Coronavirus (Covid-19)

  • 12,522,173Coronavirus Vaka Sayısı
  • 559,836Ölü Sayısı
  • 4,664,850Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 22:00

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

Theresa May arabada kilitli kaldı

Brexit taslak anlaşmasını parlamentodan geçiremeyeceğini anlayınca oylamayı erteleyen İngiltere Başbakanı, yeniden müzakereye ikna için AB liderleriyle görüşme turuna çıktı. Merkel kendisini beklerken kısa bir süre arabada kilitli kalan May, AB'den de "Anlaşma yeniden müzakere edilmeyecek" yanıtını aldı.

İngiltere'nin (Britanya) Avrupa Birliği'nden (AB) çıkış sürecinin (Brexit) çıkmaza saplanmasını simgeleyen sahneler, İngiltere Başbakanı Theresa May'in Berlin ziyaretine damga vurdu.

AB ile uzun pazarlıkların ardından vardığı Brexit taslak anlaşmasını parlamentodan geçiremeyeceğini anlayınca bugün için planlanan oylamayı erteleyen May, AB liderlerini yeniden müzakereye ikna edebilmek için Avrupa turuna çıktı.

Halk nezdinde kabul görmeyen ve kendi partisinde isyan çıkaran anlaşmada değişiklik peşinde koşan ama AB yetkililerinden yeşil ışık alamayan May, dün ilkin Lahey'de Hollanda Başbakanı Mark Rutte, ardından Berlin'de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile biraraya geldi.

'AB'nin fiili lideri' konumundaki Merkel başbakanlığın kapısına çıkıp kırmızı halıda durarak May'in çıkışını beklerken, İngiltere Başbakanı makam aracında mahsur kaldı.


Merkel'in şaşkın bakışları arasında biri kadın biri erkek iki yardımcı kapıyı açabilmek için kolu çekiştirip düğmeleri kurcaladı. Kısa bir uğraşının ardından kapı açıldı ve May dışarı çıktı.

Nitekim #Brexit çıkmazından kolay kolay çıkılacağa benzemiyor.

Avam Kamarası'nda Brexit anlaşması oylamasını ertelemesi yüzünden güvensizlik oylamasıyla devrilme riskiyle karşı karşıya olan May'in anlaşmada değişiklik talebine AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker kısa yoldan kırmızı kart çıkardı.

May daha yollara düşmemişken dün Tusk'tan "Brexit anlaşmasını tedbir maddesi dahil olmak üzere yeniden müzakere etmeyeceğiz" resti geldi.

Devamını Oku
Theresa May arabada kilitli kaldı

Türkiye, İngiltere’nin Yeni Ortağı mı Olacak? -video-

Türkiye, AB’den ayrılmak üzere olan İngiltere’nin yeni ortak arayışlarında bir hedef. Gelecekte iki ülke ilişkilerinin nasıl olacağı statükoya ve bazı değişkenlere bağlı #brexit

Türkiye, İngiltere’nin Yeni Ortağı mı Olacak? -video-

Brexit İngiltere’de Mağaza Kapattırıyor -video-

İngiltere perakende sektöründe alarm zilleri çalıyor. Zira gelen veriler pek parlak değil. 2018’in ilk altı ayında ülkenin en kalabalık 500 ana caddesinde bin 123 mağaza iflas etti. Yılın ikinci yarısından beklentiler ise daha karamsar #Brexit #videohaber

Brexit İngiltere’de Mağaza Kapattırıyor -video-

AB Liderleri Brexit için 25 Kasım'da toplanıyor

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, "Brexit anlaşmasını tamamlamak ve resmi hale getirmek için 25 Kasım'da AB Liderler Zirvesi yapılacak" dedi.

Tusk, #AB ile İngiltere arasında #Brexit anlaşma taslağı üzerinde uzlaşı sağlanmasının ardından Brüksel'de basın toplantısı düzenledi.

#İngiltere'nin AB'den ayrılmasının 'kayıp-kayıp' durumu olduğunu söyleyen Tusk, Brexit müzakerelerinin ortaya çıkacak hasarı kontrol altına almak amacıyla gerçekleştirildiğini söyledi.

Tusk, AB üyesi 27 ülkenin anlaşmayı değerlendirmeye başladığına dikkati çekerek, "Olağanüstü bir gelişme yaşanmaması halinde, Brexit anlaşmasını tamamlamak ve resmi hale getirmek için 25 Kasım'da AB Liderler Zirvesi yapılacak" diye konuştu.

Devamını Oku
AB Liderleri Brexit için 25 Kasım'da toplanıyor