da davranışsal özelliklerle ortaya çıktığını belirterek, erken tanının hayati önem taşıdığının altını çizdi.

Beslenme, hipertansiyon, diyabet, sigara, duygu durum bozukluğu, aşırı alkol tüketimi, kalp ve kronik akciğer rahatsızlıklarının hastalığın ortaya çıkmasında risk faktörlerini oluşturduğunu aktaran Ali, hastalıkta erken tanının mümkün olduğunu belirtti.

Erken tanının erken tedavi imkanını da beraberinde getirdiğini vurgulayan Ali, şunları kaydetti:

“Hastanın kişisel bakımında bizlere rehber olur. Her insan farklı kişilik özellikler taşımaktadır. Alzheimer hastalığı farklı kişilerde farklı psikolojik, psikiyatrik ya da davranışsal özelliklerle ortaya çıkacaktır. Her kişide hastalığın ismi aynı olsa da ortaya çıkacak davranış özellikleri aynı olmayacaktır. Bu yüzden erken tanının önemi çok önemlidir. Hastanın bakımını üstlenenler, hastanın yanında sürece bulunduğu mekanı değiştirmemesi, anıları muhafaza etmesi, geçmişte yaşadığı güzel hatıraları taşıyan resimleri, albümleri odasında muhafaza etmelerini özellikle öneririz. Kişinin kendine olan güvenini de kaybetmemesi gerekir.”

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler