SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’tan Ekonomiye İlişkin Stratejik Mesajlar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, 1211 sayılı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu gereğince TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda milletvekillerini ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla önemli açıklamalarda bulundu.

Yayınlanma:
ABONE OL

Erkan, enflasyonla mücadelede kararlılık mesajı verirken, ekonominin önümüzdeki dönemdeki seyrine dair önemli hedefleri paylaştı.

Erkan’ın sunumundan çıkan önemli başlıklar şu şekilde:

  • Enflasyon Hedefi: Erkan, yıllık enflasyonda düşüşün Mayıs 2024’ten sonra başlayacağını belirterek, “2026’da enflasyonu tek haneye indireceğiz” dedi. 2025’in istikrar dönemi olacağını vurgulayan Erkan, enflasyonla mücadelede kararlı bir tutum sergileyeceklerini ifade etti.

    İLGİLİ HABER Türkiye’nin İhracat Artışında Başı Irak Çekti
    Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, 1211 sayılı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu gereğince TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda milletvekillerini ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla önemli açıklamalarda bulundu.
  • Para Politikası Kararlılığı: TCMB Başkanı, fiyat istikrarını temel amaçları doğrultusunda kararlılıkla sürdüreceklerini vurgulayarak, parasal sıkılaştırma sürecini sadeleştirme ile birleştirerek ekonomide güveni artırmayı hedeflediklerini belirtti.

  • Döviz Kuru İstikrarı: Erkan, rezervlerdeki artışın döviz kuru istikrarını desteklediğini ifade ederek, piyasadaki kur oynaklığının gerilediğini söyledi.

  • Enerji Fiyatları Üzerindeki Riskler: Akaryakıt fiyatları ve sanayiye yönelik enerji zamlarının enflasyon üzerinde risk oluşturduğunu belirten Erkan, bu konuda dikkatli olunması gerektiğini ifade etti.

  • Rezerv Artışı: Merkez Bankası rezervlerinin son 4 ayda 27 milyar dolar artarak 125,5 milyar dolara ulaştığını belirten Erkan, bu artışın ekonomideki etkilerini de değerlendirdi.

  • Geçiş Sürecinde Enflasyon: Erkan, enflasyon konusunda geçiş sürecinde olduklarını ve 2024 yılında dezenflasyon sürecinin başlayacağını söyledi. Faiz kararlarını daha etkili hale getirdiklerini ifade eden Erkan, 2024’ü dezenflasyon dönemi olarak tanımladıklarını belirtti.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler