Coronavirus (Covid-19)

  • 261,373,683Coronavirus Vaka Sayısı
  • 5,212,961Ölü Sayısı
  • 20,064,487Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 09:05

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

ÇEVİK:İCRALIK ÇOCUKLAR MAL DEĞİL, CAN’DIR!

Türkiye Aile Meclisi sözcüsü Dünya Çocuk Hakları Derneği Başkanı Adem Çevik, bugün basına aşağıdaki açıklamayı yaptı:

ÇEVİK:İCRALIK ÇOCUKLAR MAL DEĞİL, CAN’DIR!

CoVID’le birlikte dünya gündemi radikal şekilde değişti, bir yandan insanlar “can derdi”ne düşerken, öte yandan Great Reset sonrası “Yeni Normal” dönemle birlikte Trans Humanizm konusu tartışılmaya başladı.
İstanbul sözleşmesi ile aslında İnsan ve aile tartışma konusu olmuştu. GENDER diye insanın cinsiyeti tartışma konusu edilirken, kişi BİREY olarak tanımlanarak, Kişi, din, ahlak ve gelenekten bağımsız ve hatta cinsiyetini bile yönelim, deneyim, tercihe dayalı değişkenliklerle yeniden tanımlanmaya çalışılırken, bugün yeni bir durumla karşı karşıya kaldık.
Yeni durumda, artık insan ve hayvan eşitlenme noktasına geldi. Zaten “Nesnelerarası iletişim” ve “Neuralink” ile hayvan da, daha önce “düşünen hayvan” tanımından yola çıkarak insan da eşitlenmektedir. Darwin’in “evrim teorisi” yeni Transanimalizm ile yeni bir anlam kazanmıştır.
Biz bu gün burada, Trajik bir hayatı olan Fransız heykeltıraş François-Auguste-René Rodin(1840-1917)’in ünlü “düşünen adam” heykeli önünde bu açıklamayı yaparken, bu heykelin hikayesinde yer alan Dante’nin “İlahi komedya”sından esinlendiği ve üzerinde on yıl çalıştığı “Cehennem kapısı”nın iki yanındaki Adem ve Havva figürü aslında Ademoğullarının trajik hikayesini anlatır aynı zamanda.
Batı zihninin ürünü olan İstanbul sözleşmesi, yaratılışa müdahele etmeyi esas alan yaratılış yerine varoluş temelli bir düşüncenin ürünüdür. Orada “Münevver insan”a yer yoktur. Aslında Havva’nın yerini bu zihinde Lilith almaktadır.
Hayvan Hakları yasasını CEDAW, İstanbul Sözleşmesi, Fulbright ve Lanzarotte sözleşmesinin zihin ikliminde yeni bir adım olarak değerlendiriyoruz.
Gerçekte insana merhameti olmayanın hayvanlara ya da tabiata karşı merhametli olacağını düşünmüyoruz.
Bu işlerin içimizdeki uzantıları, gerçekte kendi halkının, inanç, tarih ve geleneğine, halk tabiri ile “Fransız kalan” çevrelerdir.
Bizim geleneğimiz “mübahat sistemi”ne dayanır. “Doğru” değil, “yanlış” tanımlanır ve yasaklanır.
Bugün, batıdan gelen rüzgarla, aileyi tehdit eden gelişmeleri, batılı bir sanatçının düşünen heykeli önünde reddederek herkesi “akletmeye” çağırıyoruz.
Bu vesile ile akıl ve sinir hastalıkları uzmanı “Mazhar Osman” olarak tanınan Ord. Prof. Dr. Mazhar Osman’ı (1884-1951) da rahmetle anlıyoruz. Zira yaşanan bu süreç insanları akıl ve sinir hastası yapmaktadır. Kaş yapalım derken göz çıkartıldığı, islah edelim derken bozgunculuk yapıldığı için aileler dağılmakta, intihar, şiddet ve cinayetler artmaktadır.
Evet biz bugün burada, “Hayvanlar mal değil can” diyenlere hatırlatmak isteriz ki, “Çocuklar mal değildir, icraya konu edilemez.” (#İcralıkÇocuklarMalDeğil)
Herkesi (#6284FitnesiyleHeryılEvdenAtılan553binCan) konusunda duyarlı olmaya çağırıyoruz.
(#İnsanDüşünenHayvanDeğil), (#Transanimalizmleİnsan=HayvanMı), Hayvanı kim, neye göre tanımlıyor.(#BalıkKuşBöcekFareKarıncaÇekirgeHangisiCanTaşımıyor), #KlonoidGenomicSiborgKimeraNesnasKimKimdir?
Bu yasaları hazırlayanları, toplumun din, tarih, gelenek ve gelecek tasavvurunu dikkate almaya, konuyu kendi kavram ve kurumlarımızı anlamaya ve anlamlandırmaya çağırıyoruz. Bu anlamda ekmel-i mahlukat, eşref-i mahlukat olan insanın aynı zamanda belhum adal olma riski ile birlikte değerlendirmek zorundayız. Biz Kurban kesen peygamberin, yolunda karınca yuvaları var diye ordusunun güzargahını değiştiren peygamberlerin ayak izinden yürüyoruz. Biz Hz. Adem’in, Hz. Nuh’un, Hz. İbrahim’in, Hz. Yakub’un, Hz. Musa’nın, Hz. Davud’un, Hz. Süleyman’ın, Hz. İsa’nın ve ahir zaman peygamberi Hz. Muhammed’in ümmetiyiz. Bir elimize ay’ı, ötekine güneş’i verseler, yolumuzdan dönecek de değiliz. Dağılan aile ferdlerinin sabır taşı çatlamadan bize verilen sözlerin tutulmasını bekliyoruz. Biz, Ruhu, nefsi, canı ve aklı ile insanız ve sadece can değiliz. Yaratılış gayesi olarak, O’nun rızasının gerçekleşmesinin vesilesi olmak anlamında Allah’ın halifesi olan insanız. Bu “düşünen adam” gibi, biz bu hallere nasıl düştük ve bu düştüğümüz yerden ne zaman ve nasıl çıkarız diye düşünmeye devam ediyoruz.
"2022 ÂİLE Yılı" olmalı. 5Temmuz 2021

Türkiye Âile Meclisi, Türkiye Âile Birliği Paydaşları adına
Âdem Çevik
Dünya Çocuk Hakları Derneği, İYİLİK İNSAN HAKLARI Derneği
ve Adalet Platformu Başkanı

Devamını Oku
ÇEVİK:İCRALIK ÇOCUKLAR MAL DEĞİL, CAN’DIR!

Miss Universe'de favori trans yarışmacı Angela Ponce

17 Aralık'ta Tayland'ın Bangkok kentinde düzenlenecek olan #MissUniverse güzellik yarışmasında iki #trans kadın da yarışacak.

O iki yarışmacıdan biri olan ve İspanya adına yarışmaya katılacak olan 27 yaşındaki Angela Ponce'un ismi, yarışma ile ilgili bahislerde favoriler arasında geçiyor.

İspanya'nın muhafazakar bölgelerinden Sevilla doğumlu olan Ponce, tacı kazanmanın kendisi ile birlikte "insan hakları adına da bir zafer" olacağını söyledi.

#Time dergisine konuşan 27 yaşındaki Ponce, "Trans kadınlar çok uzun zaman yargılandı ve görmezden gelindi. Eğer tacı bana verirlerde bu, trans kadınların da trans olmayan kadınlar kadar kadar kadın olduğunu ortaya koyacak" dedi.

16 yaşında hormon tedavisine başlayan ve 24 yaşında vajinoplasti ameliyatı olan Angela Ponce, Haziran ayında İspanya güzeli seçilerek Miss Universe'e katılma hakkı kazandı.

Ancak bu başarı sonrası İspanyol güzelin ismi bir tartışma ile de gündeme geldi.

Kolombiya adına Miss Universe'e katılacak olan Valeria Morales, bu yarışmanın "kadın doğanlar için" olduğu çıkışı ile Ponce ile karşı karşıya geldi.

'Kadın olmanın tek anahtarı kadın gibi hissetmek'
Morales tepkilerin ardından yaptığı açıklamayla, "Eğer Miss Universe kabul ediyorsa, ben de tüm kalbim ve saygımla hakettiği hoşgörüyü göstereceğim" dedi.

Yakın bir zamanda New York Times gazetesine konuşan Ponce, "Dünyada penisleri olan kadınlar ve vajinaları olan erkekler bulunuyor. Kadın olmanın tek anahtarı kadın gibi hissetmek" diyor.

Kendini hak savunucusu olarak da tanımlayan Angela Ponce, yarışma ile ilgili gelişmeleri 376 bin Instagram takipçisi ile de paylaşıyor.

Devamını Oku
Miss Universe'de favori trans yarışmacı Angela Ponce