SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

E-Devlet’te Yeni Özellik: Bugün İtibariyle Başlıyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, e-Devlet Kapısı'na yeni bir dijital hizmet eklendiğini duyurdu

Yayınlanma:
ABONE OL

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, e-Devlet Kapısı’na yeni bir dijital hizmet eklendiğini duyurdu. “10’dan fazla kurumumuzun varis- muris işleri ile ilgili hizmetleri tek başlık altında toplanarak bütünleşik hizmet oluşturduk” diye konuşan Yılmaz, yeni uygulamaların bugünden sonra kullanılmaya başlanacağını duyurdu.

Cevdet Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ‘Dijital Türkiye/ Bürokrasinin Azaltılması 2023 senesi 2’inci Toplantısı’na başkanlık etti. Yılmaz, bürokrasinin azaltılması ve e-Devlet çalışmalarının, milli yapay zeka stratejisi, siber güvenlik kümelenmesi gibi yöntemlerle ‘Dijitalin Yüzyılı’ için sağlam bir altyapı oluşturulduğunu belirtti.

2008 senesinde açılan e-Devlet’in, 7 binden fazla hizmetin verildiği ve ortalama 64 milyon kullanıcı tarafından kullanılan bir platform haline geldiğini söyleyen Yılmaz, “e-Devlet Kapısı’na giriş sayısı, geçen yıl 3,5 milyarı aşarken, aynı rakama bu yılın ekim ayında ulaşılmıştır. Yıl sonu hedefi ise 4,5 milyar giriş sayısını aşmaktır. Bu rakamlar bize milletimizin dijital kamu hizmetlerine teveccühünü ve e-Devlet altyapımızın ne kadar kullanıcı dostu olduğunu göstermektedir. Vatandaşlarımızın yüzde 95 memnuniyet oranıyla yoğun şekilde kullandığı e-Devlet kapısı, uluslararası endekslerde de başarısını kanıtlamaktadır. Avrupa Komisyonu’nun 2023 yılı ‘e-Devlet Kıyaslama Raporu’nda 10 sıra yükselerek 35 ülke arasında 10’uncu sırada yerimizi almış bulunmaktayız. Böylece; Fransa, Almanya, Norveç ve İsveç gibi gelişmiş ülkeleri geride bırakmış olduk. Söz konusu raporda e-Devlet hizmetimiz ‘Kullanıcı Odaklılık’ kategorisinde 3’üncü olmuş, ‘İkametgahım Bütünleşik’ hizmeti ise birincilik almıştır” şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABER Rönesans Gayrimenkul Yatırım AŞ Halka Açılıyor
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, e-Devlet Kapısı'na yeni bir dijital hizmet eklendiğini duyurdu

Yılmaz, 6 Şubat’ta gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra da afetzede vatandaşlar için 13 yeni dijital hizmetin de e-Devlet’te kullanıma sokulduğunu duyurdu.

e-devlet-2.jpg

DİJİTAL TÜRKİYE HEDEFİNE DOĞRU YÜRÜYORUZ

e-Devlet’ten gerçekleştirilen diğer hizmetler hakkında da bilgi paylaşan Yılmaz, “Doğal gaz ve elektrik aboneliklerinde tüm Türkiye’yi e-Devlet kapsamına almış bulunuyoruz. Üniversitelerimizin tamamını e-Devlet’e taşıdık. ‘Yeşil e-Devlet Kapısı Projesi’ ile kamu yönetiminde yeşil dönüşüm çalışmalarına dahil olduk. ‘Kotasız e-Devlet’ uygulaması ile mobil abonelerin internet kotalarından harcamadan e-Devlet hizmetlerini kullanmalarını sağladık. Önümüzdeki dönem için hem dijital kamu hizmeti sunumunu zenginleştirmek hem de yapay zekadan siber güvenliğe bir bütün olarak Dijital Türkiye hedefine yürümek için yeni perspektif ortaya koyuyoruz” dedi.

e-devlet-3.jpg

DİJİTAL YÜZYILI EL BİRLİĞİYLE İNŞA EDECEĞİZ

Yılmaz, yeni bir dijital hizmetin e-Devlet’ten verilmeye başlandığını duyurarak, “10’dan fazla kurumumuzun varis-muris işleri ile ilgili hizmetleri tek başlık altında toplanarak bütünleşik hizmet oluşturmuş durumdayız. Bugün itibarıyla vatandaşlarımızın kullanımına açılıyor, hayırlı olsun. Toplantımızda engelli vatandaşlarımız için sunulabilecek yeni dijital hizmetler ve düzenlemeler hakkında da değerlendirmeler yapacağız. Veriden değer üretmenin dijital kamu hizmetlerine başarılı yansımasından ve kurumlarımızın daha yakın iş birliği ve koordinasyon içinde çalışmasından büyük memnuniyet duyuyor, dijitalin yüzyılını el birliğiyle inşa edeceğimize inanıyorum” diye belirtti.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler