Coronavirus (Covid-19)

 • 20,394,986Coronavirus Vaka Sayısı
 • 741,815Ölü Sayısı
 • 6,369,506Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 21:45

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

Peygamber Efendimizin Hasırı . İlk Kez Göreceksiniz

Mescidi Nebevi'nin içinde Kutsal Emanetler bölümünde Hz. Osman zamanından kalma Kur'anı Kerimler , deriye ağaca yazılan örnekler, yazım araçları ve Peygamber Efendimizin üzerine yattığı söylenen hasırın bir parçası mevcuttur.

Masjeed Nabawi "Holy Relics" Section Hz. Examples of the Holy Quran written on leather and trees in the Ottoman period. Writing pen samples. you will first time see : Hz. It is part of Muhammad's wicker.

Masjid Nabi Bagian "Relik Suci" Hz. Contoh-contoh Alquran ditulis di atas kulit dan pohon-pohon pada periode Ottoman. Menulis sampel pena. untuk pertama kalinya Anda akan melihat: Hz. Bagian dari rattan Muhammad.

Bir gün Hazret-i Ömer (r.a.), Peygamber Efendimiz’in hane-i saadetlerine gelmişti. Odanın içine şöyle bir göz gezdirdi. Her taraf bomboştu. Evin içinde hurma yapraklarından örülmüş bir hasır vardı. Allah Rasulü onun üzerine yaslanmıştı. Kuru hasır, Hazret-i Peygamber (s.a.v.)’in mübarek teninde izler bırakmıştı. Bir köşede bir ölçek kadar arpa unu vardı. Onun yanında da, çivide asılı eski bir su kırbası duruyordu. Hepsi bu kadardı!.. Arabistan Yarımadası’nın Fahr-i Kainat Efendimiz’e tabi olduğu bir günde, O’nun dünyaya ait mal varlığı bunlardan ibaretti. Hazret-i Ömer (r.a.) bunu görünce, içini çekti. Kendini tutamadı, gözleri doldu ve ağlamaya başladı. Peygamber Efendimiz (s.a.v.): ‘’Niçin ağlıyorsun ey Ömer’’ diye sordu. O da: ‘’Niçin ağlamayayım ya Rasulallah! Kayser ve Kisra dünya nîmetleri içinde yüzüyor! Allah’ın Rasulü ise kuru hasır üzerinde yaşıyor!..’’ dedi. Efendimiz (s.a.v.), Hazret-i Ömer’in gönlünü aldı ve: ‘’Ağlama ey Ömer! Dünyanın bütün nimet ve zevkleri onların, ahiretin de bizim olmasını istemez misin!.’’ buyurdu.

#muhozt @muhozt #mescidinebi #mescidinebevi #medine #mekke #kutsalemanetler

Devamını Oku

Çan Sesinde Kararan, Kur'an Sesinde Parıldayan SU

Zemzem suyunun bu özelliği ilk defa keşfedildi. Ezan okunduğunda berraklaşan su, çan sesi geldiğinde kararıyor Türkiye Gazetesi'nden Hayrettin Turan, kaleme aldığı yazı dizisinde TRT'nin çektiği belgesele konuk olan bilim adamlarının zemzem suyu hakkında yaptığı açıklamaları anlattı. Zemzem kristallerini mikroskop ortamında inceleyen Japon bilim adamı Dr. Masura Emot , suyun moleküler (kristal) düzeninin değişen frekanslara göre farklılaştığını görür. Zemzem kristallerinin çan sesinde karardığını Kur'an-ı Kerim ve ezan sesinde ise parlaklaştığını fark eder. İncelemede her bir kristalin, Kâbe-i muazzamaya benzeyen bir doku oluşturduğu, zemzemin çan sesinde kristallerinin karardığını, Kur'an-ı Kerim ve ezan sesinde ise parlaklaştığını ve netleştiği tespit edildi.


Zemzem Suyunun Sırrı Ne?

Nazan Başoğul'un ifadeleri ile :

Müslümanlarca kutsal sayılan ve asırlardır milyonlarca metreküp su çekilmesine rağmen kaynağı hâlâ tespit edilemeyen ve denizden 8 km uzaklıkta bulunan zemzem kuyusu hakkında bilimsel çalışma yapılıyor.

Yer altı suları konusunda sahasında birkaç isimden biri olan Prof. Dr. Zekai Şen, zemzem kuyusunun şeklinin ve suyun özelliklerinin kendisini şaşırttığını belirtiyor. Şen, Suud Kralı’nın ısrarlı daveti ile Zemzem Araştırmaları ve Geliştirmeleri Enstitüsü’nde yöneticilik yapıyor ve 500 kişilik bir ekiple, ilk tarihinden bugüne zemzem kuyusu ve suyunun kalitesi ve özelliklerini araştırıyor. Enstitüdeki görevine Kur’ân’a el basıp, stratejik bilgileri ve araştırmaların detaylarını anlatmamak üzerine yemin ederek başlayan Şen, “İmanlı bir insandım. Zemzem kuyusu hakkında araştırmalar yaptıkça imanım daha da arttı. Zira bilimin açıklayamadığı çok fazla şey var. Bilimin açıklayamadığı noktada iman devreye giriyor.” diyor.

Dünyanın en kurak bölgelerinden birisi olan Arap Yarımadası’nın da en kurak vadisinde bu kalitede ve bollukta bir suyun 1,5 metre derinlikten ve 1,5 metre çapındaki bir kuyudan çıkmasının mucizevî bir olay olduğunu dile getiren Şen, zaman zaman içindeki mineral oranları değişse ve debisi kısmen azalsa da zemzem kuyusunun yüzyıllardır su vermeye devam ettiğini söylüyor. Çok büyük motorlarla hac dönemlerinde yılda bir milyon metreküpten fazla su çekilmesine rağmen suyun bitmediğine ve çok fazla azalmadığına dikkat çeken Şen, zemzem kuyusunun kaynağı hakkında bilgi toplamaya çalıştıklarını anlatıyor. Üç ana hattan zemzem kuyusuna su geldiğini tahmin ettiklerini; ama tam olarak kaynağının neresi olduğunu bilemediklerini açıklayan Şen, suyun kaynağı hakkında yaptıkları araştırmada yüksekliği iki bin metreyi bulan Taif’e kadar gittiklerini, bu dağın her gün yağmur aldığını ve kuyunun kaynaklarından birisinin burası olabileceğini tahmin ettiklerini söylüyor.

Dünyada çok az sayıda bilim adamının yeraltı suları hakkında Şen kadar bilgisi ve birikimi var. Şen aynı zamanda Türk Su Vakfı’nın da başkanlığını yapıyor, su ve yeraltı suları hakkında uluslararası birliklerin yönetim kadrosunda bulunuyor. Bunun yanında dünyada bulunan yeraltı kuyularını inceleme yetkisine sahip çok az bilim adamından birisi. Bu kadar yetkin bir birikime sahip olan Şen, zemzem kuyusunun şeklinin kendisini çok şaşırttığını belirtiyor. Hiçbir kuyuda böyle bir şekille karşılaşmadığını, kabaca huniye benzeyen Zemzem kuyusunun bu şeklinin bile bir hikmeti olduğunu anlatıyor. Çünkü bu şekli suyun debisini düzenliyor. Artık büyük bir metropol olan Mekke’deki kanalizasyon ve su şebekesinin zemzem kuyusunu etkilememesi için devletin özel tedbirler aldığına değinen Şen, kuyunun 25-50 yıl sonrasına dair tahminler yapıldığını ve şimdiden buna göre planlar hazırlandığını aktarıyor.

Zemzem binlerce yıllık bir mucize

1,5 metre genişliğinde olan Zemzem kuyusundan binlerce yıldır milyonlarca metreküp su çekiliyor, kaynağının ise hala tam olarak bilinmemesi mucize olarak değerlendiriliyor. Zemzem kuyusunun yakınlarında irili ufaklı (birisinin adı Davut) birçok kuyu var. Ama bölgenin jeolojik yapısı gereği bu sular ya çok aşırı mineralli ya da tuzlu. Hiçbiri zemzem kadar mineral oranı dengeli ve kaliteli değil. Prof. Dr. Zekai Şen’e göre bu kuyular birbirine bu kadar yakın olmasına rağmen, hiçbirinin zemzemin normal değerlerine yaklaşamamasının bile bir mucize. Zemzem suyunun son yıllarda artan hacı sayısı sebebiyle bitme tehlikesi geçirdiğine dair söylentiler çıkmasına ise Şen, “Uzun süreyi kapsayan bilimsel öngörülerimize göre bitme ihtimali yok. Tabiri caizse kuyu derya gibi. Daha kaynağını bile tam bilmiyoruz; ama çok iyi miktarda su gelmeye devam ediyor. Ne kadar çekiyorsak kuyu o kadar su veriyor.” diyor.

Zemzem Duası:

«Allahumme innî es’eluke ilmen nâfian ve rızkan vâsian ve şifâen min kulli dâin»

(Allah’ım! Senden faydalı ilim, bol rızk ve her türlü dert için şifâ niyaz ediyorum.)


Zemzem Suyunun Özellikleri

 • Açlığını gidermek için içen kişinin açlığını, susuzluğunu gidermek için içenin susuzluğunu giderir.
 • Tadı kendine has, özeldir.
 • Protonları yüksek bir sudur.
 • Dünyanın en içilebilir sağlıklı suyudur. (Dünya Sağlık Örgütü’ne göre)
 • Mikrobik hastalıklara karşı etkili olan florürleri barındırır.
 • İçinde hiçbir bakteri ve mikro organizma bulunmayan tek sudur.
 • Kalp krizine şifadır.
 • Ne niyetle içilirse ona deva olan, her derde deva mübarek bir sudur.
 • Zemzem doğal gazlı bir içecektir. Karbonat, litrede 366 mg.’dır.
 • Zemzem suyunda kalsiyum ve mağnezyum tuzlarının oranının yüksek olması nedeniyle yorgun insanlar yüzlerine sürdükleri zaman ferahlanırlar.
 • Alman kimyacılar, zemzem suyunun mayalama özelliğini keşfettiler.
 • Zemzem normal su ile karıştırıldığında baskın gelip bütününü zemzem özelliğine çevirebilmektedir.
 • Besleyicidir, içinde birçok mineral barındırmaktadır.
 • Alüminyum, bakır, bikarbonat, bromür, çinko, demir, florürler, hidroarsenat, metaborik asidi, metasilikat, potasyum, radon, serbest karbondioksit, serbest oksijen, sodyum, sülfat içerir.
 • Hacer Validemize olduğu gibi annelere süt çoğaltıcı etkisi vardır.
 • Misafirlere ikram edilecek en güzel hediyedir.
 • Özellikle sıtmaya şifalıdır.
 • Baş ağrısını giderir.
 • Gözün görmesini ziyadeleştirir.
 • Onunla abdest almak sünnettir.
 • Bedene kuvvet verir.
 • Son araştırmalarda cilt kanserine sürüldüğünde, iyileşme süresini %80 hızlandırdığı görülmüştür.
 • Sağlıklı deriye sürüldüğünde kanser riskini %90 azaltmaktadır.
 • Yaşlanmayı geciktirici etkisi vardır.
 • Zemzem suyu ile ovalanmış vücut, kışın karda çıplak gezilse üşünmez, yaz aylarında güneş altında terlemez.
 • Zemzem suyu kelliği engeller,
 • Zemzem suyunun değdiği yer, kırk gün kir tutmaz.
 • Lens kullananlar, bu suyu solüsyon olarak rahatlıkla kullanabilirler.
 • Göz damlası niyetiyle kullanılması halinde göz bozukluklarına iyi gelir.
 • Zemzem suyunun sadece terle vücuttan atıldığı, yaşayanlarca ifade edilmiştir.
 • Zemzem suyu senelerce dursa da, asla bozulmayan tek sudur.

#zemzem
#zamzam
#mekke
#medine
#haremeyn
#islam
#kuran
#ezan
#islam

Devamını Oku

Hac Yolculuğu Başladı

İlk Hac Kafilesi Dualarla Uğurlandı

Hac ibadetini yerine getirmek için Suudi Arabistan'a gidecek hacı adayları, Hacılar Camii önünde dualar ve gözyaşlarıyla uğurlandı.

İlk hac kafilesinin hareketi öncesinde Bingöl Merkez Hacılar Camii önünde uğurlama programa düzenlendi. Duygulu anların yaşandığı programda, hacı adayları ve yakınları gözyaşlarını tutamadı.

Hacıları uğurlamak için düzenlenen programda konuşan İnzar Turizm Hac ve Umre Organizasyonu Bingöl Şube Müdürü Orhan Açıkbaş, “ Bugün hacca gidecek ilk kafilemizi uğurlamak için buradayız. Hacı adaylarımız, karayolu ile Diyarbakır Havalimanına oradan da Türk Hava Yolları uçağı ile direk olarak Medine’ye uçacaklar. Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara uğurlayacağımız hacı adaylarımız gibi bizlerde çok heyecanlı ve gururluyuz. Rabbim tüm hacı adaylarımızın haccını, dualarını ve ibadetlerini kabul buyursun inşallah.” İfadelerini kullandı.

Yapılan duaların ardından hacı adayları yakınları ile vedalaşarak kutsal topraklara uğurlandı.

Bingöl’den yola çıkan ilk kafilenin yaklaşık iki ay kutsal topraklarda kalacağı ve eylül ayında geri döneceği öğrenildi.

 

#Hac #TDV #Kabe #Mekke #Medine #Beytullah #KutsalYolculuk #SaltukTunga

Devamını Oku
Hac Yolculuğu Başladı Hac Yolculuğu Başladı Hac Yolculuğu Başladı Hac Yolculuğu Başladı

Ses teknisyeni uzak doğulu ( Filipinli olduğu tahmin ediliyor ) ses ayarını yaparken inanılmaz bir Kur'an-ı Kerim icra ediyor.

#Mekke #Medine #makifinyeri