SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Türkiye’den Irak’a Uzanan 17 Milyar Dolarlık Kalkınma Projesi

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, Kalkınma Yolu Projesi’nin başladığını açıkladı. Proje, Irak'ın güneyinde Türkiye sınırına kadar uzanacağı bildirildi.

Yayınlanma:
ABONE OL

Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani, Basra Körfezi‘nden Türkiye’ye uzanacak olan Kalkınma Yolu Projesi’nin başladığını duyurdu.

Irak Başbakanlık Basın Ofisi’nin yazılı duyurusuna göre Sudani, Rusya Devlet Başkanı Yardımcısı Igor Levitin ile Bağdat’ta buluştu.

basra-limani.jpg

İLGİLİ HABER Avustralya’da 6 Kişiyi Bıçaklayarak Öldüren Saldırganın Kadınları Hedeflediği Belirlendi
Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, Kalkınma Yolu Projesi’nin başladığını açıkladı. Proje, Irak'ın güneyinde Türkiye sınırına kadar uzanacağı bildirildi.

Sudani’nin ilerleyen zamanlarda Moskova’ya gerçekleştireceği ziyaretin değerlendirildiği görüşmede; Başbakan Sudani, Kalkınma Yolu Projesi ve Basra Fav Limanı projesinin başladığını belirtti.

Kalkınma Yolu ve Fav Limanı projelerinin sürdürülebilir ekonomik projeler olduğunu anlatan Sudani, hükümetin tek gelir kaynağı olarak sadece petrole bağımlı olmak istemediğini belirtti. Bu kalkınma projesi, Irak ekonomisinin büyük bölümünü oluşturan petrolün geçmiş zamanlarda Suudi Arabistanda prens Selmanın 2030 projesi gibi tek büyük gelir kaynağı petrolün başka gelir kaynakları yaratmak amacıyla hayata geçmiştir.

demir-yolu2-001.jpg

17 Milyar Dolarlık Kalkınma Projesi

Irak, projenin ilk ayağı olan Büyük Fav Limanı ile Türkiye üzerinden Asya ve Avrupa arasındaki seyahat süresini kısaltmayı, bir transit merkezi olmayı ve Irak’ın dünya devletleri arasındaki tehlikeli ülke imajını kırmayı amaçlıyor.

Orta Doğu’nun en büyük limanı olması hedeflenen ve 2025’te tamamlanması planlanan Büyük Fav Limanı’nı Türkiye sınırına bağlayacak 1200 kilometre uzunluğundaki demir yolu ve otoyolların 17 milyar dolara mal olması bekleniyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu da 30 Ekim’de Bağdat’ı ziyaret ederek Iraklı mevkidaşı Rezzak Muheybis es-Sadavi ve Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile Kalkınma Yolu Projesi’ni görüşmüştü.

Bakan Uraloğlu, söz konusu projenin 2028 senesinde bitebileceğini belirtmişti.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler