SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Türk Yönetici Cinsiyet Ayrımı Yapan Google’ye Savaş Açtı

Google Cloud'un Türk direktörü olan Ülkü Rowe, teknoloji şirketi Google’nin kendisine karşı cinsiyet eşitsizliği politikası uyguladığı iddiası ile dava açtı. 2018 yılında da çalışanlar cinsiyet ayrımcılığı nedeniyle iş bırakma eylemi gerçekleştirilmişti.

Yayınlanma:
ABONE OL

ABD’nin ünlü teknoloji şirketi Google, kadın çalışanlarına eşitsiz ücret politikası benimsediği iddiaları ile bir kez daha gündem oldu. 2018 yılında Google’nin 20 bin çalışanının cinsel taciz ve eşitsiz ücret skandallarının ardından kadınlar için daha güvenli, daha adil bir iş yeri talebiyle dünya çapında iş bırakma eylemi yapılmıştı.

Ancak bu eylemler sonucunda birçok çalışan ABD’li şirket tarafından çeşitli misillemelere maruz kaldığını belirten ifadeler kullanmıştı. Ayrıca, Google’nin eylemlere rağmen maaş politikasında kadın-erkek eşitliliğini tam olarak sağlamadığı belirtilmişti.

Her ne kadar Google, çalışanları ile anlaşmazlıkları çözmek için tahkim yolunu seçse de, şirketin üst düzey kadın çalışanlarından biri konuyu mahkemeye taşımaya karar verdi.

İLGİLİ HABER İlk Çeyrekteki Hafif Ticari Araç ve Kamyon İhracatında Ana Pazar Birleşik Krallık Oldu
Google Cloud'un Türk direktörü olan Ülkü Rowe, teknoloji şirketi Google’nin kendisine karşı cinsiyet eşitsizliği politikası uyguladığı iddiası ile dava açtı. 2018 yılında da çalışanlar cinsiyet ayrımcılığı nedeniyle iş bırakma eylemi gerçekleştirilmişti.

Eşitsizlik Nedeniyle Mahkemeye Verdi

Google’nin bulut biriminde yönetici olarak çalışan Ülkü Rowe, kendisinin eşit ya da daha az vasıflı erkeklerden daha düşük seviye ve maaşla işe alındığını ve şikayet ettiğinde de Google’nin kendisine misilleme yaparak terfi fırsatlarını reddettiğini ve hatta rütbesini düşürdüğü iddiasını mahkemeye kadar taşıdı.

Ülkü Rowe

Türk yönetici Ülkü Rowe’nın şirket aleyhine başlattığı dava sürecinde eğer son dakikada taraflar arasında bir uzlaşma sağlanamaması durumunda duruşma, teknoloji devinin yöneticilerin maaşlarını nasıl belirlediğine ve uzun süredir bu ayrıntıları halktan gizlemeye çalışan şirkette kimin ilerleyeceğine nasıl karar verildiğine dair ayrıntılı bilgiler kamuoyuna açıklamak durumunda kalacak.

2017 Yılında İşe Alınmıştı

Rowe’nın açtığı davada Google Cloud’un CTO’su Will Grannis ve eski başkanı Tariq Shaukat’in de ifade vermesi bekleniyor.

Google, JP Morgan Chase’in eski CTO’su olan Rowe’u 2017 yılında Google Cloud’da finansal hizmetlerden sorumlu teknik direktör olarak işe aldı. Davaya ilişkin dosyalara göre, Rowe teknik direktör rolleri için işe alınan 17 kişi arasında tek kadındı.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler