SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Türkiye’de Yaşam Süresi 40 Yıl Arttı

Türkiye, 2023 yılı Türkiye İlaç Sektörü Raporu'na göre son 40 yılda yaşam süresinde kaydedilen artış ve düşük ölüm oranlarıyla dikkat çekiyor.

Yayınlanma:
ABONE OL

OECD ülkeleri arasında ortalama yaşam süresinde en fazla artış gösteren ülkelerden biri olan Türkiye, bu başarıyı sağlık sektöründeki gelişmelerle elde etti.

Japonya’nın 84,5 yıl ile en yüksek ortalama yaşam süresine sahip olduğu raporda belirtilirken Türkiye’nin 78,6 yıl ile bu alandaki başarıları ön plana çıktı. Türkiye’nin son 40 yılda ortalama yaşam süresinde kaydedilen artışla öne çıktığına vurgu yapılırken ülkenin düşük ölüm oranlarının da altı çizildi.

Raporda yer alan verilere göre Türkiye toplam ölüm oranında OECD ülkeleri arasında 18. sırada yer alıyor.

İLGİLİ HABER Sigara Dumanı Çocuk Sağlığını En Az Salgın Kadar Tehdit Ediyor
Türkiye, 2023 yılı Türkiye İlaç Sektörü Raporu'na göre son 40 yılda yaşam süresinde kaydedilen artış ve düşük ölüm oranlarıyla dikkat çekiyor.

100 bin nüfusa düşen 969 ölümle Türkiye, düşük ölüm oranlarına sahip ülkeler arasında yer alıyor. Özellikle kanser ve inme kaynaklı ölümlerin birim nüfusa göre düşük olduğu belirtilirken Türkiye’nin en düşük ölüm oranına sahip 18. ülke olduğu açıklandı.

Türkiye’de her yıl 100 bin kişiden 154’ünün kanser nedeniyle, 384’ünün ise inme nedeniyle hayatını kaybettiği raporda yer aldı.

Ülkede görülen kanser kaynaklı ölüm sayısının diğer ülkelere göre daha düşük olduğuna dikkat çekilirken yeni doğan ölüm oranının Avrupa ülkeleri ve OECD ortalamasının üzerinde olduğu belirtildi.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler