SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Elastaz Testi İle Kilo Dengesi Ve Sindirim Sorunları Tespit Ediliyor

Gaziantep'teki Medical Point Hastanesi'nden yapılan habere göre Biyokimya Uzmanı Doç. Dr. Ataman Gönel, elastaz isimli testin kilo dengesini ve ilgili sorunları tespit edebileceğini belirtti.

Yayınlanma:
ABONE OL

Medical Point Gaziantep Hastanesi tarafından yapılan açıklamada, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmenin ve ideal kiloyu korumanın ne kadar önemli olduğuna vurgu yapıldı. Açıklamada, sindirim enzimlerinin eksikliği veya yetersizliğinin, kilo kontrolü konusunda sorunlara yol açabileceğine dikkat çekildi. Pankreas tarafından üretilen sindirim enzimlerinin, vücut sağlığı üzerinde kritik bir rol oynadığına dikkat çekildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Medical Point Gaziantep Hastanesi Biyokimya Uzmanı Doç. Dr. Ataman Gönel sindirim enzimlerinin oranın tespitinin Elastaz isimli bir test ile mümkün olduğunu, kişinin kilo dengesinin ve kilo ile ilgili sorunlarının tespit edilebileceğini bildirdi.

Kilo almada önemli bir fonksiyon olan pankreasın ve pankreasın ürettiği sindirim enzimlerin oldukça önemli yolcuğunu belirten Gönel, “Bunlardan biri olan elastaz, pankreasın ürettiği bir sindirim enzimidir ve elastin adı verilen proteinin sindiriminde kritik rol oynar. Eğer elastaz eksik veya yetersiz üretiliyorsa, elastin sindirimi bozulabilir. Ayrıca yiyeceklerin yeterince sindirilememesine, kilo kaybına veya kilo alamamaya neden olabilir. Elastaz Testi, pankreasın elastaz üretimini değerlendirmek ve elastaz eksikliği veya yetersizliği gibi sorunları teşhis etmek için kullanılır. Elastaz testi sonuçları, enzimin seviyelerinin normalden düşük olup olmadığını gösterir ve sindirim sorunlarının nedenlerini belirlemeye yardımcı olabilir.” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABER Spor Salonlarında Ciddi Enfeksiyon Riski Bulunuyor
Gaziantep'teki Medical Point Hastanesi'nden yapılan habere göre Biyokimya Uzmanı Doç. Dr. Ataman Gönel, elastaz isimli testin kilo dengesini ve ilgili sorunları tespit edebileceğini belirtti.

Gönel, Elastaz Testi sonuçlarının düşük olması ve elastaz eksikliği teşhis edilmesi durumunda doktorların genellikle sindirim enzim replasman tedavisi önerdiklerini aktararak, “Sindirim enzim replasman tedavisi, eksik olan sindirim enzimlerini yerine koymayı amaçlıyor ve besinlerin daha iyi sindirilmesini ve emilmesini sağlıyor. Bu tedavi kilo alamama sorunu olan kişilerin kilo alımını sağlayarak beslenme eksikliklerini önleyebilir. Kilo alamama sorunu olanların elastaz testi yaptırmalarının çözüme ulaşmada fayda sağlıyor” değerlendirmesinde bulundu.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler