SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

AYM, Can Atalay’ın Başvurusunu Genel Kurul’a Sevk Etti

Anayasa Mahkemesi (AYM), Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili avukat Can Atalay’ın tahliye ve hakkındaki yargılamanın durdurulması istemini bugün görüştü. AYM, Can Atalay’ın başvurusunu Genel Kurul’a sevk etti.

Yayınlanma:
ABONE OL

Anayasa Mahkemesi (AYM), Gezi Davası’nda aldığı hapis cezası onanan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili avukat Can Atalay’ın ‘hak ihlali’ başvurusunu Genel Kurul’a sevk etti. Genel Kurul’un ne zaman toplanacağı ve dosyayı ele alacağına yönelik açıklamada bulunmadı.

Gezi Parkı Davası’nda 18 yıl hapse mahkum edilerek tutuklanan Av. Can Atalay, milletvekili seçilmesine rağmen tahliye edilmedi. Gezi Davası’nın gönderildiği Yargıtay başsavcılığı, Gezi Parkı davasında temyiz talepleriyle ilgili görüşünü 7 Temmuz’da açıklamış, görüşte mimar Mücella Yapıcı dışındaki beş kişinin mahkumiyet kararının onanması talep edilmişti. Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi, TİP’ten milletvekili seçilen Atalay’ın tahliye talebini reddetmiş, bu karara karşı yapılan itiraz 4’üncü Ceza Dairesi tarafından reddedilmişti.

Bunun üzerinde Atalay, avukatları aracılığıyla AYM’ye bireysel başvuruda bulunmuştu. Avukatların başvurusunda, Atalay’ın milletvekili seçilmiş olmasına karşın tahliye edilmemesinin anayasal hak ihlali olduğu ifade etmişti. Atalay’ın ‘adil yargılanma hakkının’, ‘seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının’ ve ‘kişi hürriyeti ve ‘güvenliği hakkının’ ihlal edildiği belirtilmişti.

İLGİLİ HABER Tekirdağ-İstanbul Kara Yolunda Bayram Tatilinden Dönüş Yoğunluğu Yaşanıyor
Anayasa Mahkemesi (AYM), Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili avukat Can Atalay’ın tahliye ve hakkındaki yargılamanın durdurulması istemini bugün görüştü. AYM, Can Atalay’ın başvurusunu Genel Kurul’a sevk etti.

Genel Kurul’a sevk edildi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ise daha önce yaptığı açıklamalarda, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’nın, Yargıtay’dan gelecek sonuca göre hareket edeceğini belirtmişti.

AYM İkinci Bölüm, Gezi davası bünyesinde aldığı 18 yıl hapis cezası kesinleşen Atalay’ın “yasama dokunulmazlığı” gerekçesiyle yaptığı hak ihlali başvurusunu Genel Kurul’a sevk etme kararı aldı.

TİP, Atalay için yürüyüş başlatmıştı

TİP, Yargıtay tarafından Gezi Parkı Davası’nda aldığı 18 yıl hapis cezası onanan Atalay için adalet yürüyüşü başlatmıştı. TİP, Atalay için başlattığı “Özgürlük Yürüyüşü”nü beşinci gününde devam ettiriyor.

Yürüyüşün 5’nci gününde Hatay’ın İskenderun ilçesinden yola çıkan TİP Genel Başkanı Erkan Baş’a Hatay Tabip Odası ve Eğitim Sen Hatay Şubesi eşlik ediyor.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler