SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Daikin Türkiye 2022’de İSO 500 Capital 500 ve Fortune 500’de Zirvede

İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) 2022 yılı ISO 500 listesinde 113'üncü sıraya yerleşen Daikin Türkiye, Capital 500 araştırmasında 151'inci sırada, Fortune 500 sıralamasında ise 125'inci sırada yer alarak başarısını tescillemiş oldu.

Yayınlanma:
ABONE OL

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) 2022 ISO 500 listesinde 113. sırada yer alan Daikin Türkiye, Capital 500 araştırmasında 151. sıraya, Fortune 500 sıralamasında ise 125. sıraya yükselerek muazzam bir başarı elde etti.

Daikin Türkiye, çevreci ve yenilikçi ürünleriyle iklimlendirme sektöründe üstün teknolojiye sahip olduğunu bir kez daha kanıtladı.

2022 yılında avro bazında bir önceki yıla göre yüzde 34 oranında büyüme yakalayarak 620 milyon avro ciroya, ihracatta ise 370 milyon avroya ulaşan Daikin Türkiye, bu rakamlarla İSO tarafından hazırlanan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” Araştırması’nda 113’üncü sırada yer aldı.

İLGİLİ HABER Edirne’de Sınırda 7 Düzensiz Göçmen Yakalandı
İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) 2022 yılı ISO 500 listesinde 113'üncü sıraya yerleşen Daikin Türkiye, Capital 500 araştırmasında 151'inci sırada, Fortune 500 sıralamasında ise 125'inci sırada yer alarak başarısını tescillemiş oldu.

İş dünyasının en önemli referans araştırmalarından Capital 500’de 151’inci sırada yer alan Daikin Türkiye, Fortune 500 sıralamasında da 125’inci olarak üretimden ve ihracattan aldığı gücü bir kez daha vurgulamış oldu.

Sadece Türkiye’nin değil, aynı zamanda CIS ülkelerinden kendisine bağlı olan Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan, Tacikistan ve Gürcistan’ın sorumluluğu ile Kuzey Irak, Moğolistan ve KKTC pazarlarının sorumluluğunu da üstlenen Daikin Türkiye, Sakarya Hendek’te yer alan fabrikasıyla bölgenin üretim üssü olarak dikkati çekiyor.

Geçen yıl da Türkiye’ye yatırımlarını sürdüren Daikin, 2022’nin Mayıs ayında 13 milyon avro yatırım bedeline sahip VRV dış ünite üretim tesisini açtı. Buna paralel olarak 3,5 milyon avro yatırım bedeline sahip yeni AR-GE merkezi binasının yapımını da duyuran Daikin Türkiye, 2012’den bu yana Türkiye’de yaklaşık 110 milyon avro tutarında yatırım gerçekleştirmiş oldu.

2022 yılı içerisinde elde ettiği 320 milyon avro ihracat cirosu ile Daikin Türkiye, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan ihracatçı araştırmasına göre 2022 yılı “Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı” sıralamasında iklimlendirme sektöründe ihracat şampiyonu oldu.

“Ülkemiz istihdamına ve ekonomisine katkıda bulunmaktan büyük gurur duyuyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Daikin Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Hasan Önder, Daikin’in tüm dünyada iklimlendirme sektörünün lider markası konumunda olduğunu ifade etti.

Önder, “Sektörüne öncülük eden Daikin, Temmuz 2011’den bu yana faaliyet gösterdiği Türkiye’de büyük gelişmeler kaydetti. Türkiye’yi iklimlendirme sektörünün üretim ve lojistik üssü yapma hedefimiz doğrultusunda, paydaşlarımız ve çalışanlarımızla birlikte hem sektörümüzün gelişimine hem de ülke ekonomisine büyük katkılar sağlıyoruz. AR-GE’ye çok önem veriyoruz ve bunun sonuçlarını da hem büyüme hem de inovatif üretimlerde bulunarak alıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu yıl geçen yıla göre avro bazında yüzde 34 oranında büyüme yakalayarak 620 milyon avro ciroya ulaştıklarını aktaran Önder, şunları kaydetti:

“İhracat ciromuz ise ise 370 milyon avro olarak gerçekleşti. Bu rakamlar da bizi İstanbul Sanayi Odası tarafından hazırlanan ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’ Araştırması’nda 113’üncü sıraya taşıdı. Türkiye’nin en önemli araştırmalarından Capital 500’de ise bu yıl 151’inci sırada, Fortune 500 sıralamasında da 125’inci sırada yer alarak gücümüzü göstermiş olduk. Global anlamda oluşan durgunluklara rağmen bundan sonra da büyümemizi sürdüreceğimize, dolayısıyla ihracatta ve iç pazarda çok daha yüksek cirolara ulaşacağımıza ilişkin güvenim tam. Daikin ailesine mensup tüm arkadaşlarımla beraber ülkemiz istihdamına ve ekonomisine katkıda bulunmaktan büyük gurur duyuyoruz.”

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler