SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Elektrikli Otomobil Üreticisi Byton Hiç Üretim Yapmadan İflas Etti

Yayınlanma:
ABONE OL

2017 yılında eski Nissan ve BMW yöneticileri tarafından kurulan Çin-Alman markası Byton, Çin’de iflas başvurusunda bulundu. Şirket, heyecan verici bir proje olan Byton M-Byte adlı ilk elektrikli otomobilinin konseptini 2018 yılının ocak ayında tanıtmıştı ve 2019 sonunda seri üretime geçmeyi planlıyordu. 14.06.2023’te, Byton ile ilişkili olan Nanjing Zhixing New Energy Vehicle Technology Development Co. Ltd. ve Nanjing Zhixing Electric Vehicle Co. Ltd. adlı iki şirket iflas davası açtı. Bu gelişme, Byton markasının ve ilk otomobilinin akıbetinin belirsizliğini ortaya koydu. Şirketin sorunları 2019 yılında başladı. Şirket, o dönemde Çinli FAW grubu tarafından yönetilen bir finansman turunu başarıyla tamamlayamadı. Bu durum, şirketin mali sıkıntılar yaşadığını ve öngörülen yatırım miktarını elde edemediğini gösterdi. Ardından, şirketin yönetiminde değişiklikler yaşandı ve birkaç ay sonra Tayvanlı elektronik üreticisi Foxconn, Byton’a olan yatırımlarını durdurdu.

Finansal Durumu Gittikçe Kötüleşti

Nanjing hükümetinin yatırımlarından bir başka destekçi de kısa süre sonra desteğini çekti. Bu destekçinin desteğini çekmesi de Byton’ın finansal durumunu daha da kötüleşmesine sebep oldu. 2021 yılına gelindiğinde, Byton’ın ana iş birimi olan Nanjing Zhixing New Energy Vehicle Technology Development iflas sürecine girmesini sağladı. Byton, 2019’un Ekim ayında M-Byte adlı elektrikli crossover aracının ön üretimine başladı. Bu kapsamda, Nanjing’de yeni bir tesis inşa edildi. Byton, M-Byte modeli için 50.000’den fazla ön sipariş toplamayı başardı, bu da büyük bir ilgi olduğunu gösterdi. Teslimatlar 2020 yılının ortalarında başlaması planlanıyordu. Covid-19 salgını nedeniyle üretim süreci aksadı. Byton, üretim sürecini 2021’in Nisan ayında yeniden başlatmayı denemiş olsa da başarılı olamadı. Şirket, küresel bir marka olma hedefiyle yola çıktı ve bu doğrultuda Kaliforniya’da bayi ve distribütör lisansları aldı. Ancak, maalesef tek bir müşteriye bile araç teslim edemeden iflas etmek zorunda kaldı.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler