Coronavirus (Covid-19)

  • 19,804,408Coronavirus Vaka Sayısı
  • 729,586Ölü Sayısı
  • 6,353,636Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 05:45

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

2019 AYT Uzman Yorumları ve AYT Cevap Anahtarı 2019

2019 #AYT Uzman Yorumları ve #AYT Cevap Anahtarı 2019

2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) dün ülke genelinde adayların katılımıyla gerçekleştirildi. Bugün ise yani 16 Haziran 2019 tarihinde ise #YKS ‘nin ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) sınavı ÖSYM tarafından 1 milyon 985 bin 689 öğrencinin katılımıyla yapıldı. AYT sınavında öğrencilere Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 Toplam 40 Soru, Matematik Toplam 40 Soru, Fen Bilimleri Toplam 40 Soru ve  Sosyal Bilimler 2 Toplam 40 Soru yöneltildi. 2019 AYT ‘nin sona ermesiyle birlikte adaylar sınav soru ve cevaplarını araştırmaya başladı. 16 Haziran 2019 AYT kolay mıydı yoksa zor muydu? Adayların yorumları neler? Tüm bu soruların cevaplarını ösymLi.com olarak sosyal medya ve çeşitli forum sitelerindeki paylaşımları derleyerek sizler için hazırladık.

16 Haziran 2019 AYT Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 Soru ve Cevapları Aday Yorumları

 

16 Haziran 2019 Alan Yeterlilik Testi (AYT) Matematik Soru ve Cevapları Aday Yorumları

 

16 Haziran 2019 Alan Yeterlilik Testi (AYT) Fen Bilimleri Soru ve Cevapları Aday Yorumları

 

16 Haziran 2019 Alan Yeterlilik Testi (AYT) Sosyal Bilimler 2 Soru ve Cevapları Aday Yorumları

 

Sözel puan türünde puanınızın hesaplanması için hangi testleri çözmeniz gerekiyor?

TYT+Sosyal Bilimler 1 +Sosyal Bilimler 2 testelerini çözen adayların puanları hesaplanacaktır.

 

 

Eşit Ağırlık puan türünde puanınızın hesaplanması için hangi testleri çözmeniz gerekiyor?

TYT+Matematik+Sosyal Bilimler 1 testelerini çözen adayların puanları hesaplanacaktır.

 

 

Sayısal puan türünde puanınızın hesaplanması için hangi testleri çözmeniz gerekiyor?

TYT+Matematik+Fen Bilimler testelerini çözen adayların puanları hesaplanacaktır.

 

 

DİL puan türünde puanınızın hesaplanması için hangi testleri çözmeniz gerekiyor?

TYT+DİL  testelerini çözen adayların puanları hesaplanacaktır.

Devamını Oku
2019 AYT Uzman Yorumları ve AYT Cevap Anahtarı 2019

2019 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM-YÖK)

2019 YKS (#TYT-#AYT) Konuları ve #Soru Dağılımları (ÖSYMLİ)

 

 

Merhaba ÖSYMli ailesinin değerli üyesi, sizlere bu konumda 2018-2019 YKS’de çıkacak konular ve soru sayıları hakkında bilgi vereceğim. Öncelikle #YKS Nedir? onu bir hatırlayalım. Eski sistemde YGS ve LYS vardı ancak bu kaldırıldı. Yerine gelen sistemin adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı oldu. Bu sınav ise iki oturumdan oluşmaktadır.

 

 

I. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT)

 

 

II. Oturum Alan Yeterlilik Testi (AYT)

 

 

Artık ayrıca mart ayında sınav yapılmayacaktır. Sınavlar 15 Haziran ve 16 Haziranda yapılacaktır. Gelelim YKS (TYT-AYT)’de hangi dersten kaç soru çıkacak sorusuna. Öncelikle TYT sınavında 40 Temel Matematik, 40 Temel Türkçe, 7 fizik, 7 kimya, 6 biyoloji ayrıca 5 din, 5 felsefe, 5 tarih ve 5 coğrafya olmak üzere toplam 120 soru sorulacak. Bu sınavda eski adıyla LGS olan sınava çıkan konulardan sorulacaktır. TYT sınavından bir gün sonra 24 Haziranda ise AYT Alan Yeterlilik Testi uygulanacaktır. Bu sınavda 40 Matematik, 40 Fen Bilimleri, 40 Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 ve 40 Sosyal Bilimleri 2 testi karşımıza çıkacak. 

 

2019 YKS(AYT-TYT) Kaldırılan Konular Neler?(ÖSYM)

 

Temel Yetenek Testi TYT Testleri ve Konuları

 

 

2019 YKS – TYT TÜRKÇE KONULARI

2019 YKS – TYT MATEMATİK KONULARI

2019 YKS – TYT GEOMETRİ KONULARI

2019 YKS – TYT FİZİK KONULARI

2019 YKS – TYT KİMYA KONULARI

2019 YKS – TYT BİYOLOJİ KONULARI

2019 YKS – TYT TARİH KONULARI

2019 YKS – TYT COĞRAFYA KONULARI

2019 YKS – TYT FELSEFE VE DİN KÜLTÜRÜ KONULARI 

 

 

YKS Puanınızı Hesaplamak İçin Tıklayınız

 

 

Alan Yeterlilik Testi AYT Testi ve Konuları

 

2019 YKS – AYT MATEMATİK KONULARI

2019 YKS – AYT GEOMETRİ KONULARI

2019 YKS – AYT FİZİK KONULARI

2019 YKS – AYT KİMYA KONULARI

2019 YKS – AYT BİYOLOJİ KONULARI

2019 YKS – AYT EDEBİYAT KONULARI

2019 YKS – AYT COĞRAFYA-1 KONULARI

2019 YKS – AYT TARİH KONULARI

2019 YKS – AYT COĞRAFYA-2 KONULARI

2019 YKS – AYT FELSEFE GRUBU VE DİN KÜLTÜRÜ KONULARI

2019 YKS – AYT YABANCI DİL KONULARI

 

 

2019 YKS(AYT-TYT) Kaldırılan Konular Neler?(ÖSYM)

Devamını Oku
2019 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM-YÖK)

KANLI AY TUTULMASININ BURÇLARA VE DEPREME ETKİSİ

Astrologlara göre kanlı ay tutulmasının etkisi güçlü ve uzun süreceğinden 4-5 ay içersinde  daha çok tam olarak gözlenebilen  yerlerde deprem,sel,tsunami olası doğa olaylarının görülmesi muhtemel....Aynı gece Yüzyılın en uzun ay tutulmasını ve Mars ın dünya ya hem en yakın hem de en parlak halini üstelik meteor yağmurunu aynı anda izleyebileceğiz.

 

BURÇLARA ETKİSİ 

 

Kova burcunda gerçekleşeceğinden ötürü en çok etkilenecek olan burç ise Kova belli başlı sarsıntılar yaşayabilir ummadığınız kişilerden beklenmedik davranışlar görebilirsiniz.

 

Koçlar ;ötelemiş olduğunuz bir takım kararları artık zamanı diyip uygulamaya geçebilirsiniz.Aile içinde ya da çevrenizde bir takım olumsuzluklar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Boğalar; sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.Hayatınızda yeni başlangıçlar olabilir.Aile bireyleri ile ciddi anlamda sorunlar çıkabilir hazırlıklı olun.

 

İkizler; aşk hayatınızda yeni başlangıçlar olacak,platonik diye düşündüğünüz aşkınızın öyle olmadığını görebilirsiniz.Yeni arkadaşlıklar edinebilir uzun süren dostluklar  kazanabilirsiniz.

 

Yengeçler; her zaman olduğu gibi duygusallık yine ön planda, kimsenin sizi üzmesine fırsat vermeyin, kararlı olun ve fedakarlıktan bu dönemde kaçının.

 

Aslanlar;inişli çıkışlı günler sizi bekliyor olacak çok fazla kendinizden ödün vermeyin.İş hayatınızda olumlu değişiklikler sizi bekliyor olacak iyi değerlendirmelisiniz.

 

Başaklar; bu dönemde tüm negatif düşünceleri bırakıp pozitife dönün çünkü herşeyin güzel olacağı bir dönemdesiniz.Artık üzülmek yok mutlu olmak var. 

Teraziler; yaşantınızda bir takım değişiklikler yapabilirsiniz, iş değişikliği ev değişikliği gibi bu dönem teraziler için tam bir değişim dönemi ! Değişiklikler kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

 

Akrepler;uzun zamandır uğraş içerisinde oldukları konulara nokta koyma zamanı içinizden nasıl geliyorsa öyle davranın.Kariyeriniz için harika bir dönem sizi bekliyor

 

Yaylar; son günlerde yaşanan tatsızlıklar son bulacak yüzünüz gülecek yalnız aile fertlerinden biri  canınızı sıkabilir fırsat vermeyin.

 

Oğlaklar; maddi açıdan rahatlayacağınız bir döneme gireceksiniz bu da sizi oldukça rahatlatacaktır.Mekan değişikliği size iyi gelecektir.hemen plan yapmaya başlayın.

 

Balıklar; duygusallık tavan yapacak ve yine üzülen taraf siz  olacaksınız o yüzden bu dönemde duygusal davranmayın biraz mantığınız ile hareket ediniz.Bu şekilde davranırsanız rahatlama dönemine geçebilir rahat nefes alabilirsiniz. #kanlıay#aytutulması#burç#astroloji#burçlaraetkisi

Devamını Oku

ÖSYM Başkanı: YKS, gerçekleştirdiğimiz en büyük sınav organizasyonuydu

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) lojistik olarak ÖSYM tarihinde bir hafta sonunda gerçekleştirdiği en büyük sınav organizasyonu olduğunu belirterek, "Her iki oturum da tüm sınav merkezlerimizde sorunsuz bir şekilde tamamlandı" dedi.
TYT oturumuna 2 milyon 381 bin 784 adayın, bugünkü #AYT oturumuna ise 2 milyon 19 bin 853 adayın başvurduğuna işaret eden Özer, "Bu sınav, şu ana kadar lojistik olarak #ÖSYM’nin tarihinde bir hafta sonunda gerçekleştirdiği en büyük sınav organizasyonuydu. Her iki oturum da tüm sınav merkezlerimizde sorunsuz bir şekilde tamamlandı. Böyle bir sınavı tüm paydaşlarımızla birlikte başarılı bir şekilde tamamlamış olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Sınav sonuçlarının tüm öğrencilerimize ve değerli ailelerine hayırlı olmasını diliyorum" değerlendirmesinde bulundu.
ÖSYM Başkanı Özer, #YKS'nin tüm oturumlarının soru kitapçıklarını ve cevap anahtarlarının bu akşam ÖSYM internet sitesinden yayımlanacağını sözlerine ekledi.

Devamını Oku
ÖSYM Başkanı: YKS, gerçekleştirdiğimiz en büyük sınav organizasyonuydu