Coronavirus (Covid-19)

  • 12,387,420Coronavirus Vaka Sayısı
  • 557,395Ölü Sayısı
  • 4,642,636Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 05:10

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

Otizm için mavi ışık yaktılar

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla kamuoyunun dikkatini otizme çekmek için “Otizm’e Mavi Işık Yak” kampanyası başlatıldı.
Liv Hospital Samsun ailesi, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla kamuoyunun dikkatini otizme çekmek için “Otizm’e Mavi Işık Yak” kampanyası başlatıldı. Başlatılan bu hareket dünyada büyük ilgi gördü. Bir dünya kampanyası olan “Light It Up Blue” yani “Mavi Işık Yak” kampanyasının 2009 yılından beri Türkiye elçisi olan Tohum Otizm Vakfı Türkiye’de çağrıda bulundu. Vakfın çağrısıyla bugün ikonik binalar mavi ışıkla aydınlatılacak, insanlar mavi giyecek ve sosyal medya hesapları üzerinden #otizmemaviışıkyak etiketi ile otizmle ilgili mesajlar vererek otizmin farkında, onların yanında olduklarını ifade edecekler.
Liv Hospital Samsun ailesi Otizm Farkındalık Günü için başlatılan “Mavi Işık Yak” kampanyasıyla harekete geçti. Bugün yönetici, hekim ve çalışanlarıyla mavi renk giyinen Liv ailesi, #otizmemaviışıkyak etiketiyle sosyal medyada fotoğraf paylaşımında bulundu, farkındalığa destek verdi.
(İHA)

Devamını Oku
Otizm için mavi ışık yaktılar

HADİ OYUNA OTİZM PROJESİ

Hadi oyuna adlı otizm projesi,otizmli çocuklar ile Üniversiteli gönüllüleri arkadaş eder,otizmli çocuklarla birlikte vakit geçirerek sosyalleşmesini sağlar.

 

2 Ülke ve 21 şehir de uygulanan proje 3.sezon hazırlıklarına başlamış bulunmakta...

 

Başvuru yapmak isteyenler http://www.hadioyunaotizm.com/ adresinden başvuru yapabilirler.

#HadiOyuna#Otizm#obizmsanat#merhabaotizm

Devamını Oku

OTİZM ( Yaygın Gelişimsel Bozukluk) belirtileri nelerdir?

-Göz kontağı kuramamak

-İsmi söylendiğinde bakmamak

-Söyleneni duymuyor gibi davranmak

-Dönen nesnelere karşı aşırı ilgi duymak

-Yaşıtlarının oynadığı oyunlara ilgisiz davranmak

-Bazı kelimeleri tekrar ederek söylemek

-Sallanmak gibi hareketlerde bulunmak

-Parmak uçlarında yürümek

-İşaret parmağını kullanarak istediği şeyi göstermemek

-Konuşmada yaşıtlarında geride kalmak

-Takıntılı davranışlar sergilemek

-Sebepsiz dalgın bakışlar sergilemek

-Takıntılı ve huzursuz ruh halinde olmak

#otizm#ozelegitim#yaygıngelişimselbozukluk#atipik

Devamını Oku

Ben otizmli bir çocuğum

-İhtiyaçlarımı belirtmekte zorlanırım.

-Kalabalığı sevmem.

-Saçımın yıkanmasından ,kesilmesinden ve taranmasından hiç hoşlanmam.

-Dişlerimi fırçalamayı sevmem.

-Her yemeği sevmem.

-Bazı kokular beni rahatsız eder.

-Yüksek sesten hiç hoşlanmam.

-Temastan,kucağa alınmaktan sevilmekten hoşlanmam.

-Parlak ışıklar gözlerimi rahatsız eder.

-Parmaklarımı sevmem.

-Canımın acıdığını fark etmeyebilirim.

-Tehlikeleri anlayamayabilirim.

-Konsantre olamayabilirim.

-Normal dokunma ve ağrıların farkına varamayabilirim.

-Her zaman düşünürüm.

-Bir sebep olmadan strese girerim.

-Çoğu zaman zorumdur ve bunu bilmem.

-Başka çocuklarla ilişki kurmakta zorlanabilirim.

 

BEN BECERİKSİZ DEĞİLİM MOTOR BECERİ GELİŞİMİM DÜZENSİZ 

#otizm#otizminfarkındayız#ozelcocuklar

Devamını Oku

OTİZMLİ ÖĞRENCİ ÜNİVERSİTE SINAVINDA DERECE YAPTI

İzmir Tire Kaymakamlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Belgin Atila Çallıoğlu Fen Lisesi öğrencisi Ege Akdeniz, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'nde (TYT) Türkiye 256'ncısı, sınavın ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi'nde (AYT) de sayısal puan türünde Türkiye bin 948'incisi oldu. 

Kaymakam Hasan Tanrıseven, başarılı öğrenci Akdeniz ve ailesini makamında kabul ederek, tebriklerini iletti.

Akdeniz'in bu başarısının kendisini çok mutlu ettiğini aktaran Tanrıseven, şunları kaydetti:

"Öğrencimiz Ege, otizmin eğitime engel olmadığını, aksine otistik öğrencilerin başarılı olabildiğini bir kez daha gösterdi. Otizmin olumsuz etkilerinden sıyrılmak eğitimle mümkün. Gencimiz, YKS sınavında elde ettiği başarı ile bunu bütün Türkiye'ye gösterdi. Aile, eğitim camiası, arkadaşlar ve terapi veren uzmanların desteğiyle otizmli gençlerimiz yeteneklerini açığa çıkarabiliyor. Ege, Belgin Atila Çallıoğlu Fen Lisesi'ni kazanarak büyük bir başarı göstermişti, şimdi de YKS'de Türkiye çapında bir derece yaparak daha büyük bir başarıya imza attı."

Otizmli Ege Akdeniz de okul hayatı boyunca sistemli ve düzenli çalıştığını, otizmli kişilerin pes etmemesi gerektiğini belirterek, "Hedefim bilgisayar mühendisi olmak. Tercihlerimizi de bu yönde yaptık. Başarılı olacağıma inanıyorum." ifadesini kullandı.

Ege Akdeniz'in polis memuru babası Mehmet Akdeniz de oğlunun başarısının aileyi sevince boğduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

"Otizm ile mücadele zorlu bir süreç. Mücadelede ilk 7 yaş çok önemli. Biz, Ege'nin ailesi olarak bilinçli davranıp 1 yaşından itibaren özel eğitime başladık. Eşim ile birlikte tüm hayatımızı, hatta mesailerimizi çocuğumuzun eğitimine göre planladık. Kaymakamlarımız, müdürlerimiz izin konusunda hep anlayışlı davrandı. Uzun yıllar süren bu zorlu süreçte maalesef birçok aile pes ediyor, ama biz pes etmedik. Öğretmenlerinin ve sınıf arkadaşlarının destekleri çok önemliydi. Çok şükür Ege başarılı oldu. Bu aşamada Ege'nin durumuna uygun, verimli ve başarılı olabileceği bir mesleğin ve üniversitenin seçimini yapıyoruz. Ailelere tavsiyem özellikle bu durumda olan çocuklarından asla ümidi kesmesinler. Emek vermeden sonuç alınamıyor."

Belgin Atila Çallıoğlu Fen Lisesi Müdürü Öztürk Kurtça ise Ege Akdeniz'in, özel öğrencilere tanınan ek 30 dakikalık süreyi kullanmadığına ve normal sınav süresinden de 15 dakika erken çıktığına dikkati çekerek, öğrencisinin başarısının tüm okulu sevindirdiğini aktardı.  #otizm#yks#tirekaymakamlik

Devamını Oku
OTİZMLİ ÖĞRENCİ ÜNİVERSİTE SINAVINDA DERECE YAPTI

OTİZM ( Yaygın Gelişimsel Bozukluk) belirtileri nelerdir?

-Göz kontağı kuramamak

-İsmi söylendiğinde bakmamak

-Söyleneni duymuyor gibi davranmak

-Dönen nesnelere karşı aşırı ilgi duymak

-Yaşıtlarının oynadığı oyunlara ilgisiz davranmak

-Bazı kelimeleri tekrar ederek söylemek

-Sallanmak gibi hareketlerde bulunmak

-Parmak uçlarında yürümek

-İşaret parmağını kullanarak istediği şeyi göstermemek

-Konuşmada yaşıtlarında geride kalmak

-Takıntılı davranışlar sergilemek

-Sebepsiz dalgın bakışlar sergilemek

-Takıntılı ve huzursuz ruh halinde olmak

#otizm#ozelegitim#yaygıngelişimselbozukluk#atipik

Devamını Oku

#özeleğitim
#otizm
#downsendromu

Çoc.Gel.Eğ.Fulsen Demir

OTİZM HASTALIK DEĞİL, BİR FARKINDALIKTIR

Geçtiğimiz 2 nisan, Dünya otizm sendromu farkındalık günüydü.  Otizm, üç yaşından önce başlayan ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır. Bu belirtiler otizmi, daha hafif seyreden otistik sendromundan ayırmaktadır. Otizm kalıtımsal kökenlidir. Ancak kalıtsallığı oldukça karmaşıktır ve neden kaynaklandığı çok açık değildir. Buna ek olarak doğum sakatlıklarına neden olan etmenlerin konu ile yakından bağlantılı olduğu düşülmektedir. Ve erkeklerde rastlanma oranı kadınlara göre 4,3 kat daha fazladır. 1980’lerden bu yana da oldukça artış göstermektedir. Doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen otizm, 1985 yılında her 2.500 çocuktan birine konarken, günümüzde ise her 68 çocuktan birisine konulmaktadır.

Otizm beynin birçok kısmını etkilemektedir. Ama bu etkinin nasıl geliştiği çok iyi anlaşılamamaktadır. Ebeveynler genellikle çocuklarının yaşamının ilk iki yılında bu belirtileri fark etmektedirler. Erken davranışsal ya da kavrayışsal müdahaleler çocukların kendine bakabilme yetisi ile sosyal ve iletişimsel yetiler kazanmasına yardımcı olabilmektedir. Ebeveynlerin bazıları otizme çare ararken, bazıları da otizmin bir bozukluktan çok bir durum olduğuna inanmaktadırlar. Ve inandıkları bu durum için bir kültür ortaya çıkarmışlardır. İşte bu kültüre otistik kültür ismi verilmektedir. 

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer, ülkemizde yalnızca 0-18 yaş grubu arasında yaklaşık 352 bin otizmli çocuğun ve gencin eğitim, sağlık ve sosyal hizmetlerden faydalanmak için beklediğini söylemiştir. Özer’in ifadelerine göre, erken tanı ve doğru bir eğitimle bu çocukların yaklaşık yüzde ellisinin topluma kazandırılması mümkündür.

Günümüzde her 68 çocuktan 1’inin otizm riskiyle doğduğunu, 20 dakikada 1 çocuğun otizm tanısı aldığını dile getiren Özer, '' Yaptığımız 'Türkiye’deki Bireylerin Otizm Algısı ve Bilgi Düzeyi' araştırmasında Türkiye’de her 10 kişiden 7’sinin otizmi duymadığını gördük. 'Otizme Mavi Işık Yak' hem bireysel hem de kurumsal olarak destek verilebilecek ve otizm farkındalığı için herkesi harekete geçirecek bir kampanya. Otizmli çocuklarımıza ve gençlerimize ışık olmak için herkesi 2 Nisan günü mavi giyinmeye, #otizmemaviışıkyak etiketi ile sosyal medya paylaşımları yapmaya, binaların mavi ışıkla aydınlanmasını sağlamaya ve otizm farkındalığına destek vermeye davet ediyorum” demiştir.

Öte yanda 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü'nde dünyada binalar mavi ışıkla aydınlatılacak, otizme dikkat çekmek isteyenler mavi giyecektir. Ayrıca sosyal medya hesapları üzerinden de #otizmemaviışıkyak etiketi ile mesajlar yayınlanacaktır. Kampanyanın Türkiye elçisi Tohum Otizm Vakfı'nın çağrısı ile Türkiye'de Boğaziçi Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Galata Kulesi başta olmak üzere pek çok bina mavi ışıkla aydınlatılacaktır.

Bende bu vesile ile otizmin bir hastalık olmadığını, aksine bir farkındalık olduğunu ifade ederek herkesi  #otizmemaviışıkyak etiketi ile sosyal medyada paylaşımlar yapmaya, binaların mavi ışıkla aydınlanmasını sağlamaya ve otizm farkındalığına destek vermeye davet ediyorum.

 

                                                               11 NİSAN 2016 PAZARTESİ


Devamını Oku