SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Tuvalete Telefona Girenler Dikkat! Uzmanlar Uyarıyor

Uzmanlar, tuvalette uzun süre durmanın rektum ve anüs içinde basınç oluşmasına sebep olarak basur olarak da bilinen hemoroid riskini arttırdığını belirtti.

Yayınlanma:
ABONE OL

Tuvalette uzun süre vakit geçirmek ya da cep telefonu ile birlikte vakit geçirmek insan sağlığını yüksek oranda tehdit ediyor.
Birçok insan, tuvalette uzun süre oturma alışkanlığı sebebiyle sağlığıyla oynuyor. Sağlık uzmanları, uzun zamanlı tuvalet molalarının sağlığı riske atabileceği yönünde önemli uyarılar yapıyor. Uzmanlar, özellikle tuvalette uzun süre vakit geçirmenin, önemli sağlık sorunlarına yol açtığını belirtiyor. Tuvalette uzun süre durma sonucunda rektum ve anüs içinde basınç oluşmasına neden olarak basur olarak da bilinen hemoroid riskini arttırdığı belirtiliyor.

tuvalet-5.jpg

Yapılan araştırmalarda Genel Cerrahi uzmanlarınca verilen bilgilerde, bağırsak hareketlerinin ortalama 5 dakika kadar sürmesi gerektiği ve 15 dakikadan daha fazla bir süre bağırsak hareketlerinin oluşmasının beklenmesi halinde kabız olduğunuzun bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

İLGİLİ HABER Spor Salonlarında Ciddi Enfeksiyon Riski Bulunuyor
Uzmanlar, tuvalette uzun süre durmanın rektum ve anüs içinde basınç oluşmasına sebep olarak basur olarak da bilinen hemoroid riskini arttırdığını belirtti.

Ayriyeten hemoroid oluşumu sonrasında sağlıklı kan hücrelerinin eksikliği olarak adlandırılan anemi de beraberinde gelebiliyor. Hemoroid, bazı durumlarda kan pıhtılarına yol açabiliyor. Tromboze hemoroid olarak bilinen bu olay, tehlikeli olmasa da şiddetli bir ağrıya neden olabiliyor. Bazı durumlardaysa uzmanlar tarafından delinmesi ve boşaltılması gerekir.

tuvalet-telefon.jpg

MAKAT YIRTIĞI HASTALIĞI

Hastalığının ilk evrelerinde ilaçla tedavisinin mümkün olduğu ancak hastalık vücuda yerleştikten sonra ameliyatsız tedavinin imkansız olduğunu dile getiren Op. Dr. İbrahim Ayvaz, “Makat yırtığı, bizim terimimizle anal fistül hastalığı toplumda çok sık görülen bir hastalıktır. Bunun başlıca sebebi kronik kabızlıktır. Kronik kabızlığın olması dışkının makat kanalından geçerken makat kanalını yırtmasına bağlı olur. Bu sebepten ötürü makatlardaki kaslarda kas spazmı meydana gelir. Spazma bağlı olarak yırtık giderek artar. Erken dönemlerde ilaçla tedavi mümkün olsa da hastalık yerleştikten sonra ameliyatsız çözüm pek mümkün değil. Ameliyatı son derece yüz güldürücü, son derece basit, ağrısız ve sıkıntısızdır” açıklaması yaptı.

Tuvalette uzun süre durmanın dışkının sertleşerek çıkmasına neden olduğu için makatında yırtılmasına yol açtığını söyleyen Op. Dr. İbrahim Ayvaz, “Tuvalette uzun süre oturmak dışkının sertleşerek çıkmasına sebep olduğu için hem anal fistülün yani makat yırtığının sebebi hem de yırtık sebebiyle dışkısını yapamayan hastalarda olduğu gibi sonucudur. Tuvalette uzun süre oturmak ya da haddinden fazla kalmak dışkının çıkması esnasında makat kanalında yırtıklara sebep olarak bu hastalığın görülmesini sağlar. Anal Fistül’ün dışında tuvalette uzun süre oturmak ve uzun süre ıkınmayla birlikte basur yani hemoroid hastalığı da görülmeye başlar. Bu sebepten dolayı bizler hastalarımıza tuvalette uzun süre kalmalarını ya da oturmalarını önermiyoruz. Eğer tuvalette uzun süre oturuyorsanız, dışkınızı yaptıktan sonra zonklayan şeklinde bir ağrı oluyorsa ve kırmızı renkli bir kanama varsa mutlaka bir hekime başvurmalarını öneriyoruz. Makattaki kanamalar çoğu zaman makat yırtığına bağlı olsa da bazen de makat kanserine, rektum kanseri dediğimiz bağırsağın son kısım kanserlerinde de görülebiliyor. Bu sebeple tedavi şansını yitirmeden benzer şikayetleriniz olduğunda mutlaka bir hekime başvurun” şeklinde konuştu.

HAYAT BOYU KABIZ KALABİLİRSİNİZ

Makat yırtığı hastalığının ilerleyen durumlarda tedavisi gerçekleştirilmediğinde ömür boyu kabız olarak kalınabileceğini belirten Op. Dr. İbrahim Ayvaz, “Anal Fistül hastalığı, kansere dönen bir hastalık değildir, yani hayatınıza kast etmez. Ancak yaşadığınız hayat ve tuvalete girdiğinizde sizler için ciddi problemler oluşturur. Her tuvalet sonrasında saatlerce süren zonklar tarzında ağrılar oluşur. Bir süre sonra kabızlığınız o kadar yerleşir ki tedavi sonrasında da bundan kurtulamazsınız, ömür boyu kabızlıkla kalabilirsiniz. Anal Fistül hastalığının tedavisinde birkaç tane yöntem kullanılıyor. Hastalığın erken dönemlerinde davranış değişikliğini öneriyoruz. Bol su içmenizi, günde 3-4 defa dayanabileceğiniz kadar sıcak suyun içerisine oturmanızı ve tuvalette kısa süre kalmanızı istiyoruz. Eğer bütün bunlara rağmen şikayetlerde bir azalma yoksa o zaman tedavide cerrahi yöntem kullanıyoruz. Cerrahi tedavide makatın içerisindeki kasılmadan sorumlu olan iç büzücü kas ismini verdiğimiz bir kasımız var. Bu kasın gevşetme işlemi yapılıyor. Kasım gevşetme işlemi yapıldıktan sonra dışkınızı yaparken nerede ise hiç ağırınızın kalmadığını fark ediyorsunuz. Canınız yanmadığı için şuur altınız sizi dışkı yapmaya geciktirmiyor ve daha sonra kronik kabızlığınızda kendi kendine çözülüyor. Bu sebeple tedaviden sonra tuvalette geçirdiğiniz zamanda bir hayli azalıyor” dedi.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler