SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Balkan Geleneği “Koleda” 6 Ocak’ta Kırklareli’nde Kutlanacak

Kırklareli'nin Babaeski ilçesine bağlı Büyükmandıra beldesinde teması "korkutmak" olan Balkan geleneği Koleda etkinliği kutlanacak.

Yayınlanma:
ABONE OL

Büyükmandıra Belediyesince 6 Ocak Cumartesi günü yapılacak etkinlikte gençler maskeler takacak, yüzlerini boyayıp çarşaflara sarınarak birbirlerini korkutacak.

Belediye Başkanı Ersan Çölgeçen, AA muhabirine Balkan geleneğine sahip çıktıklarını söyledi.

Bu yıl etkinliğin 6’cısının gerçekleştirileceğini belirten Çölgeçen, “Bu yıl etkinliğimize binlerce kişinin katılmasını bekliyoruz” dedi.

İLGİLİ HABER İl Göç İdaresi Müdürlüğü Personeli Kan Bağışı yaptı
Kırklareli'nin Babaeski ilçesine bağlı Büyükmandıra beldesinde teması "korkutmak" olan Balkan geleneği Koleda etkinliği kutlanacak.

Tüm vatandaşları Koleda’ya davet eden Çölgeçen, “Tüm vatandaşlarımızı bu geleneğe sahip çıkmayı davet ediyorum. Bu bir Balkan geleneğidir. Kışın en soğuk gecesinde beldemizde gençler yüzlerini boyadıktan sonra çarşaflar sarınıp birbirlerini korkutacaklar. Bu eğlenceli geceyi görmek ve yaşamak gerekiyor.” şeklinde konuştu.

koleda-balkan-gelenegi-2.jpg

KOLEDA ETKİNLİĞİNDE NELER YAPILIYOR?

“Koleda” etkinliğinde evlerde bolluk ve bereket olması inancıyla kabak pişiriliyor.

Aile fertleri, komşular ve akrabaların katıldığı gecede çarşaflara sarınan gençler, komşularını sesler çıkararak korkutuyor.

Daha sonra yakılan ateşin etrafında toplanan vatandaşlar, konser eşliğinde eğleniyor. Katılımcılara kabak tatlıları ikram ediliyor.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler