SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Trump 5 ayda 4 iddianameden beraat etti

ABD eski Lideri yeni Lider adayı Trump ismine Türk medya danışmanı Melih Göğebakan, özel açıklamalarda bulundu.

Yayınlanma:
ABONE OL

ABDPOST.COM

ABD (İGFA) – Georgia eyaletindeki Fulton County mahkemesinin internet sitesinde kısa bir müddet Trump’a yöneltilen çeşitli suçlamaların detaylarını içeren bir doküman yayınlandıktan sonra rastgele bir açıklama yapılmaksızın kaldırıldı.

İki sayfalık evrakta “Georgia Rico (Racketeer Influenced And Corrupt Organizations) Yasasının İhlali”, “Kamu Vazifelisi Tarafından Yemin İhlaline Teşvik”, “Yanlış Beyan ve Yazılar İçin Komplo” ve “Birinci Derecede Sahtecilik İçin Komplo” üzere suçlamalar yer alıyor.

İLGİLİ HABER Güney Afrikalı Bakan Pandor İsrail İstihbaratının Kendisini Tehdit Ettiğini Söyledi
ABD eski Lideri yeni Lider adayı Trump ismine Türk medya danışmanı Melih Göğebakan, özel açıklamalarda bulundu.

Fulton County büyük heyeti Pazartesi günü şahitleri dinlemeye başladı. Saat 12’den kısa bir mühlet sonra Reuters, iddianamenin listelenen suçlamalar altında geldiğini bildirdi.

Bu heyet nihayetinde bir iddianame hazırlanıp hazırlanmayacağına ve hangi suçlamalarla hazırlanacağına karar verecek. Üstte belirtilenler bu hafta mahkemeye sunulacak üzere görünüyor.

Bölge savcılığından bir sözcü “Reuters’in bu suçlamaların yapıldığına dair haberi gerçek değil” dedi. “Bunun ötesinde yorum yapamayız.”

Belge 14 Ağustos tarihini taşıyor ve Trump’ın ismini vererek davanın “açık” olduğunu belirtiyor, lakin artık mahkemenin web sitesinde mevcut değil. Reuters haberin neden kaldırıldığını çabucak tespit edemedi.

Willis, Donald Trump ve müttefiklerinin eyaletin 2020 seçim sonuçlarını yasadışı bir formda bozmaya çalışıp çalışmadığını araştırıyor ve bu hafta büyük heyetten bir iddianame talep etmesi bekleniyor.

Eski Demokrat Eyalet Senatörü Jen Jordan, yaklaşık 40 dakika sorgulandıktan sonra Pazartesi sabahı geç saatlerde Fulton County adliyesinden ayrıldı. Eski Demokrat Eyalet Temsilcisi Bee Nguyen de tabir verdiğini doğruladı. Haber kaynakları, eyalet sekreterliğinin üst seviye yetkililerinden Gabriel Sterling’in Pazartesi günü erken saatlerde adliyeye gelirken görüldüğünü bildirdi.

Nguyen yaptığı açıklamada, “Hiçbir birey maddelerin üstünde değildir ve gerçeği arayan ve demokrasimizi koruyan her türlü yasal süreçle tam işbirliği yapmaya devam edeceğim” dedi.

Nguyen ve Jordan, Aralık 2020’de eski New York belediye lideri ve Trump’ın avukatı Rudy Giuliani ve başkalarının Georgia’da yaygın seçim hilesi tezlerinde bulundukları yasama oturumlarına katıldılar. Trump’ın avukatı John Eastman da bu oturumlardan en az birinde yer almış ve seçimin Georgia maddelerine uygun olarak yapılmadığını ve milletvekillerinin yeni bir seçmen listesi ataması gerektiğini söylemişti.

Her ikisi de Cumhuriyetçi olan Sterling ve işvereni Georgia Dışişleri Bakanı Brad Raffensperger, Georgia’daki seçimlerde sonucu belirleyecek yaygın sıkıntılar olduğu tezlerine karşı çıktılar.

Trump’ın 2 Ocak 2021’de Raffensperger’i arayarak eyaletin en üst seviye seçim yetkilisinin Trump’ın seçimlerde eksik kalan oylarını “bulmasına” yardımcı olabileceğini söylediği biliniyor. Willis, bu telefon görüşmesine dayanarak yaklaşık bir ay sonra soruşturmasını başlattı.

Trump Georgia’da suçlanırsa, bu beş aydan kısa bir müddet içinde dördüncü iddianamesi ve Joe Biden’ın 2020 zaferine meydan okuma eforlarından kaynaklanan ikinci iddianame olacak.

Atlanta kent merkezindeki adliye binası etrafındaki bariyerler ve sokakların kapatılmasının yanı sıra Willis tarafından yapılan açıklamalar, büyük heyete sunumun devam ettiğini gösteriyordu.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler