SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Cumhuriyet Bayramı İkramiyesinin Detayları Açıklandı! Kimler Faydalanacak?

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı kutlamaları kapsamında emeklilere bir defaya mahsus olmak üzere 29 Ekim’de ikramiye ödeneceği gündemde dolaşıyor.

Yayınlanma:
ABONE OL

Emekliye bayram ikramiyesinin miktarı hala net değil. Ancak ikramiyeden tüm emeklilerin yararlanamayacağı iddiası ortaya atıldı. Peki hangi emekliler ikramiyeden faydalanabilecek?

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı kutlamaları kapsamında emeklilere bir defaya mahsus olmak üzere 29 Ekim’de ikramiye ödeneceği iddia edilmişti.

Bu ikramiye ödemesi, 2018 senesinden itibaren devam eden bayram ikramiyesi uygulamasından farklı olarak yalnızca Cumhuriyet Bayramı’na özel olarak sağlanacak.

İLGİLİ HABER Türkiye’nin İhracat Artışında Başı Irak Çekti
Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı kutlamaları kapsamında emeklilere bir defaya mahsus olmak üzere 29 Ekim’de ikramiye ödeneceği gündemde dolaşıyor.

ikramiye-2.jpg

Emekli İkramiye Miktarı Ne Kadar?

Emeklilere verilecek ikramiyenin miktarı henüz kesinleşmedi. Kulislerde 5 bin TL olacağına yönelik konuşmalar yapılırken, emekli dernekleri 10 bin TL talep de bulunuyor.

HalkTV’nin aktardığı habere göre, ikramiyeden faydalanacak olan emekliler:

  • SSK, Bağ-Kur ve emekli sandığı emeklileri
  • Şehit yakınları ve gaziler
  • Ölüm aylığı alanlar
  • Vazife ve harp malullüğü aylığı alan er ve erbaşlar
  • Geçici köy korucuları
  • Şeref aylığı alanlar
  • Şampiyon sporcular
  • Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri
  • Terörden zarar gören siviller ve hayatını kaybedenlerin hak sahipleri

Emekli Maaşlarına Zam Yapılacak Mı?

Emeklilerin maaşlarına da düzenleme gelmesi bekleniyor. Memur zammının referans alınacağı söylenirken, taban maaş üzerinden yüzde 45 zam yapılacağı ve en düşük emekli maaşının 10 bin TL’ye çıkarılacağı iddiası ortaya atılıyor.

İkramiye Ödemeleri Ne Zaman?

Emeklilere verilecek olan ikramiyenin bütçeye 2 milyar 750 milyon TL civarında bir yük getireceği öngörülüyor. İkramiye kararının ilerleyen zamanlarda Meclis’e gelecek torba yasa ile alınması durumunda yapılacak ödemelerin 16-22 Ekim tarihlerinde hesaplara yatacağı tahmin ediliyor.

ikramiye-3.jpg

Ak Parti’den Açıklama

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, emeklilere Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi hakkında konuşma yaptı.

Hamza Dağ, “Bakanlıklarımız bu konuda hem emeklilerimizin bize gelen taleplerini karşılamak noktasında hem de bütçe dengesi pozisyonundaki hususu masaya yatırmak suretiyle en doğru kararı vermek için çalışmalarını hızla yapıyorlar” şeklinde belirtti.

Dağ, 29 Ekim’de emeklilere 5 bin TL ikramiye verilip verilmeyeceğine dair gelen soru üzerine, “Bir tarih vermek benim bulunduğum pozisyon itibarıyla doğru değil. Hangi aşamada olduğunu çok fazla bilmiyorum. Ama Hazine ve Maliye Bakanlığımız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız bu konuda hem emeklilerimizin bize gelen taleplerini karşılamak noktasında hem de bütçe dengesi pozisyonundaki hususu masaya yatırmak suretiyle en doğru kararı vermek için çalışmalarını hızla yapıyorlar. İnşallah bu konudaki çalışmalar nihayete erdiğinde bunu kamuoyuyla paylaşacaklardır” dedi.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler