SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Kırklareli’nde Geleneksel Kızılcıkdere Bağ Bozumu Şenlikleri Başladı

Kırklareli'nde, "Kızılcıkdere 3. Bağ Bozumu Şenlikleri" coşkusu başladı. Şenlikler, renkli bir kortej yürüyüşüyle köy meydanından şenlik alanına doğru başladı.

Yayınlanma:
ABONE OL

Kırklareli’nde, “Kızılcıkdere 3. Bağ Bozumu Şenlikleri” coşkuyla başladı. Şenlikler, köy meydanından şenlik alanına kadar uzanan keyifli bir kortej yürüyüşü ile başladı.

Geleneksel kıyafetler giyen kadınlar, omuzlarında taşıdıkları sepetler ve çömleklerle süslenmiş üzümlerle birlikte talika eşliğinde yürüyüşe katıldılar.

Vali Birol Ekici ve beraberindekiler, şenlik alanındaki üzüm hasadı ve pekmez yapımı sürecini inceleyerek kadınlardan bilgi aldılar.

İLGİLİ HABER İstanbul’da “Mahzen-29” Operasyonu Kapsamında 15 Zanlı Tutuklandı
Kırklareli'nde, "Kızılcıkdere 3. Bağ Bozumu Şenlikleri" coşkusu başladı. Şenlikler, renkli bir kortej yürüyüşüyle köy meydanından şenlik alanına doğru başladı.

Daha sonra çocuklar ve kadınlar, geleneksel yöresel oyunlar oynayarak eğlenceli bir zaman geçirdiler.

Vali Ekici, yaptığı konuşmada, bu tür etkinliklerin geçmiş ile gelecek arasında önemli bir köprü vazifesi gördüğünü söyledi.

Kırklareli’nin “üzüm kenti” olarak anıldığını ifade eden Ekici, üzüm yetiştiriciliğinin yaygınlaşması için çalıştıklarını kaydetti.

Kentte 4 bin 700 dekar alanda üzüm yetiştirildiğini anlatan Ekici, “Bu geleneklerimizle gerçekten gıptayla bakılan bir şehiriz. Kızılcıkdere Bağ Bozumu Şenliği’mizi de tüm dünyaya tanıtacağız. Gelecek yıl inşallah Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Tarım ve Orman Müdürlüğü de bu şenliğe destek verecek ve daha heyecanlı, daha katılımlı bir şenliği kutlayacağız.” diye konuştu.

CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu da şenliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Bu etkinliklerde gelenek ve göreneklerin gelecek kuşaklara aktarıldığını vurgulayan Gündoğdu, bu tür etkinliklere sahip çıkılması gerektiğini belirtti.

Köy muhtarı Mustafa Birkan Teke de şenliğe katılanlara teşekkür etti.

Şenliğe İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Cemalettin Akyüz, Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Karaca ile köylüler katıldı. Şenlik yarın sona erecek.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler