SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Şiddet Nedeniyle 1 Milyon Öğrenci Okullarına Dönemiyor

Burkina Faso'da 1 milyondan fazla öğrencinin, şiddet ve güvensiz ortam nedeniyle sınıflarına dönemediği bildirildi.

Yayınlanma:
ABONE OL

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Burkina Faso’da şiddet ve güvensizlik nedeniyle 1 milyondan fazla öğrencinin okullarına dönemediğini bildirdi. Yeni eğitim öğretim yılı başladığında, ülkedeki yaklaşık 6,100 okulun dörtte birinin kapalı olduğu belirtildi.

Şiddet olayları nedeniyle 1 milyondan fazla çocuğun okula gidemediği ve 31 bin öğretmenin işsiz kaldığı kaydedilen açıklamada, yüzlerce okulun da evinden olan aileler için barınak olarak kullanıldığı belirtildi.

5,5 milyon kişinin insani yardıma ihtiyaç duyduğu ülkede, evinden olanların sayısı 2 milyonun üzerinde.

İLGİLİ HABER Avustralya’da 6 Kişiyi Bıçaklayarak Öldüren Saldırganın Kadınları Hedeflediği Belirlendi
Burkina Faso'da 1 milyondan fazla öğrencinin, şiddet ve güvensiz ortam nedeniyle sınıflarına dönemediği bildirildi.

Ülkedeki güvenlik sorununu gerekçe göstererek Eylül 2022’de darbe yapan geçiş hükümetinin Cumhurbaşkanı İbrahim Traore, dün ülkede güvenlik tam anlamıyla sağlanana kadar seçimlere gidilmeyeceğini söylemişti.

Traore, cumhurbaşkanı olarak yemin ettiğinde ülkedeki güvenlik durumunu 2-3 ay içinde düzeltme sözü vermiş ve seçimlerin Temmuz 2024’te düzenleneceğini duyurmuştu.

Batı Afrika’da Sahel kuşağında yer alan 22 milyon nüfuslu Burkina Faso, Mali ve Nijer ile “Liptako Gourma” isimli ortak bir sınır hattını paylaşıyor.

Almanya’nın yüzölçümünden büyük olan Liptako-Gourma’da El Kaide ve DEAŞ bağlantılı terörist gruplar sık sık saldırı düzenliyor.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler