Coronavirus (Covid-19)

  • 21,102,920Coronavirus Vaka Sayısı
  • 758,036Ölü Sayısı
  • 6,394,198Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 14:35

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

Gönül Verdim Canım Koydum Yoluna - 2020 'nin En Müthiş Şarkısı

Gönül Verdim - 2020 'nin En Müthiş Şarkısı
Beste : Hüseyin İPEK
Güfte : Muharrem ÖZTÜRK
Düzenleme : Yıldıray GÜRGEN
Hicaz Şarkı

Gönül Verdim
Gönül verdim, canım koydum yoluna
Bir tebessüm, bir tatlı söz görmedim.
Niceleri gelip geçti ömrümden
Hiç birini senin kadar sevmedim.

Her şarkıda, her şiirde adın var
Her lokmada, her yudumda tadın var.
Biçareyim, her köşede yâdın var.
Nefesmişsin, yokluğunu bilmedim

Düşer miydim başım alıp yollara
Girer miydim mecnun gibi çullara
Garip baktım, sevda bilmez kullara
Ecel gibi, senden sonra gülmedim.

Muharrem Öztürk

#muhozt
@muhozt

Devamını Oku

Bir Kağıt Bir Kalem Aldım Elime (Ahım Çıkmadı)

Beste : Hüseyin İPEK
Güfte : Muharrem ÖZTÜRK
Düzenleme : Yıldıray GÜRGEN
Solist : Hüseyin İPEK

Bir kağıt bir kalem aldım elime
Yazacak bir çok şey geldi dilime
Düştü gönül yine bu kördüğüme
Dilim düğümlendi ahım çıkmadı

Dedim başlayayım gönül telinden
Dökülen satıra düşen dilimden
Hatıramda kalsın en sevdiğimden
Dilim düğümlendi ahım çıkmadı

Yeterdi katresi geldi kendi kendisi
Gönlümün sultanı son efendisi
Viran sarayımın nev mühendisi
Dilim düğümlendi ahım çıkmadı

Muharrem ÖZTÜRK

#muhozt
@muhozt

Devamını Oku

Bilemem Ne Zaman Nerede Biter ? - Beste : Hüseyin İPEK - Güfte : Muharrem ÖZTÜRK

Yalan Bu Dünya

Beste : Hüseyin İPEK
Güfte : Muharrem ÖZTÜRK
Desteklerini esirgemeyen Yönetmen Deniz DENİZCİLER ve düzenlemesini yapan üstad Yıldıray GÜRGEN ' e teşekkürler.

Bilemem ne zaman nerede biter.
Ömür dediğimiz şu kısa rüya
Gözleri doyurur bir avuç toprak
Bitmeyen hevesle kalır bu dünya

Albümlere kalan hatıra olur
Vazgeçilme olan unutturulur
Unutamam diyen bir neşe bulur
Sözleri dilinden alır bu dünya

Hâlbuki her şey emanet ona
Kandıkça bağlanır ümitle buna
Farketmez haliyle giderken sona
Benim için varki sanır bu dünya

Muharrem ÖZTÜRK
#muhozt
@muhozt

Devamını Oku

Duygusuz Nesil Tehlikesi - Doğan ceylan

Duygusuz Nesil Tehlikesini Eğitim Müfettişi gayet güzel açıklamış. Bize de dinlettirmek düştü.

#muhozt @muhozt

Sağlıkçılar - Beste

Bu zorlu süreçte gösterdikleri devlet adamlığı amme hizmeti , gönül adamlıkları için başta Cumhurbaşkanımız Sayın R.Tayyip Erdoğan Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca ve Kendi canlarını önemsemeyip , kendi konforlarını önemsemeyip bizim sorumsuzluklarımıza ,kurallara riayetsizliklerimize rağmen gösterdikleri insan üstü çabalar için sağlık çalışanlarımıza teşekkürümüzdür.

Söz : Cemalettin TURAN

Beste : Hüseyin İPEK

İcra Eden : Hüseyin İPEK

Teknoloji : Muharrem ÖZTÜRK

#muhozt @muhozt

Devamını Oku

Hayat Eve Sığar

Cemalettin Turan'ın sözlerini yazdığı Nihavend besteyi bestekârı Hüseyin İpek sesinden dinliyoruz. #muhozt @muhozt #hüseyinipek #cemalettinturan #hayatevesigar #evdekal

Peygamber Efendimizin Hasırı . İlk Kez Göreceksiniz

Mescidi Nebevi'nin içinde Kutsal Emanetler bölümünde Hz. Osman zamanından kalma Kur'anı Kerimler , deriye ağaca yazılan örnekler, yazım araçları ve Peygamber Efendimizin üzerine yattığı söylenen hasırın bir parçası mevcuttur.

Masjeed Nabawi "Holy Relics" Section Hz. Examples of the Holy Quran written on leather and trees in the Ottoman period. Writing pen samples. you will first time see : Hz. It is part of Muhammad's wicker.

Masjid Nabi Bagian "Relik Suci" Hz. Contoh-contoh Alquran ditulis di atas kulit dan pohon-pohon pada periode Ottoman. Menulis sampel pena. untuk pertama kalinya Anda akan melihat: Hz. Bagian dari rattan Muhammad.

Bir gün Hazret-i Ömer (r.a.), Peygamber Efendimiz’in hane-i saadetlerine gelmişti. Odanın içine şöyle bir göz gezdirdi. Her taraf bomboştu. Evin içinde hurma yapraklarından örülmüş bir hasır vardı. Allah Rasulü onun üzerine yaslanmıştı. Kuru hasır, Hazret-i Peygamber (s.a.v.)’in mübarek teninde izler bırakmıştı. Bir köşede bir ölçek kadar arpa unu vardı. Onun yanında da, çivide asılı eski bir su kırbası duruyordu. Hepsi bu kadardı!.. Arabistan Yarımadası’nın Fahr-i Kainat Efendimiz’e tabi olduğu bir günde, O’nun dünyaya ait mal varlığı bunlardan ibaretti. Hazret-i Ömer (r.a.) bunu görünce, içini çekti. Kendini tutamadı, gözleri doldu ve ağlamaya başladı. Peygamber Efendimiz (s.a.v.): ‘’Niçin ağlıyorsun ey Ömer’’ diye sordu. O da: ‘’Niçin ağlamayayım ya Rasulallah! Kayser ve Kisra dünya nîmetleri içinde yüzüyor! Allah’ın Rasulü ise kuru hasır üzerinde yaşıyor!..’’ dedi. Efendimiz (s.a.v.), Hazret-i Ömer’in gönlünü aldı ve: ‘’Ağlama ey Ömer! Dünyanın bütün nimet ve zevkleri onların, ahiretin de bizim olmasını istemez misin!.’’ buyurdu.

#muhozt @muhozt #mescidinebi #mescidinebevi #medine #mekke #kutsalemanetler

Devamını Oku

Aliya İzzetbegovic

Aliya İzzetbegoviç 8 Ağustos 1925 tarihinde Bosanski Samac kasabasında doğdu. Saraybosna'da bir Alman lisesinde eğitim gördü. 

Lise çağında üstün kabiliyetleriyle ve İslami konulara ilgisiyle öne çıktı. O dönemde arkadaşlarıyla birlikte dini konuları tartışmak amacıyla Müslüman Gençler Kulübü'nü kurdu. Kulüp kısa sürede büyüyerek bir yardım derneğine dönüştü. Özellikle 2. Dünya Savaşı zamanında ihtiyaç sahiplerine büyük yardımlar yapıldı.

O dönemdeki komünist rejimin ülke yönetimini ele geçirmesiyle birlikte dinlerin toplumsal hayattaki varlığı giderek azaltıldı. İzetbegoviç,İslami görüşü savunduğundan ve ateizme karşı olduğundan mevcut yönetimin hedefi haline geldi. Bu sebeple beş yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Aliya İzetbegoviç'in sıkıntıları 1953 yılında iktidara gelen Tito zamanında katlanarak arttı. Ancak 1974'te hazırlanan yeni bir anayasayla bazı geleneksel İslami kurumların yeniden işlev kazanmasına imkan sağladı. Bu olayın üzerine bazı camiler ve medreseler yeniden hizmete açıldı. 

1980'de Devlet Başkanı Tito'nun ölümüyle federasyon Cumhurbaşkanlığı konusunda bir anlaşmazlık ortaya çıktı. Bunun üzerine altı federal eyaletin her birinin Cumhurbaşkanının sırayla bir yıl federasyon Cumhurbaşkanlığı yapması üzere anlaşma sağlandı. Bu gelişmeyle birlikte ülkede kısmen bir demokratikleşme sürecine girilmiş oldu.

İzetbegoviç'in oğlu bu ortamdan yararlanarak babasının makalelerini bir kitapta toparlayıp, 1983'te "İslamî Manifesto" adıyla yayınladı. Kitabın yayınlanması geniş çapta bir yankı uyandırdı. Mevcut rejim bu gelişmeye tahammül edemeyerek İzetbegoviç'i Avrupa'nın ortasında İslam Cumhuriyeti kurmak istemesiyle suçlayarak, 14 yıl hapis cezasına mahkum edildi. Daha sonra Yargıtay kararıyla hapis cezası 11 yıla indirildi. 1988'de çıkarılan bir afla da serbest bırakıldı. İzetbegoviç tahliye olduğu dönemde dünyada bulunan komünist rejimler çöküş içerisine girmişti.

Bu dönemde Demokratik Eylem Partisi'ni kurdu. Parti, 5 Aralık 1990 tarihinde Bosna'da gerçekleştirilen Genel Seçimleri kazandı ve İzzet Begoviç ülkenin Cumhurbaşkanı oldu. Ancak 14 Mart 1996' hastalığı sebebiyle görevini bırakmak zorunda kaldı.

1990'lı yıllarda Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti içinde bir bağımsızlık hareketi içerisine girdi. Bosna-Hersek de 1 Mart 1992'de gerçekleştirdiği referandum sonrasında bağımsızlığını ilan etti. Fakat Sırplar hemen arkasından Bosna yönetiminde söz sahibi olan Müslümanlara karşı savaş açarak katliama başladılar.

Hırvatistan ve Slovenya'nın bağımsızlık mücadelesine destek veren Avrupa Birliği ve ABD, Bosna-Hersek'i Sırp saldırıları karşısında yalnız bıraktılar. Müslümanlar bu savaşta askeri açıdan oldukça zayıf bir konumdaydılar. Bu yüzden Sırplar Bosna'nın önemli şehirlerini işgal ettiler. Ayrıca Sırplar ele geçirdikleri bölgelerde büyük katliamlar gerçekleştiriyorlardı. Özellikle camileri ve İslamî izler taşıyan tarihî eserleri tahrip ediyorlardı. 

1995 yılında ABD'nin zoruyla imzalatılan Dayton Anlaşması'yla savaş sona erdi. Savaşın sonucunda 250 bin insan hayatını kaybetmiş, 1 milyondan fazla insan da mülteci konumuna düşmüştü.

Bosna-Hersek topraklarının  % 51'i Müslümanlara ve Hristiyan Hırvatlara, % 49'u da Sırplara verildi. Ülkenin yönetimi de bu üç halk arasında paylaştırıldı. Bunun yanında Amerika Birleşik Devletleri, Müslümanlara ellerindeki silahları imha etmelerini ve ABD patentli silahları, yedek parçasız bir şekilde satın almalarını şart koştu. Aliya İzzetbegoviç bu olaydan ülkesini en az zararla kurtarmaya çalıştı.

19 Ekim 2003 tarihinde Saraybosna'da vefat eden Aliya İzzetbegoviç, yaşamı boyunca birçok eser yazdı.

"Vasiyetimdir, beni şehitlerimin yanına gömün"
Saraybosna şehir merkezindeki Kovaçi Şehitliği'nde, Bosna Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç'in kabri, Bosna Savaşı sırasında şehit olan askerlerin mezarlarının arasındaki kubbe şeklindeki yapıda yer alıyor. Şehitliğin yanında Osmanlı mezarları da bulunuyor.

 

Savaş sırasında hayatını kaybeden Bosnalılar, Sırp keskin nişancılarının ateşinden korunmak amacıyla gece vakti bu şehitliğe defnedildi.

Aliya İzzetbegoviç'in, "Vasiyetimdir, beni şehitlerimin yanına gömün. Benim yanım onların yanıdır. Beni ayrı bir yere defnetmeyin, zira benim ziyaretime gelenler onlardan da dualarını esirgemesin, mahzun kalmasınlar." sözü üzerine vefatının ardından naaşı buraya defnedildi.

Müslüman mezarlarının yanında göze çarpan Hristiyan mezarları da yaşanan dram karşısında kayıtsız kalamayan ve Boşnaklarla aynı saflarda savaşan Hıristiyanlara ait mezarlar olarak şehitlikte yer alıyor.

 

 

ESERLERİ

- İslam Manifestosu

- İslam Deklarasyonu ve İslamî Yeniden Doğuşun Sorunları

- Doğu ve Batı Arasında İslam

- Tarihe Tanıklığım

 

SÖZLERİ

Hayvanlar açken tehlikeli olur. İnsanlarsa tokken tehlikeli oluyorlar.

Din ahlaktır; onu hayata geçirmek ise terbiyedir.

Biz de zalimlerden olursak, zulme karşı savaşmamızın bir anlamı kalmaz. Kitaba uyacağız. 

Bir şahsın yüceltilmesi hadisesi, geçmişte ve bugün var ama İslam'a kesinlikle yabancıdır! Çünkü bu bir çeşit putçuluktur! 

Çok yaşadım ve çok yoruldum. Şimdi sevgilime kavuşmak istiyorum.

Özgürlük verilmez, alınır. 

Kur'an ve İslam sadece hocalara bırakılmayacak kadar önemlidir.

İyi insan olmadan iyi Müslüman olamayız.

Biz ölüyoruz ama onlar da kazanmıyorlar.

İlimle din, birbirinden ayrıldığı takdirde, din insanları geri kafalılığa, ilim ise ateizme sürükler. 

Düşmanına benzediğin zaman, savaşmanın anlamı kalmaz. 

Bu adil bir barış olmayabilir; fakat süren bir savaştan daha iyidir.

Bütün yücelik ve şükran Allah'a aittir ve insanların gerçek kalitesini ancak Allah tespit edebilir.

Ben Müslümanım ve Müslüman olarak kalmaya kararlıyım. Bu hayatımın sonuna kadar böyle devam edecek. Çünkü İslam benim için iyi ve asil olmanın en doğru ifadesidir.

Olduğunuz gibi kalın. Dininizi, milliyetinizi koruyun. Kimliğinizi kaybetmenin bedeli köleliktir.

Müslümanlar, hayatta nasıl uygulanacak sorusundan kaçmak için Kur'an'ın nasıl okunması gerektiği hususunda geniş bir ilim ürettiler.

Bazıları dini bağlılıklarının kendilerini tefekkürden azade kıldığına inanırlar.

 

#aliyaizzetbegovic
#muhozt
#sarajevo
#bosnia

Devamını Oku
Aliya İzzetbegovic Aliya İzzetbegovic Aliya İzzetbegovic Aliya İzzetbegovic Aliya İzzetbegovic Aliya İzzetbegovic Aliya İzzetbegovic Aliya İzzetbegovic Aliya İzzetbegovic Aliya İzzetbegovic