SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Tarihi Kentler Birliği Bursa’da Kentsel Mirası Koruma Toplantısına Ev Sahipliği Yaptı

Tarihi Kentler Birliği, tarihi kent dokularının ve kentsel kültürel mirasın korunması amacıyla üye belediyeler arasında işbirliği ve deneyim paylaşımını teşvik eden bir platform olarak, son bölge toplantısını Bursa'da gerçekleştirdi.

Yayınlanma:
ABONE OL

Tarihi Kentler Birliği, tarihi kent dokularının ve kentsel kültürel mirasın korunması amacıyla üye belediyeler arasında işbirliği ve deneyim paylaşımını teşvik eden bir platform olarak, son bölge toplantısını Bursa’da gerçekleştirdi. Bu özel etkinliğe ev sahipliği yapma onurunu taşıyan belediye ise Osmangazi Belediyesi oldu.

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde gerçekleşen toplantının açılışında, “Cumhuriyetin 100. yılında Osman Gazi’den günümüze Bursa” teması ele alındı. Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Başkan Yardımcısı ve Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Mithat Kırayoğlu, Tarihi Kentler Birliği’nin 2000 yılında Bursa’da 50 kurucu üye ile kurulduğunu vurguladı.

Üye belediye sayısının 460’ı aştığını aktaran Kırayoğlu, bunun, gurur verici bir gelişme olduğunu ifade etti.

İLGİLİ HABER 16. Uluslararası Tarihi Kent Koşusu Bursa’da Yapıldı
Tarihi Kentler Birliği, tarihi kent dokularının ve kentsel kültürel mirasın korunması amacıyla üye belediyeler arasında işbirliği ve deneyim paylaşımını teşvik eden bir platform olarak, son bölge toplantısını Bursa'da gerçekleştirdi.

Bursa’nın tarihteki yerine değinerek yıllarca yürütülen çalışmalar sonucunda şehrin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındığını belirten Kırayoğlu, “Çok şey kaybettik, çok üzüldük ama Bursa hala ruhaniyetli bir şehirdir.” dedi.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da tarihi eser restorasyon çalışmalarının Osmangazi’de başladığını dile getirdi.

Bu çalışmaların hem Bursa’da şekillendiğini hem de Tarihi Kentler Birliği ile Türkiye’ye yayıldığını kaydeden Dündar, “Bu bölgesel bir toplantı, ÇEKÜL’le eğitim çalışmaları oluyor. 4 bölgeye ayrılıyor Türkiye, bu çerçevede bu faaliyetleri sürdürüyoruz ve hakikaten bu tür toplantılarla ciddi bir bilgi alışverişi oluyor. Bir vizyon gelişiyor. Bu çerçevede her arkadaşımızın, ‘Biz kendi şehrimizde nasıl bu tür bir şey yapabiliriz?’ diye bir düşüncesi oluşuyor.” ifadelerini kullandı.

Dündar, bu kapsamda kentin tarihi hafızasıyla çalışmalarını sürdürdüklerini ve 2000’li yıllardan itibaren çalışmaların yoğunlaştığını bildirdi.

Her çalışmanın diğerini tamamlar nitelikte olduğuna işaret eden Dündar, “Yani bu işin bir kurumsal hafızası vardır. Bu hafıza çerçevesinde projeler gerçekleşir. Tabii bunları yaparken koruma ve kullanma dengesi önemli. Şimdi öyle bir noktaya geliyoruz ki bir yerde bir restorasyon yapıldığı zaman o eski fonksiyonunu aşarak çok farklı boyutlara doğru gidiyor. Bu dengeyi sağlamak da önemli.” diye konuştu.

Osmangazi Belediyesinin restorasyon ve koruma projelerinin de paylaşıldığı toplantı, Merzifon Belediye Başkanı ve ÇEKÜL Encümen Üyesi Alp Kargı’nın değerlendirme konuşmasıyla sona erdi.

Program kapsamında daha sonra Hisar Bölgesi, Üftade Türbesi ve Hanlar Bölgesi’ne teknik gezi düzenlendi.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler