SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Ermenistan Parlamentosu Putin’i Tutuklama Kararını Onayladı

Ermenistan Parlamentosu, dün gerçekleşen oylama sonucunda Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) Roma Statüsü'nü onayladı. Bu karar, Rusya lideri Vladimir Putin'in ülkeyi ziyaret etmesi durumunda tutuklanma olasılığını gündeme getirdi.

Yayınlanma:
ABONE OL

Ermenistan Parlamentosu, Rusya lideri Vladimir Putin hakkındaki Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin verdiği yakalama kararını onayladı. Parlamento, bugün Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin kuruluş belgesi olan Roma Statüsü’nü onaylayarak, Putin’in muhtemel Ermenistan ziyaretinde tutuklanma olasılığını gündeme getirdi. Oylamada 60 milletvekili “evet” oyu kullanırken, 14 milletvekili ise reddetti.

Ermenistan’ın Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne katılımına Rusya önceden karşı çıkıyordu. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, söz konusu adımı “son derece düşmanca bir karar” olarak nitelendirerek tepki göstermişti. Bu kararın ardından Rusya, Ermenistan’a “dost olmayan” adımlar attığı gerekçesiyle nota vermişti.

Ermenistan, Roma Statüsü’nü 1999’da imzalamasına rağmen Anayasa Mahkemesi, 2004’te aldığı karar uyarınca statüyü Ermenistan Anayasası’na aykırı bulmuştu.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler