SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Toroslar EDAŞ Kuş Çarpılmalarına Karşı Başarılı Çalışma Yürütüyor

Toroslar EDAŞ faaliyet gösterdiği Adana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin ve Osmaniye'de, özellikle göç zamanında yoğunlaşan kuş çarpılmalarına karşı yürüttüğü mücadelesine bu yıl da devam etti ve arızaları büyük oranda azalttı.

Yayınlanma:
ABONE OL

Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ (Toroslar EDAŞ), Adana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin ve Osmaniye illerinde, özellikle göç zamanlarında sıklıkla yaşanan kuş çarpılmalarına karşı etkili bir mücadele sürdürüyor. Bu yıl da devam eden çabalar sayesinde şirket, arızaları önemli ölçüde azaltmayı başardı.

Şirketin yaptığı açıklamaya göre küresel kuş göçü rotalarının kesiştiği Hatay, Adana ve Mersin bölgelerinde her yıl milyonlarca göçmen kuşa ev sahipliği yapan Toroslar EDAŞ, havai hatlarını paylaştığı kuşları korumak adına Doğa Derneği ile işbirliği yapmaya devam ediyor.

Söz konusu işbirliği sayesinde şirket, başta göçlerin yoğunlaştığı bölgelerdeki hatlarda olmak üzere, kuş çarpılmasına neden olabilecek 18 bin 727 metre uzunluğundaki iletken ve 7 bin 638 adet izolatörün yalıtkan malzeme montaj işlemini tamamladı.

İLGİLİ HABER Vakıflar Bölge Müdürlüğünden Edirne ve Kırklareli’nde Her Gün 500 Kişiye İftar
Toroslar EDAŞ faaliyet gösterdiği Adana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin ve Osmaniye'de, özellikle göç zamanında yoğunlaşan kuş çarpılmalarına karşı yürüttüğü mücadelesine bu yıl da devam etti ve arızaları büyük oranda azalttı.

Bu kapsamda, 2017’de başlattığı “Yüksek Gerilim Havai Hat İzolasyonu Projesi” ile sektöre de öncülük eden Toroslar EDAŞ, elektrik dağıtım hatlarında göçmen kuşların konabileceği noktalardaki riski en alt seviyeye indirirken, bölgede çarpılma kaynaklı oluşan arızaları da engelledi.

Toroslar EDAŞ böylece 2017’den bu yana akıma kapılma kaynaklı kuş yaralanmalarını ve buna bağlı enerji kesintilerini 6 ilde ortalama yüzde 88,62 oranında azaltmayı başardı.

Arıza iyileşme oranı en yüksek olan iller, yüzde 98,36 ile Kilis, yüzde 95,24 ile Gaziantep ve yüzde 94,45 ile Adana olurken, bu oran Hatay’da yüzde 88,46, Mersin’de yüzde 88,21 ve Osmaniye’de yüzde 46,67 olarak gerçekleşti.

Göçmen kuşların güvenliği için gerekli olan malzemeleri stoklarında depolamaya devam eden Toroslar EDAŞ, bakım çalışmalarında ve yeni tesis edilecek hatlarda bu yalıtkan malzemelerin uygulanmasını faaliyetlerinin düzenli bir parçası haline getirdi.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler