SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Rosatom’un Yeni Rüzgar Çiftliği Trunovskaya Elektrik Üretimine Başladı

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom'un Stavropol Bölgesi’nde yer alan yeni rüzgar çiftliği Trunovskaya, şebekeye elektrik sağlamaya başladı.

Yayınlanma:
ABONE OL

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’un Stavropol Bölgesi’nde inşa ettiği yeni rüzgar çiftliği Trunovskaya, şebekeye elektrik sağlamaya başladı.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, tamamlandığında 95 megavat kurulu güce sahip olacak olan rüzgar çiftliği, toplamda 38 adet rüzgar türbininden oluşuyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Rosatom’un rüzgar enerjisi bölümü NovaWind’in Direktörü Grigory Nazarov, Trunovskaya rüzgar santralinin, Rusya’nın güneyindeki 9. ve Stavropol Bölgesi’ndeki 7. santral olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

İLGİLİ HABER Vakıflar Bölge Müdürlüğünden Edirne ve Kırklareli’nde Her Gün 500 Kişiye İftar
Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom'un Stavropol Bölgesi’nde yer alan yeni rüzgar çiftliği Trunovskaya, şebekeye elektrik sağlamaya başladı.

“İlk 60 megavat ülkenin güç sistemine girmiş durumda. Şirketimizin devreye aldığı rüzgâr enerjisi kapasitelerinin gücü 1 gigavata ulaştı. Bu miktar, bir nükleer güç santralinin reaktör gücüyle karşılaştırılabilir. Kullandığımız üretim ekipmanı, Rusya’daki tek yerelleştirilmiş megavat sınıfı türbin ile donatılmıştır. Yerli tedarikçilerin projeye dahil edilmesi bizim için her zaman bir öncelik olmuştur. Trunovskaya Rüzgar Çiftliği, yeniden yapılandırılan tedarik zincirleri ve eski teknolojilerin yeni Rus teknolojileriyle değiştirilmesi sayesinde bir araya getirilerek tamamlanmıştır.”

Stavropol Bölgesi Valisi Vladimir Vladimirov de Stavropol’un, Rusya’da rüzgar enerjisi alanında önde gelen bölgeler arasında yer aldığını kaydederek, “Bölgemiz enerji fazlası en yüksek bölgelerden biri olarak kabul edilmektedir. Yeşil enerjiyi geliştirerek ek kapasite elde ediyoruz. Ancak asıl önemli nokta, çevreye etkisidir. Stavropol’de sadece geçen yıl rüzgar enerjisinin kullanılması, geleneksel enerji teknolojilerinin kullanılması halinde atmosfere salınabilecek 1 milyon ton karbondioksit emisyonunu önlemiştir. Bölge toprakları, Kafkas Mineral Suları’nın özel olarak korunan ekolojik tatil yöresine ev sahipliği yaptığından bu durum bizim için bilhassa önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Gazprombank Genel Müdür Yardımcısı, Enerji, Telekom ve Nükleer Endüstri Finansman Departmanı Başkanı Ilya Devichensky ise rüzgar çiftliğinin, Gazprombank ile Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom arasında Rus rüzgar enerjisi endüstrisine stratejik yatırım amacıyla yakın iş birliğine yönelik bir başka önemli adım olduğunu kaydetti.

Devichensky, şu ifadeleri kullandı:

“Gazprombank bir zamanlar yenilenebilir enerji kaynakları sektörünün potansiyelini gören ilk finans kuruluşuydu ve bugün bu tür projelerin sadece çevre odaklı değil, aynı zamanda talep gören ve finansal olarak sürdürülebilir olduklarını görüyoruz. Bunun da ötesinde, söz konusu girişimin Stavropol ve tüm Güney Rusya ekonomisi üzerinde olumlu bir etki yaratacağından eminim.”

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler