Coronavirus (Covid-19)

  • 21,072,125Coronavirus Vaka Sayısı
  • 757,471Ölü Sayısı
  • 6,390,290Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 09:05

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

İşte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mazbatası

Yüksek Seçim Kurulu, 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri kesin sonuçlarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan 26 milyon 330 bin 823 oy aldı. İşte #YSK Başkanı Güven'in Cumhurbaşkanı Erdoğan için TBMM'ye teslim edeceği mazbata.

İşte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mazbatası

Yayın yasağı 15 dakika sonra kalkıyor

#24Haziran Seçim sonuçları ile ilgili #YSK yayın yasağı 15 dakika sonra kalkıyor

YSK Başkanı: Taşınan seçmen 120.724

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, yurtdışı ve gümrüklerde kullanılan oyların sayısı ile tartışmalar eşliğinde karar verilen 'taşınan seçmen' sayısını açıkladı. Güven'in aktardığına göre yurtdışında 1 milyon 227.931 oy kullanıldı. Şu an için taşınan #seçmen sayısı da 120.724

#YSK Başkanı Güven'in açıklaması şöyle:

Yurtdışında ve gümrüklerde an itibarıyla oy kullanan seçmen sayımız 1 milyon 227 bin 931, bu rakam daha da artar.
Mahalledeki sandık sonuç tutanağının Türkiye geneline yansımasına kadar tüm süreci sonuçları tarayarak, YSK’ya geldiği anda eş zamanlı siyasi partilere gönderiyoruz.
Dünyada ilk kez biz yapıyoruz, şeffaflık adına bunu dünyada ilk yapan belki biziz ve çok güvenli bir seçim yaptığımıza inanıyorum.
Daha önce ilçelerden gelen sayıları dikkate alarak taşınan seçmeni 144 bin olarak açıkladık.
Ancak o zaman sandıklardaki seçmen listeleri, sayıları tam belli değildi, şimdi rakam netleşti. Bu #seçim de bu şekilde taşınan seçmen sayısı 120 bin 724.

Devamını Oku
YSK Başkanı: Taşınan seçmen 120.724

Rakamlarla 24 Haziran seçimleri

#24Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için yurt içinde toplam 56 milyon 369 bin 960 seçmen #sandık başına gidecek.


Yüksek Seçim Kurulu’nun ( #YSK ) seçmen istatistiklerine göre, yurt içinde toplam 56 milyon 322 bin 632 seçmen, 180 bin 65 sandıkta oy kullanacak.

İllere göre dağılıma bakıldığında, seçmenlerin 10 milyon 559 bin 686'sı İstanbul'da kurulacak 28 bin 763 sandıkta oy verecek.

Ankara'da 3 milyon 904 bin 585 seçmen 11 bin 292 sandıkta, İzmir'de 3 milyon 227 bin 32 seçmen 9 bin 334 sandıkta, Bursa'da 2 milyon 147 bin 723 seçmen 6 bin 294 sandıkta oyunu kullanacak.

Adana'da 1 milyon 524 bin 922 seçmen 4 bin 533 sandıkta, Adıyaman'da 399 bin 281 seçmen 1440 sandıkta, Hatay'da 1 milyon 41 bin 76 seçmen 3 bin 115 sandıkta, Antalya'da 1 milyon 681 bin 336 seçmen 4 bin 998 sandıkta oyunu atacak.

Seçmenlerin 1 milyon 23 bin 389'u Diyarbakır'da kurulacak 3 bin 304 sandıkta, 1 milyon 214 bin 503'ü Gaziantep'te kurulacak 3 bin 699 sandıkta, 1 milyon 60 bin 815'i Şanlıurfa'da kurulacak 3 bin 642 sandıkta oy verecek.

Yurt içinde kadın seçmen sayısı daha fazla

Yurt içinde oy kullanacak 56 milyon 322 bin 632 seçmenin 28 milyon 589 bin 477'si kadın. Kadınların yurt içi seçmenlere oranı yüzde 50,76 olarak belirlendi. Yurt içi seçmenlerin 27 milyon 733 bin 155'i ise erkek. Erkek seçmenlerin oranı yüzde 49,24.

Yurt dışında oy kullanacak 3 milyon 47 bin 328 seçmenin ise 1 milyon 429 bin 198'i kadın, 1 milyon 618 bin 130'u erkek. Yurt dışı seçmenlerin yüzde 46,9'u kadın, 53,1'i erkek.

Devamını Oku
Rakamlarla 24 Haziran seçimleri

Oylar hangi durumda geçerli, hangi durumda geçersiz?

#YSK, 24 Haziran'da yapılacak seçimde ilk kez uygulanacak siyasi partilerin ittifak yaparak seçime katılması nedeniyle nasıl oy kullanılacağı ve oyların hangi durumda geçerli sayılacağı gibi soruları yanıtladı.

Türkiye, #24Haziran'da sandık başına gitmeye hazırlanıyor. Seyyar #sandık uygulaması, 100.000 imzayla cumhurbaşkanı adaylığı, cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi için aynı gün sandığa gidilmesi gibi ilklere sahne olacak 24 Haziran'daki seçimlerde, ayrıca Türk siyasi tarihinde ilk kez siyasi partiler ittifak yaparak halkın oyunu isteyecek.
27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne, AK Parti, CHP, HDP, HÜDA PAR, İYİ Parti, MHP, Saadet Partisi ile Vatan Partisi katılacak. BTP seçimlerden çekildi. BBP'nin adayları AK Parti, DP'nin adayları ise İYİ Parti listelerinden seçime girecek.

Siyasi partilerin oy pusulasındaki yeri için YSK'de yapılan kura çekimine göre AK Parti ve MHP'nin oluşturduğu, BBP'nin destek verdiği Cumhur İttifakı oy pusulasının ilk sırasında, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Partinin (DP) kurduğu Millet İttifakı son sırasında olacak. Oy pusulasında HÜDA PAR ikinci, Vatan Partisi üçüncü, HDP dördüncü sırada yer alacak.


Seçimde ilk kez uygulanacak siyasi partilerin ittifak yaparak seçime katılmaları nedeniyle nasıl oy kullanılacağı ve oyların hangi durumda geçerli sayılacağı gibi konular da merak ediliyordu. YSK tarafından, 18 farklı duruma göre hazırlanan örnek oy pusulası şablonlarıyla merak edilen bu sorulara yanıt verildi.

Örnek oy pusulası şablonlarının birincisine göre, sadece ittifak unvanı bölümüne 'EVET' veya 'TERCİH' mührünün basılması halinde bu oy ittifakın ortak oyu sayılacak.
İkinci örneğe göre, ittifak unvanı bölümüne taşacak şekilde, bir siyasi partiye ayrılan alana 'EVET' veya 'TERCİH' mührünün basılması halinde oy pusulaları geçerli kabul edilecek ve bu oy mührün basıldığı partiye sayılacak.
İttifak alanı içerisinde mührün yalnızca bir siyasi partiye ayrılan alana basılması halinde, bu oy pusulası geçerli kabul edilecek ve bu oy, basılan partinin oyu sayılacak.
Başka bir siyasi parti veya ittifak alanı dışına taşmamak kaydıyla siyasi parti ittifak alanına birden çok mühür basılması oy pusulasını geçersiz kılmayacak ve bu oy ittifakın ortak oyu sayılacak.
Bir siyasi parti alanına basılan 'TERCİH' veya 'EVET' mührünün alanları ayıran çizgili bölgeye taşmış olması halinde diğer siyasi partinin alanına geçilmediği için oy pusulası geçerli sayılacak ve bu oy mühür basılan partiye yazılacak.
İttifak alanı içinde, bir siyasi partiye basılan mührün, ittifak alanlarını ayıran çizgili bölgeye taşmış olması oy pusulasını geçersiz kılmayacak ve bu oy mührün denk geldiği partiye sayılacak.
İttifak alanı içerisinde yer alan siyasi partiye ait bölüme, parti çizgisini taşacak şekilde birden fazla 'EVET' veya 'TERCİH' mührü basılması halinde bu oy geçerli sayılacak ve bu oy mühür basılan partinin oyu kabul edilecek.
İttifak alanı içindeki bir siyasi partiye ait bölüme, birden fazla 'EVET' veya 'TERCİH' mührü basılması halinde bu oy geçerli kabul edilecek ve bu oy mühür basılan partinin oyu sayılacak.
İttifak alanı içerisinde yer alan siyasi partilerden hangisine ait olduğu belirlenemeyen ancak ittifak alanına basılan 'EVET' veya 'TERCİH' mührü bulunan oy pusulası geçerli olacak, bu oy ittifakın ortak oyuna sayılacak.
İttifak alanı içerisinde mührün hem bir siyasi partiye ayrılan alana hem de ittifak unvanı bölümüne basılması halinde bu oy pusulaları geçerli kabul edilecek ve bu oy mühür basılan partiye sayılacak.
İttifak alanı içerisinde mührün hem birden fazla siyasi partiye ayrılan alana hem de ittifak unvanı bölümüne basılması halinde oy pusulası geçerli sayılacak ve ittifakın ortak oyuna yazılacak.
Mührün, ittifak unvanı bölümüne, bir siyasi partiye ayrılan alana taşacak şekilde basılması halinde bu oy pusulaları geçerli kabul edilecek ve oy ittifakın ortak oyuna sayılacak.
Aynı ittifak içerisinde yer almayan birden fazla siyasi partiye mühür basılması halinde oy pusulası geçersiz sayılacak.
Birden fazla ittifaka ayrılan alana 'EVET' veya 'TERCİH' mührü basılan oy pusulaları da geçersiz kabul edilecek.
Hem ittifak alanı içindeki bir partiye hem de ittifak dışındaki partilerden birine mühür basılması halinde de oy pusulası geçersiz olacak.
Bir siyasi parti alanına basılan mührün, alanları ayıran çizgili bölgeyi taşıp başka bir partiye ayrılan alana geçmiş olması halinde oy pusulası geçersiz sayılacak.

Devamını Oku
Oylar hangi durumda geçerli, hangi durumda geçersiz?

Seçim yasakları yarın başlıyor... İşte o yasaklar...

#24Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için propaganda serbestliği ve bir kısım #seçim yasakları yarın başlayacak. Yarından itibaren açılış ve temel atma gibi törenler düzenlenmesi, nutuklar söylenmesi, demeçler verilmesi ve bunlar hakkında her türlü vasıtayla yayınlarda bulunulması yasak.

Yüksek Seçim Kurulu'nun ( #YSK ) seçimler için belirlediği takvim uyarınca propaganda, oy verme gününden önceki onuncu gün, yani yarın sabah başlayacak ve oy verme gününden önceki gün saat 18.00'de sona erecek.


Seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, seçim propaganda süresinin sona ermesine kadar, yazılı basında ilan ve reklam yoluyla veya internet sitesi açarak sözlü, yazılı veya görüntülü propaganda yapabilecek.
Vatandaşların, elektronik posta adreslerine gönderilecek mesajlarla, taşınabilir veya sabit telefonlarına sesli, görüntülü veya yazılı mesaj göndermek suretiyle propaganda yapılamayacak. Ancak, siyasi partiler kendi üyelerine her zaman sesli, görüntülü veya yazılı mesaj gönderebilecek.

Oy verme gününden önceki 10 günlük sürede, yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapılması ve herhangi bir surette dağıtımı yasak olacak.

Bu sürenin dışında yapılacak yayınlar tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerine uygun olacak. Kamuoyu araştırmaları ve anketlerin yayınlanması sırasında, araştırmanın hangi kuruluş tarafından yapıldığının, denek sayısının, araştırmanın kim tarafından finanse edildiğinin açıklanması zorunlu olacak. Bu madde hükümlerine göre yapılacak propagandaların ve yayınların ilkeleri Yüksek Seçim Kurulu'nca belirlenecek.
Seçim propagandasının başlangıç tarihinden oy verme gününü takip eden güne kadar olan süre içinde, devlet, katma bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyeler ile bunlara bağlı daire ve müesseseler, iktisadi devlet teşekkülleri ve bunların kurdukları müesseseler ve ortaklıkları ile diğer kamu tüzel kişilikleri ve Bankalar Kanunu'na tabi teşekküllere ait kaynaklardan yapılan iş ve hizmetler dolayısıyla (açılış ve temel atma dahil) törenler düzenlenmesi, nutuklar söylenmesi, demeçler verilmesi ve bunlar hakkında her türlü vasıtayla yayınlarda bulunulması yasak olacak.

Seçim propagandasının başlangıç tarihinden oy verme gününü takip eden güne kadar olan süre içinde Başbakan ve bakanlarla, milletvekilleri, yurt içinde yapacakları seçim propagandası ile ilgili gezileri makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla yapamayacak. Bu maksatla yapacakları gezilerde, protokol icabı olan karşılama ve uğurlamalarla törenler yapılamayacak ve resmi ziyafet verilemeyecek.
Bu süre içinde Başbakan ve Bakanlar seçimle ilgili faaliyetlerinde ve konuşmalarında 298 sayılı Kanun hükümleriyle bağlı olacak. Ayrıca, seçim propagandasının başlangıç tarihinden oy verme gününü takip eden güne kadar geçen süre içinde Başbakan, bakanlar, milletvekilleri ve adayların seçim propagandası ile ilgili olarak yapacakları gezilere hiçbir memur katılamayacak.

Devamını Oku
Seçim yasakları yarın başlıyor... İşte o yasaklar...

Seçimi 8 uluslararası kuruluş izleyecek

Yüksek Seçim Kurulu ( #YSK ), 24 Haziran'da yapılacak seçimleri izleyecek 8 uluslararası gözlem kuruluşunun akreditasyonunu sağladı.

Oy verme, oyların sayım-döküm ve tutanaklara geçirme işlemlerini izleyecek kuruluşlar şöyle:

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi (AGİTPA), Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), Akdeniz Parlamenter Asamblesi, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA), Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA), Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) ve Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ).

Devamını Oku
Seçimi 8 uluslararası kuruluş izleyecek

YSK'dan Demirtaş'ın TRT'ye çıkmasına vize

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), HDP’nin tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın TRT üzerinden görüntülü ve sesli propaganda yapmasına vize verdi. Kayıt için #TRT kameraları Edirne Cezaevi’ne gidecek.

#YSK'nın kararına göre Cumhurbaşkanı adayları Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce, Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu, tutuklu Selahattin #Demirtaş ve Doğu Perinçek'e görüntülü ve görüntüsüz propaganda yapma hakkı tanınacak.

Tüm adayların birinci tur için 10'ar dakikalık iki konuşma hakkı olacak. Aynı hak olası ikinci tur seçimler için de tanınacak. Adayların bu propagandaları bir defada iki dakikadan az olamayacak, bir günde 10 dakikayı geçemeyecek.

Propaganda konuşmaları, YSK'nin kararında belirlediği takvime göre, 17 Haziran pazar günü başlayacak, 23 Haziran Cumartesi günü sona erecek.

Seçimlerinin ikinci tura kalması halinde, ikinci tur propaganda konuşmaları ise 4 Temmuz Çarşamba günü başlayacak, 7 Temmuz Cumartesi günü sona erecek.

Adayların hangi tarih ve saat ile hangi sırayla konuşacağına, çekilecek kura ile karar verilecek. Propagandalarında adaylar, kendilerini tanıtacak, programlarını ve yapacakları işleri anlatacak, yaptıkları ve yapacakları icraatla seçim beyannamelerini aktaracak.

YSK'nin Seçim Yasası'na dayandırdığı kararına göre, diğer Cumhurbaşkanı adayları ile birlikte Demirtaş'ın propagandası; YSK'nin görevlendireceği bir kurul üyesi huzurunda ve TRT'de görevli personel tarafından ses ve görüntü alma cihazı ile tespit edilecek. Ancak görüntülü propaganda için iki seçeneğin olduğu belirtildi.

Devamını Oku
YSK'dan Demirtaş'ın TRT'ye çıkmasına vize

KHK'yla ihraç edilen 3 profesörün CHP'den adaylığı kesinleşti

KHK ile görevlerinden ihraç edilen İbrahim Kaboğlu, Yüksel Taşkın ve Cihangir İslam'ın milletvekili adaylıkları için #YSK'ya yapılan itiraz reddedildi. Her üç isim de #CHP'den seçime katılabilecek.

CHP'nin milletvekili genel seçimi için İstanbul 1. bölge 1. sıradan aday gösterdiği Prof. Dr. İbrahim Özden Kaboğlu, İstanbul 3. bölge 9. sıradan aday gösterdiği Prof. Dr. Cihangir İslam ve İstanbul 1. bölge 18. sıradan aday gösterdiği Prof. Dr. Yüksel Taşkın için YSK'ya itirazda bulunuldu.
'Bir vatandaş tarafından yapıldığı' belirtilen itirazın dilekçesinde, 3 akademisyenin de KHK ile görevlerinden ihraç edildiği ve vekil adayı olamayacağı öne sürüldü.

Başvuruyu bugün karara bağlayan YSK, itirazı reddetti. Böylece üç ismin adaylığı kesinleşti.

 

Devamını Oku
KHK'yla ihraç edilen 3 profesörün CHP'den adaylığı kesinleşti

Partilere göre, aday listelerinde öne çıkan isimler

24 Haziran'daki genel seçime katılacak olan siyasi partiler, milletvekili aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) sundu.

Olası eksiklerin tamamlanması ve itirazların incelenmesinin ardından ise kesin aday listelerinin 30 Mayıs Çarşamba günü ilan edilmesi bekleniyor.

#YSK, seçimlere 11 partinin katılabileceğini açıklamıştı.

Ancak, YSK'nın seçime katılabileceğine karar verdiği Demokrat Parti, Millet İttifakı'na dahil olan İYİ Parti; Büyük Birlik Partisi de Cumhur İttifakı içindeki Adalet ve Kalkınma Partisi listelerinden milletvekili adayı gösterecek. Bağımsız Türkiye Partisi ise seçimlere katılmama kararı aldı.

Seçime katılacak siyasi partilerin aday listelerinde kimler var?

Adalet ve Kalkınma Partisi:
Milletvekili aday listesini bizzat Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hazırladı.

Erdoğan'ın listeyi hazırlarken çok dar bir kadroyla birlikte çalıştığı ve açıklanmadan önce listeden yalnızca Başbakan Binali Yıldırım ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun'un haberdar olduğu belirtildi.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 316 milletvekilinden 149'u liste dışı kalırken, 167 milletvekili tekrar aday gösterildi.

Aday gösterilmeyenler arasında beş de bakan bulunuyor. Bu bakanların üçü ekonomi yönetiminden isimler. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci listede yer almadı.

Listede yer almayan diğer iki bakan ise daha önce aday olmayacağını açıklayan Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik ile Bilim ve Sanayi Bakanı Faruk Özlü.

Partinin aday listesinin 126'sını kadınlar oluştururken, en genç isim ise Kocaeli'nden 11'inci sırada aday gösterilen 18 yaşındaki Elif Nur Bayram oldu.


Cumhuriyet Halk Partisi:
Parti Meclisi, Pazar günü üç saate yakın süren toplantısında milletvekili aday listesine son şeklini verdi. Ancak daha sonra gelen tepkiler üzerinde Pazartesi günü listede bazı değişiklikler yapıldı.

Listede çok sayıda yeni isme yer verilirken, Millet İttifakı içinde yer alan Saadet Partisi'nede kontenjan ayrıldı.

Son kurultayda parti içi muhalif girişime destek veren isimlerin büyük bir kısmı liste dışı kaldı. Ancak muhalif hareketin öncülerinden biri olan partinin eski Sözcüsü Selin Sayek Böke, İzmir ikinci bölge ikinci sıradan aday gösterildi.

CHP'nin yeniden aday göstermediği mevcut milletvekilleri arasında Tur Yıldız Biçer, İlhan Cihaner, Mustafa Balbay, Barış Yarkadaş, Eren Erdem, Zeynep Altıok, Gaye Usluer, Niyazi Nefi Kara, Hüsnü Bozkurt, Rıza Yalçınkaya, Musa Çam ve Erdal Aksünger yer alıyor.

Fikri Sağlar'ın yeniden milletvekili adayı gösterilmemesine tepki olarak Anamur ve Tarsus ilçesi dışında Mersin'de il ve 11 ilçe örgütünün istifa ederken, Konya'da ise Abdüllatif Şener'in adaylığı rahatsızlık yarattı.


Halkların Demokratik Partisi
Halkların Demokratik Partisi'nin Kasım 2015'teki seçimlerinde 59 sandalye kazandı ancak son iki yıl içerisinde 11 kişinin milletvekilliği düşürüldü.

24 Haziran seçimlerinde hakkında kesinleşmiş ceza bulunan tutuklu isimler tekrar aday gösterilmedi. Bu isimler arasında eski Eş Başkan Figen Yüksekdağ, Ferhat Encü ve Abdullah Zeydan yer alıyor.

Selahattin Demirtaş da cumhurbaşkanı adayı olduğu için milletvekilliğine aday gösterilmedi.

Adaylık listesinde öne çıkan isimler arasında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) mağduru akademisyenler, gazeteciler, sanatçılar, Halkların Demokratik Partisi bileşenlerinden temsilciler yer alıyor.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan İstanbul'dan, Sezai Temelli ise Van'dan aday oldu. Parti sözcüsü Ayhan Bilgen yeniden Kars'tan aday olurken, Grup Başkanvekilli Meral Danış Beştaş Siirt'ten aday.

Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu'nun İstanbul olan seçim bölgesi değiştirilerek Ankara birinci bölgeden aday gösterilirken, Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir de yeniden Ağrı'dan aday gösterildi.

2011 yılında OdaTV davasından tutuklanarak bir yıl; Aralık 2016'da da Cumhuriyet gazetesi davasından tutuklanarak 15 aya yakın bir süre cezaevinde kalan gazeteci Ahmet Şık da İstanbul'dan ikinci bölge birinci sıra adayı oldu.


Milliyetçi Hareket Partisi
Milletvekili aday listesini hazırlayan ve YSK'ya sunan ilk parti.

Milliyetçi Hareket Partisi'nin milletvekili aday listesi, geçen hafta içinde YSK'ya sunuldu.

Partinin mevcut 35 milletvekilinden 13'ü liste dışı kaldı.

Bu isimler arasında eski Grup Başkanvekili Oktay Vural ve 2014 yılında cumhurbaşkanlığına aday olan Ekmeleddin İhsanoğlu da yer alıyor.

Genel Başkan Devlet Bahçeli ise bir kez daha Osmaniye'den birinci sırada aday oldu.

İYİ Parti
İlk kez seçimlere girmeye hazırlanan İYİ Parti, Cumhuriyet Halk Partisi ve Saadet Partisi ile birlikte Millet İttifakı'nın içinde yer alıyor.

İYİ Parti'den milletvekili olmak için 2 binden fazla kişinin adaylık başvurusu yaptığı belirtiliyor.

Listede Milliyetçi Hareket Partisi ve merkez sağ kökenli isimler yer alırken, partinin kurucularından Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu ise sürpriz bir kararla aday gösterilmedi.

Partinin Genel Başkanı Meral Akşener ise cumhurbaşkanlığı yarışına katıldığı için milletvekili adayı olamıyor. Ancak Akşener'in kurmaylarak gösterilen Aytun Çıray, Koray Aydın ve Ümit Özdağ farklı illerden birinci sırada yer aldı.

Listede ayrıca çok sayıda akademisyen ve emekli diplomat da bulunuyor.

İYİ Parti aday listelerinde Demokrat Parti'ye de dört kişilik kontenjan ayrıldı.

Devamını Oku
Partilere göre, aday listelerinde öne çıkan isimler