Coronavirus (Covid-19)

  • 21,072,125Coronavirus Vaka Sayısı
  • 757,471Ölü Sayısı
  • 6,390,326Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 08:50

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

Gazeteci Erdal Şimşek, 5 yıl sonra ,TCMB tarafından alınan, rekor seviyedeki faiz indirimi kararını değerlendirdi.

MESELE FAİZ DEĞİL HALA ANLAMADIN MI?
bugünkü videomuzda Türkiye’yi bekleyen bir Evanjelist, Siyonist finans operasyonunu konu edineceğiz. Bugün devletin rejim değişikliğini hedefleyen çok sinsi bir plan ve tuzağı deşifre etmeye çalışacağız.
#TCMB #faiz indirimi,

Prof. Dr. Mete Gündoğan: Sürece bakınca bir şeyi atlatmış görünmüyoruz. Tablo kötüye gidiyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın en son açıklaması “En kötüyü geride bıraktık” şeklindeydi. Kurdaki oynaklık geçti ama Hazine geçen haftaki borçlanmasında yine yüksek faiz teklif etmek zorunda kaldı. Gerçekten, ‘en kötü’ geçti mi? Prof. Dr. Mete Gündoğan, #RSFM’de Ahu Özyurt’un sorularını yanıtladı.

"Ekonomi bir olay değil, süreç tahlili gerektirir. Sürece bakınca da bir şeyi atlatmış görünmüyoruz. Tablo kötüye gidiyor" diyen Mete Gündoğan, "TCMB'nin dolar rezervi brüt olarak yıl başında 91.3 milyar dolarken, 10. aya geldiğimizde 66.2 milyar dolara düşmüş, 25 milyar dolarlık bir düşüş. Nette 10 milyar dolara kadar inmiş. Rezervler bu kadar inmiş" ifadesini kullandı.
Faiz cephesindeki yükselişi de yorumlayan Prof. Dr. Mete Gündoğan, "Yüzde 28-30'lara varan bir faiz artışı var. #Enflasyon da görünen yüzde 25 ama mutfak enflasyonu yüzde 50'lere vardı. Şu anda bir mücadele var tamam ama bunun neticesi, bugüne kadar yapılan birikimlerin berhava olması ile sonuçlanıyor" dedi.

Mete Gündoğan, #Hazine verilerini kullanarak tabloyu şöyle anlattı:
"Ekim ayında ödenen iç borç yaklaşık 2.5 milyon liraydı, Kasım ayında ödenmesi gereken iç borç toplamı 21.7 milyar lira. Hazine'nin 22.4 milyar lira borç bulması gerekiyor. Hangi faizle bulacak? Yüzde 27'lere vuran faizlerle. Kıyıda köşedeki birikimleri kullanıyoruz. Bu durmayacak ki? 2014'ten bu yana 210 milyar lira #faiz ödemişiz, 2018-2021 arası 552 milyar lira ödeyeceğiz. Bu noktadan sonra borçlanma da bize daha pahalıya mal olacak."

"Ekonomi kötü olursa, vatandaş yıllardır aynı şeyi yapar. Parasını yatırımını değer kaybetmeyecek bir şeyde değerlendirir. Bunda da en kolay, en likit olanı dolar. Ama esas etki, bir yıl içinde bizim ödememiz gereken borç 114.3 milyar dolar. Yani sizin bir yıldan kısa bir sürede bu parayı bulmanız lazım. Bunun 90 milyar dolarını özel sektör, 24 milyar dolarını da kamu sektörü bulacak. Buna talebiniz olacağı açık. Eh, o zaman bunun da değeri artar" diyen Mete Gündoğan, "Düşüş uzun sürmez. Bu iş polisiye tedbirlerle çözülecek bir şey değil. Hükümetin yeni bir ekonomi hikayesine ihtiyacı var. Şu ana kadar da yeni hikaye yok. Eski hikaye bitti. Olmayınca da polisiye tedbirlerle, zabıta göndererek çözmeye çalışırsanız olmaz" dedi. Gündoğan, baskıyla yapılacak indirimlerin sonunda üretim krizine dönüşebileceği endişesini de dile getirdi.

Devamını Oku
Prof. Dr. Mete Gündoğan: Sürece bakınca bir şeyi atlatmış görünmüyoruz. Tablo kötüye gidiyor

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Piyasa yavaşladı, para dönmüyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bir süredir ekonomide çalkantı yaşandığını söyledi.

Rifat #Hisarcıklıoğlu, #döviz, #faiz, enflasyonun üçünün birden yükseldiğini ifade etti.

"Piyasada gözle görülür bir yavaşlama var, para dönmüyor" diyen Hisarcıklıoğlu, sözlerine " #TOBB olarak odalar ve borsalarımız vasıtasıyla piyasaların nabzını ilk elden tutuyoruz. Sıkıntıları tek tek anlatıyoruz. Sonra bunları Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize, bakanlarımıza iletiyor ve acilen önlem almasını talep ediyoruz" diye devam etti.
Cumhuriyet'te yer alan habere göre Hisarcıklıoğlu, Çorum İli Odalar ve Borsalar Müşterek İstişare Toplantısı ve Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmada, iş dünyası ile finans sektörünün aynı gemide olduğunu söyledi.

Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

— Herhangi birimize bir şey olursa, yani bize bir şey olursa onlara olur, onlara bir şey olursa bize olur açık söyleyeyim. Eldekini muhafaza etme dönemi. Tüccar ve sanayicimizin ticaret, üretim ve istihdam kapasitesini korumamız lazım. Kapanan her bir işletme, üretimi durduran her bir fabrika hepimizin, 80 milyonun kaybı demektir. Bizler her gün faizlerle, kurlarla ve her gün karşımıza çıkan farklı bürokratik mevzuatla mücadele halindeyiz. Bin bir türlü sıkıntı yaşarken devletimizden tek istediğimiz var, yanımızda olduğunuzu göstermesidir.

Devamını Oku
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Piyasa yavaşladı, para dönmüyor

Bütçe Ocak-Eylül döneminde 56.7 milyar lira açık verdi

Merkezi yönetim bütçesi eylülde 6 milyar lira, ocak-eylül döneminde ise 56.7 milyar lira açık verdi.
#Hazine ve #Maliye Bakanlığı'nca, eylül ayı ile ocak-eylül dönemine ilişkin #bütçe uygulama sonuçları açıklandı.
Buna göre, eylülde bütçe gelirleri, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 27.4 artarak 61.1 milyar lira, bütçe giderleri ise yüzde 23.3 yükselerek 67 milyar lira olarak gerçekleşti.
Bütçe gelirleri ocak-eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 19.8 artışla 546.8 milyar lira, bütçe giderleri yüzde 23.6 yükselişle 603.5 milyar lira oldu.

Böylece merkezi yönetim bütçesi eylülde 6 milyar lira, ocak-eylül döneminde de 56.7 milyar lira açık verdi.

Diğer taraftan, 2017 yılı Eylül ayında 2 milyar TL #faiz dışı fazla verilmiş iken 2018 yılı Eylül ayında 4.3 milyar TL faiz dışı fazla verildi.

Devamını Oku
Bütçe Ocak-Eylül döneminde 56.7 milyar lira açık verdi

Bakan Albayrak: Ülkemizi enflasyon ve faiz denen iki prangadan kurtaracağız

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, stanbul'da yeni havalimanında düzenlenen 'Hedef 2023 Büyük Türkiye' zirvesinin açılış konuşmasını yaptı.

Enflasyonla mücadele programına destek veren herkese teşekkür eden Albayrak, "Enflasyonla mücadele için yaptığımız çağrılar sonucunda başlatılan destekler seferberliğe dönüştü. Enflasyonla mücadelede önce ekim, ardından kasım ve aralıkta aşağı yönlü seyir sürecek. Bu sürecin sonunda #enflasyon ve #faiz'den ekonomimizi adım adım kurtardığımızı göreceksiniz" ifadelerini kullandı.
"Ülkemize yönelik yoğun ekonomik saldırı havası dağılamaya başladı" diyen Albayrak, "Yatrıımcılaırn ekonomimize güveni her geçen gün artmaya başlıyor. Bu ataklarla herhangi bir ülke karşı karşıya kalsaydı büyük bir krize düşerdi. Ancak Türkiye çok güçlü bir şekilde güvenini kazanacak bir süreci ortaya koydu. #Döviz'de aşağıya yönlü bir seyir kendini göstermeye başladı" dedi.

Albayrak'ın açıklamalarından satır başları şöyle:- Uzunca bir süre malum kesim tarafından Türkiye'nin başat projeleri bilinçli şekilde itibarsızlaştırıldı. Ağustosta yaşanan süreç, Türkiye'nin tarihinde maruz kaldığı en büyük ekonomik saldırıdır. Bu ataklarla herhangi bir ülke karşı karşıya kalsaydı büyük bir krize düşerdi.
— Özellikle haftasonundan itibaren mücadelenin logosunun bulunduğu afişlerin birçok mağaza ve dükkanlarda yer aldığını gördük. Ekonomide özellikle son dönemde dış ticaret rakamlarının ardından dengelenmenin başladığına şahit olduk.

— Yatırımcıların, küresel oyuncuların ülkemize olan güveni her geçen gün güçlenerek artmaya devam ediyor.

— Gördük ki ülkemizle ilgili olumsuz hava dağılmaya, güçlü bir şekilde başlamış. Gerek enflasyon rakamları gerek kur ve faiz oranları açısından kötü bir dönemi geride bıraktık.


— Türkiye aynı anda hem gelişmiş ülkeler nezdinde yaşanan kritik süreci hem de kendisine yönelik oluşturulan spekülatif saldırıları çok büyük bir başarı ile beklenenin çok altında bir hasarla atlattı.

- Çok kısa vadede atılması gereken adımların çoğunu tamamladık. Ani müdahaleleri yaptık, yapıyoruz, gerekirse yeniden yapacağız. Artık kısa vadeli stratejilerimizin hayata geçtiğine şahit olacağız. Çok kısa diye bir strateji mi olur? Olur.
— Hal yasası Meclis gündemine gelecek. Komisyonculuk tarihe karışacak. Satışta rekabet üst düzeye çıkacak. Yeni haller, yeni atış alanları ve üreticlerinin satış kabiliyetlerinin artırıldığını göreceğiz. Gıda ürünlerine çok daha makul oranlarla erişilmesi açısından bu önemli.Dünyada yaşanan tüm gelişmeleri detaylı olarak takip ediyoruz, tartışıyoruz, devreye sokmamız gereken tüm adımları atıyoruz.

Devamını Oku
Bakan Albayrak: Ülkemizi enflasyon ve faiz denen iki prangadan kurtaracağız

Ekonomistler, Merkez Bankası'nın kararını böyle değerlendirdi

Özlem Derici Şengül

625 baz puan, politika faizi %24 oldu, kur 6.01'i gördü. TCMB: "... Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma gerçekleştirilmesine karar vermiştir"


Prof.Dr.Burak ARZOVA

Merkez Bankası Kredibilite kazandı.
Faiz artışı 625 baz puan

Banu Kıvcı Tokalı

TCMB'den sert faiz artırımı sadeleşme duruşu korunarak geldi: Yarından itibaren haftalık fonlamaya geri dönülüyor. Geleneksel sıkılaşma duruşu, finansal yeniden dengelenmenin daha hızlı oluşmasını sağlayacaktır #dengelenme #sıkılaşma #faiz

Taner Ozarslan

Merkez Bankası Eylül enflasyonunun da yüksek geleceğini düşünerek faizi beklentilerin de üzerinde 625 baz puan artırdı. Bağımsızlık mesajı verdi. Borç verme faizi piyasa faizine yaklaştı. Sırada sıkı maliye politikası var..


Mustafa Sönmez

6.25 puan artış beklentilerin üstüdür ama çok da işe yaramayabilir Doları 5.50 lere çekemez
mesela Ama yolu açmıştır Şimdi ikinci bir artışı zorlayabilir.
TR yüksek ve yıkıcı faizin etkisi altına da girdi
Bu faiz ile sert kışa girildi Uyum sağlamak zorÇok iflas,çok işsizlik

Ali Ihsan Goker
Asıl soru: Şimdi kurlar düşünce zam yapanlar fiyatlarını düşürecek mi? Veya mevduat faizleri yükselecek mi? Bence ikisi de olmayacak. Öyleyse bunun getirisi nedir?

Umit Akcay

6.25 faiz artırımı, çok sert bir resesyonu garantilemiştir. TCMB, bunu açıklamasında 'iç talepteki yavaşlama hızlanmaktadır' diyerek teyit ediyor. TCMB bu karar ile döviz krizinin etkilerini faiz şoku ile azaltmayı amaçlanmış.


Özcan KADIOĞLU

@Merkez_Bankasi doğru olanı yaptı.
Merkez Bankası bağımsızlığının tartışılmasına son verilirse hem piyasa hemde döviz kurları rahatlar.

Uzun vadeli düşünen bir MB sı yönetimi en az 500 baz puan faiz artışı yapması gerekiyor.@Merkez_Bankasi üzerindeki baskı dolayısıyla 200-225 puan artış yapabileceğini bununda döviz kurlarını baskılayamacağını düşünüyorum.

Devamını Oku
Ekonomistler, Merkez Bankası'nın kararını böyle değerlendirdi

Faiz kararı öncesi dolar/TL 4.54 seviyesinde

Gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), bugünkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına çevrildi.
#TCMB'nin bugün açıklayacağı #faiz kararı öncesi #dolar/TL 4.54 seviyesinden güne başladı. #Euro da 5.36 liradan el değiştiriyor.
Analistler bankanın faiz artırıp artırmayacağı konusunda ayrışıyor. Capital Economics Gelişmekte Olan Piyasalar Ekonomisti Jason Tuvey, faiz artışı beklemezken, ABN Amro Ekonomisti Nora Neuteboom 150 baz puan artışın birden gerçekleşeceğini tahmin ediyor.

Reuters'a göre ise ‘7 Haziran’daki PPK toplantısında TCMB’nin para politikasında bir miktar daha sıkılaştırma yapılacağına dair beklentiler söz konusu' ifadesi kullanıldı.

Devamını Oku
Faiz kararı öncesi dolar/TL 4.54 seviyesinde