SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Türkiye’de Alzheimer Vakası Sayısı Hızla Artıyor: 10 Yıl İçinde 135 Milyon Hasta Olabilir

Türkiye Alzheimer Derneği Başkanı ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Başar Bilgiç, Alzheimer hastalığının ülkemizde hızla artan bir salgın haline geldiğini belirtti.

Yayınlanma:
ABONE OL

Türkiye Alzheimer Derneği Başkanı ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Başar Bilgiç, Alzheimer hastalığının Türkiye’de alarm verici bir şekilde yayıldığını ve 1 milyon bunama hastasından yaklaşık 700 bininin Alzheimer hastası olduğunu açıkladı. Dünya genelinde artan bir trend gösteren bu hastalık, önümüzdeki 10 yıl içinde 135 milyon yeni hasta öngörüsüyle endişe yaratıyor.

Türkiye Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Başar Bilgiç, Dünya Alzheimer Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada, Alzheimer hastalığının en önemli risk faktörünün yaş olduğunu vurguladı. Yaş ilerledikçe, Alzheimer riskinin arttığını belirten Bilgiç, hastalığın 65 yaşından sonra her 5 yılda bir görülme sıklığının 2 kat arttığını açıkladı.

Prof. Dr. Bilgiç, yaşın ardından cinsiyetin de önemli bir risk faktörü olduğuna dikkat çekerek, kadınlarda Alzheimer hastalığının daha sık görüldüğünü ifade etti. Türkiye’de istatistiklerin, yüzde 60-66 gibi bir oranla kadınlarda daha fazla Alzheimer vakası gösterdiğini aktaran Bilgiç, bu durumun Batı dünyasındaki verilerle benzerlik gösterdiğini belirtti.

İLGİLİ HABER Spor Salonlarında Ciddi Enfeksiyon Riski Bulunuyor
Türkiye Alzheimer Derneği Başkanı ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Başar Bilgiç, Alzheimer hastalığının ülkemizde hızla artan bir salgın haline geldiğini belirtti.

“Maalesef ki yaşlanan Türkiye’de bu hastalığı çok daha fazla göreceğiz”

Tüm bunama hastalarının Alzheimer olmadığına dikkati çeken Bilgiç, “Şu an ülkemizde 1 milyon bunama hastası var. Bunun yaklaşık 600 ila 700 bini Alzheimer hastası. Dünyada gittikçe artan bir hastalık. Önümüzdeki 10 yıl içinde 135 milyon hasta olacağı öngörülüyor. Maalesef ki yaşlanan Türkiye’de bu hastalığı çok daha fazla göreceğiz. Ülkemizde 15-20 yıl içinde bu söylediğim sayıların maalesef ki iki katına ulaşacağız.” diye konuştu.

Bilgiç, Alzheimer’dan korunma yöntemlerine değinerek bu hastalıkla ilgili eğitim almanın, fiziksel aktivitede bulunmanın ve Akdeniz tipi beslenmenin en önemli koruyucular arasında olduğunu dile getirdi.

Alzheimer tedavisiyle ilgili dünyadaki ve Türkiye’deki gelişmelere yönelik bilgi veren Bilgiç, hastalık ortaya çıktıktan sonra ilerleyici tarzda bulguların devam ettiğini söyledi.

Bilgiç, bu hastalıkta kişilerin yakınları ile birlikte nöroloji, psikiyatri ve geriatri branşlarına başvurmaları gerektiğini belirterek, burada hastaların öyküsü dinlendikten sonra birtakım testler yapıldığını, tanı konulduktan sonra da gerekli tedavilere başlandığını anlattı.

Tedavide Son 3 Yılda Önemli Gelişmeler Yaşandı

Alzheimer tedavisinde geçen 3 yıl içinde çok önemli gelişmeler olduğunu vurgulayan Bilgiç, şunları söyledi:

“Tedavide ortaya çıkan yeni ilaç, beyinde biriken amiloid isimli proteini temizliyor. Bu proteinin temizlenmesiyle beraber hastalığın, erken dönemde yakalanırsa yaklaşık yüzde 35 yavaşlatılabileceği düşünülüyor ama maalesef bazı yan etkileri de var. Beyinde ödem adını verdiğimiz şişmeye yol açabiliyor. Çok masum ilaçlar değil ama bunlar hastalığı ilk defa yavaşlatan, yavaşlattığı gösterilen ilaçlar.”

Prof. Dr. Başar Bilgiç, hastalığın tedavisiyle ilgili tüm dünyada çok uluslu çalışmalar yapıldığını ifade ederek, “Bahsi geçen ilaçların çalışmalarında yaklaşık 800 hasta ilaç alırken diğer 800 hastaya ilaç verilmiyor. Yaklaşık 800 hastada ilaç alanların gidişatının daha olumlu olduğu görülüyor.” diye konuştu.

Bu çalışmaların yeni yayınlandığını dile getiren Bilgiç, şunları kaydetti:

“Onun için bunlar çok yeni bir gelişmeler. Türkiye’ye bir ilacın gelmesi için çeşitli prosedürler izlenmesi ve Bakanlık onayı alınması lazım. Bakanlık onayı alınırsa hastalarda kullanılabilir anlamına geliyor. Bir de işin geri ödeme boyutu var. Bu ilaçlar yıllık 25 bin dolar gibi maliyeti olan ilaçlar ve bu nedenle de kolay erişim olacak ilaçlar değil. Türkiye’de bu saydığım üç tane aynı mekanizmayla etki eden ilaçtan bir tanesine Sağlık Bakanlığı bireysel bazda onay verdi. Diğer ikisi için birtakım başvurular var. Onların şu an sonucunu bekliyoruz.”

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler