SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Günlük Kiralanan Evlere Yeni Düzenleme Kapıda! Milyonluk Ceza

TBMM'nin 1 Ekim itibariyle yasama yılına başlamasıyla beraber günlük kiraya verilen evlere yönelik yasa teklifinin ayrıntıları da netleşmeye başladı.

Yayınlanma:
ABONE OL

Günlük kiralanan evler için yeni yapılan düzenlemenin ayrıntıları netleşmeye başladı. Evini günlük kiraya vermek isteyenlere ruhsat zorunluluğu gelirken kurallara uymayan vatandaşlar için de 1 milyon TL’ye yakın ceza kesilecek.

Ekim ayı içerisinde Meclis’e sunulması planlanan yasayla beraber günlük kiralık evleri kiralayanlar kadar kiraya verenler de sorumlu olacak.

kira-2.jpg

İLGİLİ HABER İsrail’in Gazze’ye Yönelik Saldırıları Protesto Edildi
TBMM'nin 1 Ekim itibariyle yasama yılına başlamasıyla beraber günlük kiraya verilen evlere yönelik yasa teklifinin ayrıntıları da netleşmeye başladı.

Ruhsat Alırken Hangi Şartlar Gerekiyor?

Düzenlemenin hayata geçmesi halinde, günlük kiralanan evlerde yangın merdiveni, yangın raporu belgesi, atık kontrol belgesi zorunlu olacak.

Günlük kiralanan evlerde; bir otel odasında olması gereken malzemelerin günlük kiralık evlerde de bulunması istenecek.

Komşuların hepsinden muvafakatname alınması da zorunlu hale getirilirken, bir apartman sakinin bile itiraz etmesi durumunda günlük kiralama yapılamayacak.

kira-3.jpg

Milyonluk Ceza Gündemde

Kanunun Meclis’ten geçip, Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla beraber günlük ev kiralayanlar kurallara uymadığı takdirde para cezasıyla karşılaşacak.

Daire başına 1 milyon TL ceza uygulanması planlanırken, eksik belge ve kiralamaya devam edilmesi halinde evler mühürlenecek.

Günlük kiralanan evlerde, otellerde de olduğu gibi kiralama yapacak olan kişinin kimlik bilgileri alınıp Emniyet’le paylaşılacak.

Bu işlemlerin kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmesi için e-Devlet’te bir arayüz açılacak, bilgi paylaşımında bulunmayan ev sahipleri de cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalacak.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler