Popüler Kullanıcılar

Emekliye 6 Farklı Zam Müjdesi!

Önümüzdeki dönemde, milyonlarca emekliyi bekleyen 6 farklı zam mevcut. Ocak ayında tüm emeklilerin gelirleri yükselirken özellikle bazı emekliler için de ekstra artışlar devreye girecek. İşte yeni zamlar ve konuyla ilgili tüm detaylar...

 

Tüm Bağ-Kur ve SSK emeklilerinin maaşları Ocak'ta bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon kadar artacak.

Programdaki enflasyon tahminine göre zam oranı yüzde 10.65 olacak. Beklenti anketindeki tahmine göre ise artış yüzde 13.78'i bulacak.

Memur emeklilerine Ocak'ta yüzde 4 zammın yanı sıra 2018'in ikinci yarısında gerçekleşen enflasyonun yüzde 3.5'i aşan kısmı kadar fark yansıtılacak.

Fark, programdaki tahmine göre yüzde 7.15, beklenti anketine göre yüzde 10.28 olacak.

Böylece zam yüzde 11.15 ya da 14.28'e ulaşacak.

Ocak'ta, tüm emeklilerin maaşları artacağı için ek ödeme tutarları da yükselecek.

Ayrıca yüzde 5 ek ödemeden yararlanma sınırı da yükselecek. Enflasyon tahminlerine göre bu sınır bin 264 liraya çıkabilecek.

Maaşı bin liranın altında olan 150 bin SSK ve Bağ-Kur emeklisine seyyanen zam yapılacak.

Maaşlar bin liraya tamamlanacak. Fakat bu zammın yürürlük tarihi henüz açıklanmadı.

Öğretmen, polis, hemşire, din görevlisi ve idareci memurların ek göstergeleri 3.600'e çıkarılacak. Bu, ikramiyeleri ve emekli maaşlarını ciddi oranda arttıracak. Ek gösterge artışından memur emeklileri de yararlanacak. 1.5 milyon kişinin yüzü gülecek.

Emekli Sandığı kapsamındaki emekli doktor ve diş hekimlerine ek ödeme düzenlemesi Ocak'ta yürürlüğe girecek.

Beklenti anketindeki tahmine göre ise uzman olanlara 2 bin 291, uzman olmayanlara bin 752 lira ödenecek.

 

#emeklilik

Devamını Oku
Emekliye 6 Farklı Zam Müjdesi!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Hakkında Son Durum Ne Oldu?

Emeklilikte yaşa takılanlar için araştırma önergesinin meclise sunulması bir süredir gündemdeydi. İlgili önerge bugün meclise sunuldu. Peki emeklilikte yaşa takılanlar için araştırma önergesi teklifinde verilen karar ne oldu? İşte o detaylar...

 

Emeklilikte yaşa takılanlar için iktidarın karşı çıktığı araştırma önergesi bugün TBMM'de yapılan meclis görüşmesinde muhalefet partilerinin oylarıyla kabul edildi. Bu durum, bu yasama yılında iktidarın karşı çıktığı halde kabul edilen ilk önerge oldu. Önergenin kabulü sonrası muhalefet partilerinden CHP, HDP ve MHP üyeleri sonucu sevinçle karşıladı.

 

Daha önce benzer konulardaki kanun teklifleri ve önergeler iktidarın oy çoğunluğuyla reddedilmişti. Emeklilikte yaşa takılanlar için araştırma önergesinin muhalefet oyları çoğunluğuyla kabul edilmesi sonrası bir ilk yaşanmış oldu.

 

Emeklilikte yaşa takılanlar için kabul edilen araştırma önergesi mecliste bugün saat 18:30'de görüşülecek.

 

#emeklilik 

Devamını Oku
Emeklilikte Yaşa Takılanlar Hakkında Son Durum Ne Oldu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, EYT hakkında konuştu -video-

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında konuşuyor.

Erken emeklilikle ilgili açılmalarda bulunan #Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Emekli olmak için sigortalılık süresi, prim ödeme ve yaş olarak üç ayrı hususa bakılması gerekiyor. Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz ama siyasette bu yol her zaman için açıktır" dedi.

'Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında #emeklilik diye bir uygulama' olmadığını söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:
"1999'da yapılan düzenleme ile yaş şartı getirildi. Emeklilikte yaşa yakılanlar kampanyasının özünde bu vardır. Dernek kurulmuş, bu derneğin başındaki hanımefendi 1992'de sisteme dahil olmuş. Eski sistem devam etseydi 38 yaşında emekli olacaktı. Şimdi bu hanımefendi 2020'de yani 48 yaşında emekli aylığı almaya başlayabilecek. Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yoktur."


"​Emeklilik sistemimiz içler acısı" diyen Erdoğan, "Emeklilikte yaşa takılanlar teklifinin ülkemize 750 milyar TL maliyeti var. Ya biz ekonomik kurtuluş savaşı verdiğimiz dönemde böyle bir yükü milletin sırtına bindirmeye hakkımız var mı?" ifadesini kullandı.

#EYT

Devamını Oku
Cumhurbaşkanı Erdoğan, EYT hakkında konuştu -video-

Türk-İş'ten emeklilikte yaşa takılanlara tam destek

24 Haziran'da yapılan seçimler öncesi bazı siyasi partilerin seçim beyannamesinde yer verdiği emeklilikte yaşa takılanlar sorunu, bazı milletvekillerinin verdiği kanun teklifleriyle gündemdeki yerini koruyor.

 

Prim gün sürelerini doldurmalarına rağmen yaş şartına takıldıkları için emekli aylığı almaya hak kazanamayanlara bir destek de Türk-İş'ten geldi.

 

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 1999'dan sonra sosyal güvenlik mevzuatında yapılan değişikliklerle emeklilik için gerekli yaş kademesinin yükseltildiği ve #emekli aylığı bağlanmasının geciktirildiğini söyledi.

 

"Yaklaşık 500 bin kişiyi etkiliyor"

 

Bugün sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısını yerine getiren yüz binlerce kişinin yaş şartını yerine getiremediği için emekli olamadığına dikkati çeken Ergün Atalay, şunları kaydetti:

 

"Emeklilikte yaşa takılanların durumu toplumsal bir soruna dönüşmüş durumda. Bu kapsamda kaç kişinin olduğu net olarak bilinmiyor ama bizim hesaplamalarımıza göre yaklaşık 500 bin kişiyi etkiliyor. Türk-İş olarak, toplumsal bir soruna dönüşen bu konunun çözüme kavuşturulması için siyasi partilerin ve bazı milletvekillerinin ortaya koyduğu iradeyi destekliyoruz."

 

"Tüm partilerin el birliğiyle çözülmeli"

 

Atalay, emeklilikte yaşa takılan birçok kişinin ekonomik yönden mağduriyet yaşadığını vurgulayarak, bu kişilerin ilerleyen yaşları gerekçe gösterilerek bazı işverenlerce tercih edilmediğine işaret etti.

 

Yaşanan mağduriyetlerin görmezden gelinmesinin mümkün olmadığını ifade eden Ergün Atalay, "Bizim için emeklilikte yaşa takılanlar sorununun çözülmesi, asgari ücretin yükseltilmesi ve KİT'lerdeki taşeron işçilerin kadroya alınması kadar önemli. Bu sorun, Meclisteki tüm partilerin el birliğiyle vakit kaybedilmeden çözülmeli. Biz Sosyal Güvenlik sistemine yük olunmadan bir formül geliştirileceğine inanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

#EYT

Devamını Oku
Türk-İş'ten emeklilikte yaşa takılanlara tam destek