SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

‘Türk Dünyası Sinema Zirvesi’ Bakü’de Düzenlendi

'3. Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali' bünyesinde Türk dünyasının müşterek kültürel mirasının ortak yapımlara dönüşmesi için gerekli fırsatları sunması hedefiyle 'Türk Dünyası Sinema Zirvesi' gerçekleştirildi.

Yayınlanma:
ABONE OL

Bakü Marriott Hotel Boulevard’da yapılan zirveye katılan Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz, 3 sene önce Uluslararası Sinema Derneği ile bir yolculuğa çıktıklarını belirterek, “Korkut Ata’nın eşsiz mirası üzerinden, hepimiz için muazzam bir kucaklaşmaya vesile oldu. Bugün çok güzel bir sonuç oluştu. Düşünsel zeminin, alt yapının oluşturmasında kıymetli büyüklerimizin emeği çok.” şeklinde belirtti.

Sinemanın dünyadaki önemine vurgu yapan Yılmaz, şu bilgileri verdi:

“Bizim insanımız bizden olanı seviyor, bizden olana teveccüh gösteriyor. Hollywood’un dünyada domine edemediği birkaç film endüstrisi var; Çin, Hindistan, Güney Kore ve Türkiye. Bu bizim gücümüz, bizim hikayelerimiz, kendimizi anlatma kabiliyetimiz. TRT kurumu, Bakanlığımızın desteğiyle hayata geçirdiğimiz projelerle dünyanın en önemli festivallerinde bugüne kadar boy gösterdi. Berlin’den Cannes, Toronto, San Sebastian’a kadar Türk filmleri dünyanın her yerinde. Bu hem Türk sinemasının gücü, diğer taraftan da kültür diplomasisi, kültürümüzün aktarılmasının gücü.” dedi.

İLGİLİ HABER Bilet Dükkanı Akıllı Seyahat Dünyasına Hoş Geldin İndirimi Başlattı
'3. Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali' bünyesinde Türk dünyasının müşterek kültürel mirasının ortak yapımlara dönüşmesi için gerekli fırsatları sunması hedefiyle 'Türk Dünyası Sinema Zirvesi' gerçekleştirildi.

Erkin Yılmaz, potansiyel iş birliğinin artması için bir araya gelinmesi gerektiğini belirterek, “Söz bizim sözümüz, bizim zamanımız diyorum ben. İstirhamım, animasyon alanında da iş birliklerinin artması gerekiyor. Çok şükür Türkiye son yıllarda animasyon sektöründe de muazzam bir ivme kaydetti. Bakanlığımız destekli, TRT ortak yapımı işler gişede başarılar elde etti ama muazzam bir kültürel istila var. Hepimiz çocuk sahibiyiz. Dolayısıyla bizler bunun farkındayız ama yine biz kendimizi, Türk dünyasını anlatacaksak, Türk dünyasının şahsiyetlerini, önemli olaylarını, masal kahramanlarını anlatacaksak bu işe daha fazla özen ve önem göstermemiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Kurumsal bir kapasite ve alt yapı oluşturduklarını ve iş birliğine hazır olduklarını belirten Yılmaz, “Finansman desteğimiz var. Gelin hep beraber animasyonlar üzerinden de Türk dünyasını çocuklarımıza anlatalım.” değerlendirmesi yaptı.

film-3.jpeg

Yılmaz, Türk Dünyası Sinema Fonu oluşumunda finansman modelinin önemine vurgu yaparak, konuşmasına şöyle devam etti:

“Biz doğru finansman modelini oluşturamazsak bu projenin hayata geçmesi, iyi niyetten öteye geçemeyecek. Bu fonun oluşturulması noktasında büyük bir kararlılık sergilememiz gerekiyor. Bu hafta TÜRKSOY’un (Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı) Bakanlar seviyesinde toplantısı olacak Şuşa’da. Bu vesileyle Türkiye olarak bu sinema fonunun kurulmasına ilişkin resmi olarak bir çalışma grubunun oluşması için teklifte bulunduk. İnşallah diğer ülkeler de bize destek verirse bu konuda biz inisiyatif almak istiyoruz. Biz buradayken bu sinema fonunun hayata geçtiğini hep beraber görmeyi ümit ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

“DOĞRU TEŞKİLATLANMAYLA GÜÇ MEYDANA GELİR”

Azerbaycan Kültür Bakanlığı Müşaviri Orhan Sadıkov, Türk dünyasının birleşmesi gerektiğini söyleyerek, “Dünya siyasi arenasında bu köklü medeniyetin yeniden gündeme getirilmesi gerekiyor. TÜRKSOY, Türk halkları, Türk devletlerinin oluşturduğu hava, yeni Azerbaycan sinemasının gerçekliğini oluşturuyor. Tüm Türk cumhuriyetlerine buraya geldikleri için minnettarım. Sinema fonu daha çok iktisadiyat ve iş dünyası ile bir sistem üzerine, doğru teşkilatlanırsa arzu duyduğumuz güç meydana gelmiş olur” açıklaması yaptı.

Sadıkov, Türk dünyasının birleşmesiyle ülkede kadim bir kültürün uluslararası düzeyde de yeniden gündeme getirilebileceğini belirtti.

film-5.jpg

Bu entegrasyonun ana faktörlerinden birisinin kültür olduğunu vurgulayan Sadıkov, şöyle devam etti:

“Kültür Bakanlığı olarak kamu-özel ilişkilerinin oluşmasına önem veriyoruz ve Türk halkıyla bütünleşmeyi tercih ediyoruz. Genel olarak dünya sinema ekolleriyle, son dönemde birçok ülkeyle ortaklaşa hazırladığımız ve yaptığımız filmler şimdiden ekranlarda yer alıyor. Burada Azerbaycan, Türkiye, Özbekistan, Kırgızistan ve diğer ülkelerin üretim firmalarının sunduğu projeleri değerlendireceğiz. Bu platformun oluşturulması Türk dünyasının sinema alanında entegrasyonuna hizmet edecektir.” dedi.

“NİTELİKLİ İŞLERİ DESTEKLEMEYE HAZIRIZ”

TRT Sinema Müdürü Faruk Güven de TRT’nin sanat filmleri, ana akım ve animasyon filmlere destek verdiğini söyleyerek, “Uluslararası filmlerle iş birlikleri yapıyoruz. Özellikle Türk coğrafyasından da bize başvurular bekliyoruz. Bizim 12 Punto platformumuz var. Azerbaycanlı sinemacılar bize başvurup, destek aldılar. Ocak ayında açılacak başvuru sisteminde de aynı şekilde bu coğrafyadan gerçekten değerlerimizi, tarihimizi, kültürümüzü anlatan, aynı zamanda da uluslararası nitelikli işleri desteklemeye hazırız.” ifadelerine yer verdi.

Usta oyuncu Serdar Gökhan ise ömrünü Türk milliyetçiliğine adadığını vurgulayarak, “Her zaman Türk dünyasının bir arada olması için çaba sarf ettim. Ama görüyorum ki artık bu amaç sona doğru geliyor. Herkes bir arada, Türk ülkeleri bir arada, önemli işler yapıyor, koca bir Türk dünyasını teşkil etmeye çalışıyor. Çünkü buna çok ihtiyacımız var. Dünyanın hedefiyiz, Türk milleti, TÜRKSOY olarak, kendimizi mutlu hissetmemiz için bir araya gelmemiz lazım. Bu tür toplantıların devamını diliyorum.” dedi.

Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali Koordinatörü İhsan Kabil’in de konuşma gerçekleştirdiği etkinlikte, yönetmenler Semih Kaplanoğlu, Derviş Zaim, Ahmet Sönmez, Nazif Tunç, Murat Pay, Hilal Çelenk ve Ahmet Edebali film projelerini sundu.

Yapılan konuşmaların sonrasında “113 Gün”, “Proje 2602”, “Nerelisin Turna?”, “Mermer Soğuk”, “Patron”, “30 Mevsim Uzakta”, “Hadrut Özgürsün”, “Nobel Kardeşler”, “Koç”, “Mavi Kuş”, “Miras”, “Karaya Düşüş”, “İnsan”, “Sofya”, “Düş Kuşu”, “Gulmira” ve diğer film projelerinin sunumu gerçekleşti.

Festivalde Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Türkiye, Moldova’ya bağlı Gagavuz Bölgesi ile Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan, Altay ve Başkurdistan cumhuriyetlerinde çekilen ortalama 40 sinema filmi, belgesel ve animasyon seyirciyle bir araya geliyor.

Özbekistan Kültür Bakanlığı Sinematografi Ajansı ile TÜRKSOY iş birliğinde eylül ayında yapılan Türk Dünyası Sinemacılar Forumu’nda Türk Dünyası Sinemacılar Birliğinin kurulmasına yönelik karar verilmişti. Birliğin kurulmasına yönelik protokolün imza sürecinin Korkut Ata Film Türk Dünyası Film Festivali bünyesinde tamamlanması düşünülüyor.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler