Coronavirus (Covid-19)

  • 180,151,331Coronavirus Vaka Sayısı
  • 3,902,539Ölü Sayısı
  • 11,341,946Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 23:25

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

KOMPLO TEORİLERİ BİR KENARA ATILMAMALI

Neyin ne olduğu da ne olmadığı da belli değil! ARK.

***

Kalp cerrahı Dr. Bülent Polat' ın tivit dizileri:

BİRÇin Wuhan kentinde başlayıp yayılan bu #coronavirus salgınıyla ilgili enfeksiyon uzmanları ve sağlık kuruluşları virüsün özellikleri, hayvandan insana geçme ve mutasyon geçirmesi, yayılım ihtimalleri, riskleri, alınacak önlemler gibi konularda ayrıntılı açıklama yapıyorlar.

İKİ: Uzmanların bütün bu konularda toplumu aydınlatma çabalarına karşın salgının nasıl başladığı bilinmiyor. Böyle bilinmezlik olunca da #komploteorileri yaygınlaşıyor doğal olarak. Bu komplo teorilerini 3 ana grupta toplayabiliriz:

ÜÇ: 1-Wuhan’da hayvan pazarında satılan ve Çin halkının severek yediği yarasa, yılan gibi hayvanlarda bulunan virüs insanlara sıçradı, bulaştı ve salgına neden oldu. Çünkü ilk kez bu pazar çalışanlarında görüldüğünü açıklamış Çin’li yetkililer. -Kanıt var mı? -Yok, diyollaa:)

DÖRT: 2-Wuhan kentinde sadece hayvan pazarı yok, ayrıca Çin’in en büyük Virüs laboratuarı ve araştırma merkezi de var (Wuhan Institute of Virology). En ağır patojen virüsler ve genetik yapıları üzerinde çalışan bir merkez. Buradan yayılmış olabilir: a)Yanlışlıkla, b)Bilinçli bir saldırı.

BEŞ: 3-Dünya hakimiyeti için Çin’i kendisine en büyük rakip gören ve bu yüzden de gerek vekalet savaşları gerekse ticaret savaşları yoluyla her platformda mücadele eden ABD, gizli servisleri aracılığıyla böyle bir #biyolojik savaş uyguluyor olabilir. Çin’in zayıflatılması ana amaç.

ALTI: Bunlar medyada yaygın olarak dile getirilen en başlıca senaryolar. Ancak bu kadar bilinmezlik içinde her türlü akıl yürütme, fikir jimnastiği olması doğaldır, komplo teorisi diyerek kenara atılmamalı. -Doğruluk dereceleri açısından birinin diğerine üstünlüğü var mı? -Yok.

 

YEDİ: ABD medyasında çok yaygın bu komplo teorileri. Orada, Çin’in biyolojik savaş için Wuhan Virüs Laboratuarında çalışırken ürettiği virüsün dışarı yayılması şeklinde bir teori hakim.

Kaynak: https://twitter.com/drbulentpolat/status/1223263679250161664?s=20

***

BİR: Bütün dünya bir yandan aşı ve tedavi konusunda uğraşırken diğer yandan da bu COVID pandemisinin nereden ve nasıl ortaya çıktığını araştırıyor. Halâ belli değil. DSÖ üyeleri Çin’e bir araştırma gezisi yaptılar ancak sonuç bir hayal kırıklığı gibi görünüyor.

İKİ: Bill Gates’in sürekli alt yapısını hazırladığı senaryo, teröristlerce virüs üretilip pandemi oluşturularak biyolojik savaş başlatılması senaryosunu ABD Çin’e yöneltebilir mi? Çin’in terörist yönetimi bu pandemiye neden oldu ve 300,000’den fazla insanımızı öldürdü diyebilir mi?

ÜÇ: Bir türlü anlam veremediğim Gates’in son 5-6 yıldır vurguladığı biyolojik savaş veya biyoterörizm tehditi böyle bir amaca mı yönelik sorusu ortada.

Kaynak: https://twitter.com/drbulentpolat/status/1360489028395667456?s=20

***

Bu da Anadolu Ajansı' nın haberi:

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yöntemiyle düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Kovid-19’un kökenlerini araştırmak için Vuhan’daki saha çalışmaları üzerine değerlendirme yapan Ghebreyesus, "Bu, çok zor koşullarda çok önemli bir bilimsel çalışma oldu." dedi.

Ghebreyesus, DSÖ heyetinin Kovid-19'un kökenine ilişkin Çin'de yaptığı çalışmaları özetleyen bir raporun gelecek hafta yayımlanacağını aktardı.

Virüsün kökenine ilişkin bazı hipotezlerin çürütüldüğüne dair görüşler ileri sürüldüğüne işaret eden Ghebreyesus, "Heyetin bazı üyeleriyle konuştuktan sonra, tüm hipotezlerin açık kaldığını ve daha fazla analiz ve çalışmaya gereksinim olduğunu teyit etmek isterim." ifadesini kullandı.

Ghebreyesus, bilim heyetinin Çin'deki araştırmalarında tüm sorulara cevap bulamayacağını söylediklerini anımsatarak, bununla beraber virüsün kökenini anlamaya yaklaştıran önemli bilgiler edinildiğini anlattı.

"Misyon, salgının ilk günlerini daha iyi anlamayı başardı ve daha fazla analiz ve araştırma için alanlar belirledi." diyen Ghebreyesus, heyete çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

DSÖ Gıda Güvenliği ve Hayvan Hastalıkları Uzmanı Peter Ben Embarek ise Kovid-19'un kökenlerini araştırmak için Çin'in Vuhan kentinde yaptıkları saha çalışmalarına ilişkin, "Başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Birçok yönden vakanın başlangıcı hakkında pek çok yeni bilgiye sahibiz." diye konuştu.

Vuhan’daki saha çalışmaları üzerine değerlendirme yapan Danimarkalı uzman Embarek, "Aralık 2019'da neler olduğunu çok çok daha iyi anlıyoruz." ifadesini kullandı.

DSÖ bilim heyeti ABD, Avustralya, Almanya, Japonya, İngiltere, Rusya, Hollanda, Katar ve Vietnam'dan uzman ve araştırmacılardan oluşmuştu.

Laboratuvardan sızma ihtimali yok demişti

Embarek, heyetin Çin'deki çalışmalarının sona ermesinin ardından 9 Şubat'ta ABD'nin tepkisini çeken açıklamalar yapmıştı.

Embarek, Kovid-19'un aracı türler vasıtasıyla insanlara geçme olasılığının yüksek bir ihtimal olduğunu ancak daha fazla spesifik çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu ifade etmişti.

Virüsün Çin'deki bir laboratuvardan sızma ihtimalinin olmadığını aktaran Embarek, dondurulmuş gıda ve ürün ticareti yoluyla bulaşmasının ihtimaller arasında olduğunu hatırlatmıştı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki ise yeni tip koronavirüsün "Vuhan'daki bir laboratuvardan sızma ihtimalinin olmadığını" beyan eden DSÖ uzmanının raporunu yakından inceleyeceklerini ancak kendi bağımsız verilerini toplayıp sonuca varmak istediklerini açıklamıştı.

Kovid-19, ilk kez Vuhan'daki gıda pazarında görülmüştü

Dünya, Kovid-19 salgınından ilk kez Çin'in 31 Aralık 2019'da Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde "kaynağı bilinmeyen gizemli solunum yolu hastalığının" ortaya çıktığını DSÖ'ye bildirmesiyle haberdar olmuştu.

Hastalık, ilk kez Vuhan'da deniz ürünleri gıda pazarını ziyaret eden kişilerde görülmüş, sebebi anlaşılamayan "solunum rahatsızlığı" şikayetiyle 17 Kasım'da ilk hasta hastaneye başvurmuştu.

Akciğer iltihaplanmasına yol açan hastalığa yarasalarda bulunan bir beta koronavirüsün mutasyona uğramış hali olduğu tahmin edilen, daha önce bilinmeyen türdeki bir koronavirüsün sebep olduğu anlaşılmıştı.

Kaynakhttps://www.aa.com.tr/tr/dunya/dso-kovid-19un-kokenine-iliskin-tum-hipotezler-hala-masada/2143277

Devamını Oku

TOPLUMU AŞAĞILAYARAK BİLİMİN KIYMETİNİ ANLATMAYA ÇALIŞIRSAN, BİLİME EN BÜYÜK ZARARI VERİRSİN!

Doç. Dr. Kaan Yılancıoğlu’ nun tweet’ leri:

Çin aşısının Faz 3 çalışmaları devam ediyor ve bir süre daha devam edecek, çalışmaları devam eden bir aşının uygulanması biraz kaygı verici değil mi? Faz 3 çalışması bitene kadar insanların bu aşıyı olmak istememesi aşı karşıtlığı mı olacak,merak ediyorum! Bill Gates #coronavirus

 

Çin aşısının Faz 3 çalışmaları devam ediyor ve bir süre daha devam edecek, çalışmaları devam eden bir aşının uygulanması biraz kaygı verici değil mi? Faz 3 çalışması bitene kadar insanların bu aşıyı olmak istememesi aşı karşıtlığı mı olacak,merak ediyorum!
Bill Gates #coronavirus

— Doç. Dr. Kaan Yılancıoğlu (@drkaanyl) December 3, 2020

 

Bu kaygılar gayet normal! İşte haftalardır, ben de kaygılarımı dile getirdim, Faz 3 çalışması bitmemiş Çin aşısına karşı bir çok insan nasıl TT olacak kadar kaygı duyduysa, ben de çok yeni bir teknoloji olan mRNA aşılarının olası orta-uzun vadeli etkileri hakkında kaygılandım...

https://twitter.com/drkaanyl/status/1334512995637092362?s=20

Gerçekten merak ettiğim! Muadili olan, işe yarayan ve aynı işi görecek daha eski ve güvenli aşı teknolojileri varken neden daha önce insanlarda hiç kullanılmamış mRNA aşı teknolojisinin acele kullanımı için bu kadar ısrar ediliyor? Gerçekten merak ediyorum...

https://twitter.com/drkaanyl/status/1334257888894849028?s=20

 

Moderna bizim mRNA aşısı şöyle dedikçe Biontech bizimki de aslında böyle der oldu! Pfizer aşısı saklama koşulları günler içinde -70 'den 2-8 dereceye indi! Birisinden aslında oda sıcaklığına da dayanıyor açıklaması gelirse, çakmak alevinde denemeye kadar gider

Devamını Oku

“BU AŞIYI YAPTIRMAM, KİMSEYE DE YAPTIRMASINI ÖNERMEM!”

Şirketler peş peşe aşılarının ne kadar etkili olduğunu açıklıyorlar: %90, %92 ve %94.5. Bugüne kadar onay almamış bir teknikle üretilen aşıların emniyetini ağzına alan neredeyse yok diye kederlenirken WHO yetişti imdadıma: Aşılara ilişkin pek çok soru işareti var! Prof. B. Polat da diyor ki: “Bu aşıyı yaptırmam, kimseye de yaptırmasını önermem!”

***

Dikkat: Yazının sonunda 3 ek var!

***

Şirketlerden arka arkaya aşılarının ne kadar etkin olduğunu bildiren açıklamalar geliyor.

Açıklama diyorum çünkü ortada üzerinde tartışılabilecek, hakemli bir dergide yayınlanmış bir araştırma yok.

Önce BioNTech aşılarının yüzde 90 etkili olduğunu açıkladı (1).

Ardında Rusya Sputnik V isimli aşılarının etkinliğini yüzde 92 olarak duyurdu (2).

Ve nihayet bugün de Moderna yüzde 94.5 etkili olan bir aşıları olduğunu dünyaya ilan etti (3).

Artıran artırana!

Bu aşılar bugüne kadar hiçbir aşı için onay almamış olan mRNA tekniği ile hazırlanıyor.

Üstelik de pandemi var diye bu “onay almamış” yöntem bir de “hızlandırılmış” olarak yürütülüyor.

Bir virüse karşı aşı hazırlama süresi ortalama 10 senedir; en hızlı uygulamaya geçen boğmaca aşısı için bile 6 sene gerekmiştir.

Bir aşının en mühim hususiyeti emniyetli olmasıdır

Şirketlerin “aşı yapılan yerde kızarma, şişme, ağrı dışında hiçbir yan etki görmedik” şeklindeki açıklamaları önemli değil çünkü bu tepkiler her aşıda görülür, aşı yapılanlar sadece bir hafta takip edildiler.

Bu tür, vücuda bir virüsün mRNA’ sının verilmesiyle etki gösteren aşıların uzun vadede telafisi olmayan riskleri (oto-immün hastalıklar, kanserler, kısırlık…) olması muhtemeldir.

Birkaç milyar “sağlıklı” insana yapılacak aşının hele de hiçbir bilgi birikimi olmayan bir aşının “etkinliği” gibi “emniyetinin” de ispatlanması şarttır!

Unutulmaması gereken çok önemli bir husus da şu: Virüste mutasyon olduğunda aşıların etkinliği ne olacaktır?

GetAttachmentThumbnail?id=AQMkADAwATY0MDABLThiOGMtNDZhNy0wMAItMDAKAEYAAAMECRHC%2FRFhT7ajmlLnScNYBwDdky3NTSVxTIrngWoUJ0uRAAACAQwAAADdky3NTSVxTIrngWoUJ0uRAAQCJOkRAAAAARIAEACLQF7JWaBcSrzspqGZRBTj&thumbnailType=2&isc=1&token=eyJhbGciOiJSUzI1NiIsImtpZCI6IjU2MzU4ODUyMzRCOTI1MkRERTAwNTc2NkQ5RDlGMjc2NTY1RjYzRTIiLCJ0eXAiOiJKV1QiLCJ4NXQiOiJWaldJVWpTNUpTM2VBRmRtMmRueWRsWmZZLUkifQ.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.jEVUGDyKkLacEGQnkYPgwikyNYdZ_lGzdeVMDQrdEa0AxY7aK-PgmJsjVnFJM1UvlmOb3uLG89RKeR29QqSDo13zvZdDY74zAqaLIuOd-bovkOpIjpz2AQKx1lCX-qQ1fVkJDFRw-s4-DeOqymk1vUCR7bnjt2LfiaRlLJMDnk1EJboj9jgwSc5LnI8N4gGNbbbMiI10H3vk6LX6TR2TmrQ_IhXZeIw6zOMlUFfgqOP8lAPlyGrmmJcd7KzqxdVqOEKbqrA1NM4UD07BNSYW4-ClY8eXQJ_O-bKBq5nZ1ZCcqBeEsFGTKDoMe1ayWvlvgbqR-qSdJXgCJ2S94NoSUw&X-OWA-CANARY=caJP8O1eJ0K5QbfWx_Lwx2DdCZx7itgYpLJIrFXZaM957YC4zSgWWO6nybVb-GeYSSsg7_F1Kv8.&owa=outlook.live.com&scriptVer=20201109002.09&animation=true

10 yıl süren aşı çalışmaları 1 yılda yapıldı

Genetik uzmanı Doç. Dr. Kaan Yılancıoğlu bu riskler için şu bilgileri veriyor (4, 5, 6, 7, 8, 9):

“mRNA AŞISI: Kafamda deli sorular! Bir genetikçi olarak, insanların heyecanla beklediği BIONTECH, ModeRNA mRNA aşı teknolojisi konusunda kaygılıyım! mRNA 'lar virüsün küçük gen parçalarını hücrelerimize sokarak, hücrelerimizde bu parçaları üretme stratejisine sahip!

Bu demek oluyor ki hücrelerimiz virüs parçası üretim fabrikalarına dönüşecek. Peki hücreler bunu üretmeyi ne zaman durduracak? Uzun zaman bu parçaların üretilmesi, bağışıklık hücrelerimizin, virüs parçası üreten kendi/öz hücrelerimize saldırmasına neden olacak mı?

Bu mRNA'lar vücudumuzda hangi hücrelere girecek? Sinir sistemi, kas, karaciğer, akciğer vs... bu hücrelerimizin bu yabancı mRNA'yı alıp, virüs parçası üretmesi, oto immün hastalıklara, kendi bağışıklık hücrelerimizin organlarımıza saldırmasına neden olacak mı?

Diyelim ki kısa vadede bu söylediklerim olmadı ya uzun vadede ne olacak? Bu gen parçaları bizim genomumuz ile birleşebilir mi? Birleşir ise ne olur? Kanser de dahil gelecekte oto immun hastalıklar ortaya çıkabilir mi?

Ya virüsle enfekte olan kişiler aşıyı olursa bu mRNA'lar canlı #coronavirus partikülleri ile birleşebilir mi? Yeni mutasyonlar ortaya çıkarabilir mi? Kafamda çok soru var. Bu teknoloji çok yeni, ilk kez deneniyor biraz acele mi ediyoruz...

Bu yazdıklarım aşı karşıtlığı olarak anlaşılmasın! Hele de komplo teorilerine hiç alet etmeyin! Bu mRNA aşısı potansiyeli yüksek, iyi olabilecek bir teknoloji taşıyor. Gelecekte bu teknoloji aşı için bir dönüm olabilir. Yazdıklarım güvenliğinin uzun süreli araştırılmasıyla ilgili

Yazmış olduğum tüm sorular, altında bir bilimsel kaygı olan, birçok bilim insanının fikrinin dahi olmadığı mevzulardır. Lütfen çok biliyorum yanılgısına kapılmayın!

Genoma entegre olabilen non-retroviral RNA virüs parçaları ile ilgili tek bir makale koyuyorum, önce lisede öğrendiğiniz bilgileri geliştirin! Sonra ahkam kesin diyorum! Hücre biyolojisi, immunoloji bir muammadır, yaptım oldu diye bir şey yok!”

Kaynak: https://europepmc.org/article/pmc/pmc2818285

GetAttachmentThumbnail?id=AQMkADAwATY0MDABLThiOGMtNDZhNy0wMAItMDAKAEYAAAMECRHC%2FRFhT7ajmlLnScNYBwDdky3NTSVxTIrngWoUJ0uRAAACAQwAAADdky3NTSVxTIrngWoUJ0uRAAQCJOkQAAAAARIAEACwOLvZSOsyQIZQ5ebC5vsW&thumbnailType=2&isc=1&token=eyJhbGciOiJSUzI1NiIsImtpZCI6IjU2MzU4ODUyMzRCOTI1MkRERTAwNTc2NkQ5RDlGMjc2NTY1RjYzRTIiLCJ0eXAiOiJKV1QiLCJ4NXQiOiJWaldJVWpTNUpTM2VBRmRtMmRueWRsWmZZLUkifQ.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.XeWDL2C9Xu1M2pnRqMpMQhv1mD14q8X1L-AajEUL9v3pt29HCBXVVB6MlAdYidcCVluUXXdGkBGUQqDrr9m_6-03kqEd1N7DuMwck60YcNV4H6O_psF47FBqpCixXBbiTvYgNirBnyyosK7vgctFMKifhKlzFnK3BZp-zhUfeRf4fACAW6XcIXRVUPunXkAIHBCgYr9XqgrPZt2LC3vVD-x6f6IU7LfhBqyPUF4KIbzJ-oRsDvKWeiEhr3n4cJ9ArSIKarhS_fwQq1UNjy6MTCs50z5-hIGwV7PuIz1iVnbABAtHqQxfaPv7nYjxOiSQq4EoJmHaI6t7-dR8J28W6w&X-OWA-CANARY=dyTaeihegEuCbNcaBNyXTlCzsn15itgYxPkbNEm_-NcGeOL3OxET_tEzsuSIGC3I6FVXvzUOl7Q.&owa=outlook.live.com&scriptVer=20201109002.09&animation=true

Ben bu aşıyı yaptırmam

Prof. Dr. Bülent Polat’ ın bir tviti ise aynen şöyle (10):

Sadece çok belirgin birkaç örneğini verdiğim ve her türlü etik değerin bir kenara bırakıldığı bu karmaşa döneminde, aceleyle örn. Ocak-Şubat aylarında vücudunuza genetik bir materyelin verileceği böyle bir RNA aşısı çıkarsa: Bu aşıyı yaptırmam, kimseye de yaptırmasını önermem.”

WHO imdadımıza yetişti: Aşılara ilişkin pek çok soru işareti var!

Bu alelacele piyasaya çıkarılmaya çalışına aşılarla alakalı endişelerimi ben de dile getirmiştim (11, 12, 13).

Birçok açıklamasını tenkit ettiğim Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) bu sefer tebriki hak ediyor. O da tıpkı benim gibi düşünüyor (14):

“Aşı çalışmalarına ilişkin bir soruyu cevaplayan DSÖ bilim heyetinden başuzman Dr. Soumya Swaminathan ise Alman BioNTech ve Amerikan Pfizer ortaklığı aşısı (yeni nesil biyoteknolojik üretim mRNA aşısı) ve Moderna'nın ürettiği aşılarda "yüksek etkinlik" gördüklerini söyledi.

Swaminathan, ancak bu aşıların koruma süresi, ağır hastalıklar üzerinde ve özellikle yaşlılar olmak üzere farklı alt popülasyonlar üzerindeki etkisi hakkında hala pek çok soru işareti olduğunu vurguladı.

Bu yüzden klinik deneylerden veri toplanmaya devam edilmesini umduklarını belirten Swaminathan, "Önümüzdeki haftalarda şu anda devam etmekte olan diğer aşı denemelerinden daha fazla sonuç almayı dört gözle bekliyoruz." dedi.

DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan ise aşı çalışmaları için, "Gerçekçi bir umudumuz olmalı ama henüz orada değiliz." ifadesini kullandı”.

Gelelim neticeye

Önce “pandemi”yi konuştuk

Peşinden “sindemi” geldi (15).

Sonra “tvindemi” (16)…

Ve görünen o ki şimdi de sırada “vaksindemi” var!

Kaynaklar:

1. https://cnnturk.com/video/turkiye/son-dakika-denedigi-virus-asisi-yuzde-90-basarili-video…

2. https://dw.com/tr/rusya-sputnik-v-a%C5%9F%C4%B1s%C4%B1-y%C3%BCzde-92-etkili/a-55565045…

3. https://www.ft.com/content/9d7a2e24-aea0-4c45-82ab-509dc80ed5a1?segmentid=acee4131-99c2-09d3-a635-873e61754ec6

4. https://twitter.com/drkaanyl/status/1328273253014654977?s=20

5. https://twitter.com/drkaanyl/status/1328273257343094785?s=20

6. https://twitter.com/drkaanyl/status/1328273261541662721?s=20

7. https://twitter.com/drkaanyl/status/1328273265421377536?s=20

8. https://twitter.com/drkaanyl/status/1328273269565382658?s=20

9. https://twitter.com/drkaanyl/status/1328332898798276609?s=20

10. https://twitter.com/drbulentpolat/status/1278058749035450369?s=20

11. https://ahmetrasimkucukusta.com/2020/11/11/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/kovid-asisinin-yuzde-90-etkili-olmasi-ne-demek/

12. https://ahmetrasimkucukusta.com/2020/11/13/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/asinin-salgini-bitireceginden-eminim/

13. https://ahmetrasimkucukusta.com/2020/11/14/yazilar/tip-yazilari/kovid-asisi/antikor-bagimli-siddetlenme-kocid-i-agrilastirabilir/

14. https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-dsoden-kovid-19-asisi-icin-ihtiyatli-iyimserlik-uyarisi-11-681-92350.html

15. https://ahmetrasimkucukusta.com/2020/10/01/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/cevrim-disi-kovid-bir-pandemi-degildir/

16. https://ahmetrasimkucukusta.com/2020/10/27/yazilar/tip-yazilari/grip-tip-yazilari-yazilar/en-a10-milyon-doz-grip-asisina-ihtiyaci-olan-bir-ulke-neden-bu-kadar-az-asi-ismarliyor

***

EK 1 (18.11.2020): Pfizer, BioNTech'le geliştirdiği aşının 65 yaş üstü kişilerde yüzde 94 etkili olduğunu açıkladı. Kaynak: https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-54985323

***

EK 2 (9.12.2020): İlk kez İngiltere'de kullanılan Pfizer ve BioNTech'in koronavirüs aşısı için önemli alerjik reaksiyon geçmişi olan kişilere yapılmaması tavsiyesinde bulunuldu. Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/koronavirus/pfizerin-kovid-19-asisiyla-ilgili-alerji-uyarisi-yapildi/2070977

***

EK 3 (17.12.2020): The New York Times’ta yer alan habere göre ABD’nin Alaska eyaletinde aynı hastanede çalışan iki sağlık çalışanı Pfizer/BioNTech aşısını olduktan dakikalar sonra çeşitli semptomlar  geliştirdi. Bu çalışanlardan birinin geçirdiği reaksiyonun hayati ciddiyete sahip olduğu belirtildi.

ABD'li sağlık çalışanının aşıya verdiği reaksiyonunun, ayrıca  geçen hafta İngiltere'de iki sağlık çalışanında aşıdan sonra görülen reaksiyonlara benzediği ifade edildi.

Hastanenin acil departman tıbbi direktörü Dr. Lindy Jones, alerji geçmişi bulunmayan orta yaşlı bir kadın çalışanın aşının yapılmasının 10 dakika ardından anafilaktik reaksiyon (Anafilaksi, hemen tedavi edilmesi gereken ciddi, potansiyel olarak hayatı tehdit alerjik reaksiyona deniliyor) geçirdiğini söyledi. Kadının yüzünde ve göğsünde kızarıklık meydana gelirken, nefes darlığı ve yüksek kalp atışından etkilendi.

YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNE ALINDI

Jones, sağlık çalışanına ilk olarak şiddetli alerjik reaksiyonlar için uygulanan standart bir tedavi olan epinefrin iğnesinin verildiğini söyledi. Ardından kadının semptomlarının  azaldığı, ancak sonra yeniden ortaya çıktığı belirtildi. Jones, bu nedenle kadının yoğun bakım ünitesine götürüldüğünü ve iki gece boyunca gözlemlendiğini belirterek, durumunun stabil olduğunu açıkladı. 

Hastaneden yapılan açıklamada, ikinci işçinin ise aşıdan 10 dakika sonra gözlerinde şişkinlik, baş dönmesi ve boğazda kaşıntı geliştiğini söyledi. Acil servise götürüldü ve epinefrin, Pepcid ve Benadryl ile tedavi edildi, ancak hastane reaksiyonun anafilaksi olarak kabul edilmediğini söyledi. İşçi bir saat içinde normale döndü ve serbest bırakıldı.

ABD'DEKİ AŞI ÇALIŞMALARINI ETKİLEMEYECEK

Bununla birlikte sağlık yetkilileri, vakaların aşı uygulama planlarını aksatmayacağını ve şeffaflık adına bilgileri paylaştıklarını söyledi. Şimdiye kadar toplam 144 doz uygulayan hastane, her iki çalışanın da deneyimlerinin aşı için sıraya giren diğer kişiler üzerinde olumsuz bir etki yaratmasını istemediğini söyledi. Alaska'nın baş sağlık görevlisi Dr. Anne Zink,  şu değerlendirmeyi yaptı:

"Aşı programımızı, dozajımızı veya rejimimizi değiştirme planımız yok." 

Diğer taraftan, 44 bin katılımcının yer aldığı bir klinik araştırmada Pfizer/BioNtech aşısının güvenliği olduğu ve yaklaşık yüzde 95 etkili olduğu gösterilse de, Alaska vakalarının olası yan etkilerle ilgili endişeleri muhtemelen artıracağı düşünülüyor. Uzmanlar, aşıyı olanların olumsuz reaksiyonlar açısından dikkatli bir şekilde izlenmesi için aşı şirketlerinden için daha sıkı veriler talep edebileceğini söyledi.

AŞININ UYGULANDIĞI YERDE YETERLİ OKSİJEN VE EPİNEFRİN KAYNAĞI OLMALI

ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nin (FDA) Pfizer/BioNtech aşısına acil kullanım onayı vermesini öneren bilim insanlarından biri olan  Doktor Paul A. Offit, aşının yen etkilerine karşı hali hazırda uygun önlemlerin alındığını söyledi. Offit, örenğin aşı olduktan sonra 15 dakika boyunca  beklenilmesi kuralının kadının hızlı bir şekilde tedavi edilmesini sağlamaya yardımcı olduğunu aktardı. Offit, ekledi:

“Bunun aşı dağıtımına ara vermemiz gerektiği anlamına geldiğini sanmıyorumi Ancak araştırmacılar  aşının hangi bileşeninin bu reaksiyona neden olduğunu bulmalı.” 

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nden (CDC)  Dr. Jay Butler ise aşının, anafilaktik reaksiyonları yönetmek için yeterli oksijen ve epinefrin kaynaklarının olduğu kuruluşlarda uygulanmasını tavsiye etti.

Kaynakhttps://www.ntv.com.tr/saglik/pfizer-biontech-asisini-olan-saglik-calisani-ciddi-reaksiyonlar-nedeniyle-hastaneye-kaldirildi,nl339F-5pUurLN4pebW2Fg

***

Devamını Oku

HaberX Akşam Sohbetleri - 20 Mart 2020 - Sağlık sistemimiz kendini test edecek

Gündemde öne çıkan başlıklar HaberX Genel Yayın Yönetmeni Cemil Barlas ve Yayın Sorumlusu Tansu Tomak tarafından yorumlanıyor.

Program, hafta içi her gün https://www.haberx.com  ve HaberX YouTube kanalından canlı olarak yayınlanmakta

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN

Sohbet Konuları
Bakan Koca hızlı tanı kitinin bugün devreye gireceğini açıkladı. "Yoğun bakım yatak durumunda ise şanslı durumdayız. Erişkin ve çocuk yoğun bakımlar dahil 100 bin kişiye Almanya'da 29, İtalya'da 13, Fransa'da 12 yoğun bakım yatağı bulunuyor iken ülkemizde bu sayı 40'tır. 99 bin 797 hasta odamız tek kişilik olup gerektiğinde izolasyon veya yoğun bakım yatağı olarak kullanılabilir." #coronavirus

Tüketici sebze ve meyveyi seçerek alamayacak
Ticaret Bakanı Pekcan: Yaş sebze ve meyvelerin toptan ve perakende satışına yönelik bazı tedbirler aldık, 81 il valiliğine talimat gönderdik.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, bazı #kolonya üreticilerinin fabrika ve perakende satış fiyatlarını artırmayacaklarını taahhüt ettiklerini bildirdi.

Türkiye Jokey Kulübü kornavirüse karşı alınan önlemler kapsamında at yarışlarının ikinci bir bildirime kadar ertelendiğini açıkladı. #TJK

Sağlık Bakanlığı’ndan genelge: Acil olmayan cerrahi işlemler daha uygun bir tarihe planlanacak

Dünya Sağlık Örgütü #WHO, #korona virüse karşı dünyada 20 aşı geliştirildiğini duyurdu. #DSÖ


Dünyanın en mutlu ülkesi #Finlandiya
BM' nin yayınladığı rapora göre, birçoğu İskandinav ülkesi olmakla beraber dünyanın en mutlu 10 ûlkesinin 9’unun Avrupa’da olduğu belirtildi. Raporda yer alan Avrupa ülkeleri sırasıyla; Finlandiya, Danimarka, İsviçre, İzlanda, Norveç, Hollanda, İsveç, Yeni Zelanda ve Avusturya olarak listelendi.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, 6 Mart tarihinde İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki ateşkes ilanı sonrası planlı konuşlanma faaliyetlerinin sürdürüldüğü bildirildi. #MSB

#Koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemler dünya çapında hava kirliliği ve CO2 salımında büyük bir düşüş yarattı.

Devamını Oku
HaberX Akşam Sohbetleri - 20 Mart 2020 - Sağlık sistemimiz kendini test edecek

Türkiye, 'Sokağa çıkma yasağı' tuzağına düşmeyecek

İletişim Başkanı Altun, "OHAL ilan edileceği, sokağa çıkma yasağı uygulanacağı, seyahat kısıtlaması getirileceği söylentileri gerçeği yansıtmıyor." dedi.
Cemil Barlas: 'Sokağa çıkma yasağı' tuzağına düşmeyecek #Türkiye
#koronavirüs #OHAL #coronavirus

Türkiye, 'Sokağa çıkma yasağı' tuzağına düşmeyecek

Korona Muskası

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinden yayılan koronavirüs salgınını hakkında sosyal medyada birçok yanlış görsel paylaşıldı ve asılsız bu tip görseller kitleler tarafından gerçek sanılarak viral şekilde kullanıcılar arasında yayıldı.
Koronavirüs hakkındaki gerçeği yansıtmayan görsellerden biri, virüsten korumaya yarayan muskaya ait satış ilânı görseliydi.
“Korona virüsünden korunma muskası” satışına ait olduğu iddiasıyla paylaşılan görsel kimi sosyal medya kullanıcıları tarafından ciddiye alınmıştı.

Bu konu ile ilgili inceleme yapan sayfaya  bu linkten ulaşabilirsiniz..

#corona
#korona
#coronavirus
#koronavirus
#coronavirusmuskası
#koronavirusmuskası
#coronamuskası
#koronamuskası

Devamını Oku
Korona Muskası