Popüler Kullanıcılar

SAKIZLI VİŞNE REÇELİ YAPMANIN TAM ZAMANI

Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi, baş tacı, ekşi tatlısı vişne reçelini mevsiminde yapmak istiyorsanız şimdi tam zamanı.
tereyağı ve sıcak ekmeğinizi hazırlamayı unutmayın:)

MALZEMELER

- 1kg Vişne
- 900 gr Toz şeker
- 1 adet Limon
- 10 adet Sakız

YAPILIŞI

- Vişneleri saplarından ayırıp süzgeçte soğuk su ile yıkayıp mutfak havlusunun üzerine yayarak suyunu alın.
- Çekirdeklerini çıkarın. Bunun için mutfak malzemeleri satan mağazalardan edinebileceğiniz özel bir aparat var. Bunu satın alabileceğiniz gibi çay kaşının sapının yardımı ile de çekirdekleri çıkarabilirsiniz.
- Çıkardığınız çekirdekleri sakın atmayın. Mutfak havanın eli ile üzerlerine vurarak kırın. Daha sonra çekirdekleri temiz bir mutfak tülbentine alın ve damla sakızları da ilave edip sararak bir bohça yapın.
- Geniş seramik kasenin içerisinde vişne, şeker ve limon suyunu karıştırın. Üzerini kapatarak en az bir saat bekletin.
- Reçel tenceresine tüm hazırlığı boşaltın ve tülbente sardığınız çekirdek ve sakız hazırlığını da içine koyun. Tüm hazırlığı yaklaşık 15 dakika kadar kaynatın.
- Tekrar porselen kaseye alıp üzerini kapatarak bir gece dinlendirin.
- Ertesi gün, reçel hazırlığını süzün ve suyunu kaynatın. Yaklaşık 10 dakika. Üzerinde oluşan köpükleri her defasında kevgirle alın.
- Vişneleri de ekleyip 10 dakika daha kaynatın. Oluşan köpükleri sık sık üzerinden almayı ihmal etmeyin.
- Termometrenizle (105 derce olmalı) ya da soğuk tabak yöntemi ile kıvamını kontrol ettikten sonra reçelinizi ocaktan alabilirsiniz.
- Önceden hazırlanan kavanozlarınıza paslanmaz huni ve kepçe yardımı ile doldurun. Kapaklarını sıkıca kapatın. Nemli bir bezle silip, ters çevirerek ( kapaklar tezgaha gelecek şekilde) soğumaya bırakın.
- Tamamen soğuduktan sonra ışık almayan, kuru bir yerde saklayın.

AFİYET OLSUN.


#visnereceli
#sakizlivisnereceli
#recel
#tatli
#visne
#kahvalti
#evyapimirecel
#dogal

Devamını Oku
Ravda Dogan

Dünyanın en büyük doğalgaz rezervlerinden biri Mısır açıklarında bulundu

Mısır açıklarında çalışmalar yürüten enerji şirketleri tarafından dünyanın en büyük #doğalgaz keşiflerinden birinin yapıldığı ve Mısır hükümetinin söz konusu keşfi duyurmaya hazırlandığı bildirildi.

İtalyan Eni şirketinin işletmeciliğini yürüttüğü #Mısır'ın Akdeniz açıklarındaki Noor sahasında, yaklaşık 2 trilyon 550 milyar metreküplük doğalgaz keşfi gerçekleştirildi.

Bugüne kadar #Akdeniz'de keşfedilen tüm doğalgaz sahalarının toplamından daha fazla rezerve sahip olduğu hesaplanan Noor sahasındaki rezervin, resmi olarak açıklanmasının ardından dünyanın en büyük 10 doğalgaz sahası listesine girmesi bekleniyor.
Noor sahası, Eni şirketinin 2015'te 850 milyar metreküp ile Akdeniz'deki en büyük doğalgaz keşfini yaptığı Zohr sahası ile aynı blokta bulunuyor. Shorouk adı verilen blokun işletmeciliğini İtalyan Eni şirketi yapıyor.

Devamını Oku
Dünyanın en büyük doğalgaz rezervlerinden biri Mısır açıklarında bulundu