SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Trakya Üniversitesi Dünyanın En Çevreci 255. Üniversitesi Seçildi

Trakya Üniversitesi, dünya genelinde üniversiteleri sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarına göre değerlendiren "UI GreenMetric"in 2023 yılı sonuçlarına göre 255. sırada yer aldı.

Yayınlanma:
ABONE OL

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, sürdürülebilirlikle ilgili konulara dikkat çekerek çevre bilinci konusunda küresel farkındalık oluşturmayı amaçlayan GreenMetric, bu yıl katılımcı 1183 üniversiteyi inceledi.

Dünyanın seçkin üniversiteleri her yıl altyapı, geri dönüşüm, enerji ve iklim değişikliği, su kaynakları, ulaşım ve eğitim olmak üzere 6 ana başlıkta değerlendiriliyor. yükseköğretim kurumlarını her değerlendirme alanı için puanlayarak uluslararası arenada sıralıyor.

Trakya Üniversitesi bu yıl 6 ana başlıktan oluşan sıralamada altyapı ve mevcut yerleşim kategorisinde 1275 puan, enerji ve iklim değişikliği kategorisinde 1135 puan, atık yönetimi kategorisinde 1575 puan, su koruma kategorisinde 600 puan, ulaşım kategorisinde 1435 puan ve eğitim ve araştırma kategorisinde 1500 puan alarak toplamda 7520 puan ile sıralamada yerini aldı.

İLGİLİ HABER İsrail’in Gazze’ye Yönelik Saldırıları Protesto Edildi
Trakya Üniversitesi, dünya genelinde üniversiteleri sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarına göre değerlendiren "UI GreenMetric"in 2023 yılı sonuçlarına göre 255. sırada yer aldı.

Üniversite topladığı puanlarla dünyanın en çevreci 255. üniversitesi oldu.

UI GreenMetric tarafından başlatılan elektronik atık kampanyasına da katılan Trakya Üniversitesi, dünya genelinde kampanyaya katılan 57 üniversite arasında yapılan sıralamada 21. sıraya yerleşti.

GREEN METRİC SIRALAMASI NEDİR?

dunyanin-en-cevreci-255-universitesi-2.jpg

GreenMetric Platformu, 2010 yılında Endonezya Üniversitesi tarafından kurulmuştur. GreenMetric sıralaması, üniversitelerin yeşil kampüs ve sürdürülebilirlikle ilgili mevcut durumlarını ve politikalarını değerlendirmekte ve dünya çapında karşılaştırmaktadır.

Üniversite yöneticilerinin ve paydaşlarının ilgisini çekmek suretiyle küresel iklim değişikliği, enerji ve su tasarrufu, atık geri dönüşümü ve yeşil ulaşım ile mücadeleye daha fazla dikkat gösterilmesini teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler