SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Altın Fiyatlarındaki Düşüş: Uzman Barış Soydan’dan Değerlendirme Ve Tahmin

Finans dünyasının yakından takip ettiği bir isim olan Barış Soydan, altın fiyatlarındaki düşüşün sebeplerini ve yükselme tahminlerini paylaştı. İşte detaylar...

Yayınlanma:
ABONE OL

Son günlerde altın fiyatlarının düşüş eğiliminde olması, altın yatırımcılarını ve piyasa takipçilerini endişelendiriyor. Ekonomist Barış Soydan, altın neden düştü ve ne zaman yükseleceğine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler, özellikle petrol fiyatlarındaki yükselişin ABD’de enflasyon endişelerini canlı tuttuğunu gösteriyor. Bu durum, ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz oranlarını yüksek tutma kararını etkilerken, yüksek faiz ortamı da altın gibi değerli metallerin fiyatlarını baskılayıcı bir etki yarattı.

Altın fiyatlarında yaşanan bu düşüş, FED’in sıkı para politikası izlemeye devam edeceği beklentileriyle birleşince Şubat ayından bu yana en büyük haftalık kayba doğru ilerliyor.

İLGİLİ HABER İlk Çeyrekteki Hafif Ticari Araç ve Kamyon İhracatında Ana Pazar Birleşik Krallık Oldu
Finans dünyasının yakından takip ettiği bir isim olan Barış Soydan, altın fiyatlarındaki düşüşün sebeplerini ve yükselme tahminlerini paylaştı. İşte detaylar...

Altının ons fiyatı, analistler tarafından önemli bir teknik seviye olarak kabul edilen 1870 doların altına gerilemesinin ardından Cuma günü yatay bir seyir izledi.

Gram Altın Fiyatı Ne Kadar?

Gelişmelerin ardından gram altın, bin 651 lira seviyesinden işlem görüyor. Altının ons fiyatındaki düşüşe rağmen, dolar kurundaki yükselişin etkisiyle gram altın yüzde 0,4’lük bir artışla 1643 TL seviyesinden günü tamamladı.

altin-fiyatlarindaki-dusus-baris-soydan2.jpg

Altın piyasasındaki bu dalgalanma sonrası ekonomist Barış Soydan, altın neden düştü ve ne zaman yükseleceğine dair şu açıklamalarda bulundu:

“FED’in uzun süre yüksek faiz politikasını sürdürme kararı. ABD tahvil faizlerindeki artış ve doların güçlenmesi.”

Altın Ne Zaman Yükselir?

Barış Soydan, “Altın ne zaman yükselir?” sorusuna şu yanıtı verdi: “FED, faiz indirimi sinyali verdiği zaman. Eğer ekonomi iyi giderse, bu muhtemelen 2024’te olur. Ancak petrol fiyatlarındaki etkisiyle enflasyon yükselirse, altın fiyatlarının yükselmesi için ne zaman olacağını öngörmek daha zor olacaktır.”

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler