SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Konut Alırken Yeşil Bina Sertifikasına Dikkat

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Hakan Şişik, tüketicilerin konut alırken inşaat firmasından yeşil bina sertifikası olarak bilinen YeS-Tr belgesini talep etmesi gerektiğini vurguladı.

Yayınlanma:
ABONE OL

Şişik, yaptığı yazılı duyuruda, kentsel dönüşümde binaların nasıl yapılması gerektiğinin yeterince ele alınmadığını dile getirdi.

İklim krizi sebebiyle su tüketiminin azaltılması gerektiği belirten Şişik, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Binalarda siyah, gri ve mavi su ayrımlarının zorunlu olması ve planlara da işlenmesi gerekiyor. Büyük sitelerde bu yapılmaya çalışılıyor ancak müstakil binalarda da bunun yapılması lazım. Binalarımızı, kendi kendine yeten, doğaya zarar vermeyen, enerjiyi minimum tüketen hale dönüştürmeliyiz. Döktüğümüz her bir metreküp beton, milli servet. Konut alıcıları, inşaat firmalarından mutfak markasını talep ediyor ama siyah, gri su ayrımı istemiyor. Ne yazık ki bu konuda konut alıcısı bilinçsiz.”

İLGİLİ HABER Çıldır Gölü Üzerinde Nikah Kıydılar
Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Hakan Şişik, tüketicilerin konut alırken inşaat firmasından yeşil bina sertifikası olarak bilinen YeS-Tr belgesini talep etmesi gerektiğini vurguladı.

yesil.jpg

YEŞİL BİNA BİRÇOK ŞEYE KATKI SAĞLAR

Hakan Şişik, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının yurt dışındaki gibi binanın enerji verimliliğini gösteren yeşil bina sertifikası bulunduğunu belirterek, konut alıcısının inşaat firmasından bu belgeyi talep etmesi gerektiğini belirtti.

Yeşil binanın, hem konut alıcısına hem inşaat firmasına hem de çevreye katkı sağlayacağını belirten Şişik, “1 Kasım’da ‘Cumhuriyet’in 100. Yılında Yeşil Kent İstanbul’ temasıyla düzenleyeceğimiz fuar organizasyonumuzda bu yıl yeşil bina dönüşümüne dikkat çekeceğiz. Bakanlığın yürütmüş olduğu ve altyapısı hazır hale gelen ‘YeS-Tr’ belgesinin yakın zamanda işleve alınmasıyla birlikte AYİDER üyesi inşaat firmaları ‘YeS-Tr’ belgeli inşaat yapacaklar.” dedi.

yesil-2.jpg

SEKTÖRDE ELEMAN AÇIĞI VAR

AYİDER Başkanı Şişik, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde Kentsel Dönüşüm Başkanlığı kurulmasının son derece doğru bir adım olduğunu söyleyerek, “Sadece İstanbul’da 1,5 milyon riskli yapıdan bahsediyoruz. Komisyonla kentsel dönüşüm süreci de hızlanacaktır. Sektör son dönemde kalifiye eleman sorunuyla baş başa kaldı. Mimar ve mühendis fazlalığı varken kalifiye eleman açığı var. Kalifiye elemanın belli bir kısmı da deprem bölgesinde çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler