SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Mars’ta Organik Molekül Keşfedildi

Yayınlanma:
ABONE OL

Science News internet sitesi tarafından yapılan haberde canlı sistemlerde bulunan karbon ve hidrojenden oluşan organik moleküllerin, Mars’ta daha önce yaşam olabileceğine ilişkin ipuçları sunuyor.

NASA’nın Perseverance keşif aracının bulduğu organik moleküller, Mars’ta yaşamın yapı taşı olarak değerlendirirken, aynı zamanda gezegende daha karmaşık bir jeokimyasal döngünün var olabileceği öngörüyor.

Molekülün oluşum sürecine ilişkin farklı hipotezler olmasına rağmen, araştırmacılar henüz organik moleküllerin hangi tür olduğunu kesin olarak tespit edememiş durumdadır.

Karbonun keşfi, Mars’ta yaşam ihtimalini ortaya koyarken, aynı zamanda biyolojik olmayan süreçlerle de oluşabileceği ihtimali de değerlendiriliyor. Daha önce de bahsedildiği gibi, Mars’ın Gale Krateri’nde de organik molekül tespit edilmişti.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler